Megszüntette Oriol Junqueras volt katalán elnökhelyettes képviselői mandátumát az Európai Parlament (EP) – jelentette be David Sassoli, a testület elnöke pénteken. Figyelembe véve a spanyol választási bizottság és legfelsőbb bíróság határozatait, Oriol Junqueras megbízatása 2020. január 3-án megszűnt az Európai Parlamentben. Az Európai Bíróság ítélkezési gyakorlata alapján az EP köteles haladéktalanul tudomásul venni a tagállamok igazságügyi hatóságainak végleges határozatait – írták a kiadott sajtóközleményben. Sassoli emellett felszólította a spanyol hatóságokat, hogy mielőbb közöljék a Junquerast váltó új képviselő nevét. Kezdeményezi Carles Puigdemont volt katalán elnök és leváltott kormányának egykori egészségügyi tanácsosa, Antoni Comín képviselői mentelmi jogának felfüggesztését az EP-nél a spanyol legfelsőbb bíróság – olvasható a pénteken kiadott határozatban.
A spanyol legfelsőbb bíróság csütörtökön úgy határozott, hogy nem ismeri el az Oriol Junqueras EP-képviselőségével járó mentelmi jogot, nem helyezi őt szabadlábra. Az indoklás szerint a politikus bebörtönzését maga után vonó ítélet a mentelmi jog visszavonásával jár attól függetlenül, hogy decemberben az Európai Bíróság ezzel ellentétesen döntött. Az Európai Bíróság decemberben kimondta, hogy a tavaly májusban EP-képviselőnek választott Junqueras mentelmi joga érvényben volt, amikor októberben szabadságvesztésre ítélte a spanyol legfelsőbb bíróság. Két politikustársának, Carles Puigdemont volt katalán elnöknek és Antoni Comín egykori egészségügyi miniszternek is mentelmi jogot ítéltek meg, így a Belgiumban tartózkodó politikusok kiadatásával kapcsolatos bírósági eljárást felfüggesztették, és ők hétfőn elfoglalhatják helyüket az Európai Parlamentben.
Kezdeményezi Carles Puigdemont volt katalán elnök és leváltott kormányának egykori egészségügyi tanácsosa, Antoni Comín képviselői mentelmi jogának felfüggesztését az EP-nél a spanyol legfelsőbb bíróság – olvasható a pénteken kiadott határozatban. Pablo Llarena bíró a döntését azzal indokolta, hogy a spanyol igazságszolgáltatás elől több, mint két éve Belgiumba menekülő politikusok ellen jóval hamarabb emeltek vádat lázadás és közpénz hűtlen kezelése bűncselekményekben, mint hogy mandátumot nyertek a tavaly májusi európai parlamenti választásokon. A bíróság határozatában megerősítette: továbbra is fenntartja a katalán függetlenségpárti vezetők ellen kiadott nemzetközi és európai elfogatóparancsot. Puigdemont és Comín mandátumát hétfőn ismerte el az Európai Parlament, miután az Európai Bíróság decemberben kimondta: az európai parlamenti választásokon mandátumot szerzett politikusok mentelmi joga megválasztásuk pillanatától érvényes, annak felfüggesztését hivatalosan kérelmezni kell az Európai Parlamentnél.
Puigdemont és Comín eddig az ítéletig be sem léphetett az EP épületeibe, mivel a májusi választások után nem tették le képviselői esküjüket, ahhoz ugyanis Spanyolországba kellett volna utazniuk, ahol viszont letartóztatási parancs van érvényben ellenük. A Spanyolország által kezdeményezett kiadatási eljárásukat a belga hatóságok felfüggesztették addig, amíg az EP szerint mentelmi joguk érvényben van. Carles Puigdemont és szeparatista kormányának tagjai ellen a 2017. október elsejei alkotmányellenes népszavazás, valamint a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt emeltek vádat Spanyolországban. Október közepén heten közülük kilenc és tizenhárom év közötti börtönbüntetéseket kaptak, és a perben velük együtt szabadságvesztésre ítélték két politikai civil szervezet vezetőjét is. Az eljárásban nem került a vádlottak padjára Carles Puigdemont és volt kormányának vele együtt külföldre menekült négy tagja.
Forrás: MTI; Fotó: El País
Facebook
Twitter
YouTube
RSS