Az elmúlt hetek ellenzéki hisztériakeltése és cirkuszba illő viselkedése ellenére ma megkezdődtek az érettségi vizsgák. A lapunknak nyilatkozó érintettek tapasztalatai teljesen más képet mutatnak, mint amit az ellenzék „oktatáspolitikusai” megjósoltak. Gyurcsány és társai, valamint a “függetlendemokratikus” szakszervezetek elképzelései sem jöttek be: mindenki fegyelmezetten és maximális odafigyelés mellett tette a dolgát. Nézzük csak, hogyan is ment az első nap?!
Ma országszerte rendkívüli biztonsági intézkedések közepette, a szokottnál egy órával később, kilenc órakor kezdődtek meg az érettségi vizsgák a magyar nyelv és irodalommal. Aki leérettségizett már, az tudja, hogyha fel is készült, megvan az a bizonyos egészséges „gombócérzés” a torokban és valljuk be izgult egy kicsit. Úgy tűnik az ellenzék nem a diákoknak, hanem a vírusnak drukkolt és várta, sőt követelte, hogy halasszák el az érettségiket. Az ellenzéki hisztériakeltés és riogatás azonban kudarcba fulladt, hiszen hiába indított petíciót Gyurcsány és szidalmazta a kormány intézkedéseit az ATV-ben Kunhalmi Ágnes, több mint 84 ezer diák vágott ma neki megméretni magát.
AZ ÉRETTSÉGI IDŐPONTJA NEM LAIKUS SZAKÉRTŐK DÖNTÉSE
Érdekes felvetésekkel próbált nyomulni a hazai ellenzék az utóbbi hetekben, mégis vannak szempontok, amiket talán érdemes a figyelmükbe ajánlani! A kormány a rossz helyzetben is a legkevésbé rossz megoldást választotta, ha ugyanis elhalasztották volna az érettségiket, akkor nagy tömegek estek volna el attól a lehetőségtől, hogy ősszel megkezdhessék valamely felsőoktatási intézményben a tanulmányaikat.
Tehát az érettségik megtartása szükségszerű, hiszen a megfelelő időpont megválasztása nem laikus szakértők kompetenciája, hanem a járványügyi és oktatási szakemberek feladata. Nem tudhatjuk mi lesz pár hét múlva és amint láthattuk, a diákok is várták az érettségit, ők is támogatták azt, hogy érettségizhessenek. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár Országos Diáktanáccsal folytatott online egyeztetésén 19 résztvevőből 17 szavazott a május 4-i kezdésre.
A közel 33 ezer tagot számláló 2020 Kidolgozott érettségi tételek Facebook-csoportban azt láthatjuk, hogy a diákok támogatják egymást, segítik egymás felkészülését, ötletelnek és várják az érettségiket. Sokkal nehezebb lenne számukra a bizonytalanság és a várakozás, hogy vajon mikor kell érettségizni. A kormány a döntéssel egyrészt terhet vett le a vállukról, másrészt egyéni helyzetükhöz mérten hozhattak döntést a diákok: vállalják-e vagy sem az érettségit májusban.
Fontos tudni, hogy nem kötelező részt venni az érettségi vizsgán. Ősszel is lesz rá lehetőség és a keresztféléves felsőoktatási felvételit is meghirdetik. Bárki, aki akár reggel úgy döntött, hogy a vizsgát későbbre halasztja, az megtehette.
Dr. Blahó János, az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium igazgatója szerint a diákoknak most teljesen más körülmények között kell érettségizniük, hiszen nem volt ballagás és így más lelkülettel érkeztek meg a kisdiákok az iskolába ma reggel. Az intézményvezető beszámolt nekünk arról is, hogy ma délelőtt a tankerület részéről volt egy érettségi közbeni ellenőrzésük, amelyen jól vizsgázott a békés megyei intézmény, mindent rendben találtak az ellenőrök. Blahó János kiemelte: a diákok már napokkal hamarabb megkapták az értesítőt, hogy melyik kapun jöhetnek be az iskolába és azt is, melyik terembe kell menniük.
A tanárkollégák négy bejáraton segítették a diákok érkezését az épületbe, ahol maszkot és kesztyűt, valamint fertőtlenítőszert adtak nekik. Az iskolában a mai napon 156 diák érettségizett, akiknek, ha szüksége volt rá, a mosdóknál és a termekben plusz kihelyezett fertőtlenítőket helyeztünk el. Emellett ivóvizet és szőlőcukrot tettünk ki a tantermekbe, amelyek szintén segítették az érettségizőinket a dolgozat megírása közben
– emelte ki Blahó János. Az igazgató bizakodó volt, hiszen a diákok és a tanárok is nagyon fegyelmezetten és körültekintően jártak el, jól működött a zsilipelős módszer. Mivel az intézmény emelt szintű vizsgaközpont is, így a nagyobb kihívás az lesz, amikor az emelt szintű történelem érettségik megírására kerül sor. Akkor az iskolánkban közel 200 diák fog egyszerre számot adni tudásáról – tette hozzá.
Szecsődi Attilával, az Óbudai Waldorf Iskola igazgatójával az érettségi írása közben tudtunk beszélni, aki lapunknak elmondta, hogy náluk 24 diák érettségizik, de azért, hogy a biztonsági előírásokat betartsák, 3 külön tanteremben helyezték el a diákokat. Az érettségire a maszkokat és a fertőtlenítőket időben megkapták és azokat ki is helyezték, de sok diák maga is hozott ilyen védőeszközöket. Szellőztetnek és betartják a kért távolságot, ezzel is fokozottan odafigyelnek a diákok biztonságára. Az igazgató hozzátette:
a dolgozatokat pihentetni fogják és csak napok múlva kezdik meg azok kijavítását.
Ahogyan korábban Maruzsa Zoltán államtitkár is elmondta, papíron 24 óráig életképes a vírus, így a dokumentumokat “pihentetni” fogják és elzárják a vizsgák után. A járványügyi szakemberek véleménye szerint a koronavírus jelenleg kontroll alatt van az országban, a fertőzések száma alacsony, így most biztonságosabb megtartani a vizsgákat, mint kivárni.
A MAGYAR DIÁKOK ÉRETTSÉGIZNI AKARTAK
A Nézőpont Intézet felmérése szerint, a magyarok 72 százaléka egyetért azzal, hogy most hétfőn megkezdődnek a központi írásbeli érettségi vizsgák és csak 19 százalékuk osztja az ellenzék véleményét, miszerint inkább az iskolákban kapott jegyekből kellett volna jegyet ajánlani – olvashattuk a tegnap publikált kutatásban. A köznevelésért felelős államtitkár is elmondta a múlt héten, hogy az érettségi időpontjának meghatározásakor kikérték többek között a Nemzeti Pedagógus Kar, a Pedagógusok Szakszervezete, az Oktatási Hivatal, a Klebelsberg Központ és az országos tisztifőorvos véleményét is.
Tegnap este nyilatkozott nekünk egy érettségizős diák, aki a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium és Kollégiumban adott ma számot tudásáról. H. Márton elmondta, hogy mivel a felkészülés során nagyon sokat segítettek a pedagógusok és mindig tudtak kérdezni, tanácsot kérni, így felkészülten vágott neki a mai napnak.
A felkészülés során főleg a novellaelemzést választottam, sokat gyakoroltam és mikor elküldtem, kijavítva visszakaptam, kaptam tanácsot, így bizakodó vagyok. Mindenben számíthattam a tanáraimra a felkészülésem során ”
– mondta el a diák, aki úgy gondolta tegnap este, hogy iskolája felkészülten várja őket, hiszen kaptak egy tájékoztató levelet, amiben leírták, hogy kapni fognak maszkot és 15 percenként engedik majd be külön a lányokat és külön a fiúkat a tantermekbe. Hozzátette, hogy szerinte a maszkot a vizsga írása közben le fogja venni, de figyelni fog rá, hogy tartsa a távolságot és vigyázzon társaira.
AZ ELLENZÉK TOVÁBBRA IS PRODUKÁLJA MAGÁT
Az érettségi vizsgák időpontja nem szakszervezeti, hanem járványügyi kérdés. Az ellenzék vergődése még látszatdemokráciából is bukásra áll, érdemjegyük egyes.
Verték a tam-tamot, de ehelyett talán azokat kellett volna megkérdezniük a vizsga elhalasztásának ötletéről, akiket ez érint. A diákokat! Nem unatkozó, otthon ülő és megkeseredett dékásokat vagy volt párttagokat. Még a diákoknak is több esze van, mint az ellenzéknek. Mi lesz, akkor, ha a diákok leérettségiztek?
Attól függetlenül, hogy a kormány mindent megtett és megtesz az érettségik zavartalan lebonyolításáért a magát független demokratikusnak tituláló Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) még az utolsó pillanatban is nyávogott és produkálta magát. Szűcs Tamás, a szakszervezet elnöke szerint, utólag jogi aggálya is lehet az érettségiknek és szerinte nincs abszolút biztonság az érettségizők számára. A szakszervezeti vezető szerint elképzelhető, hogy Gyurcsánytól kért és kapott oktatáspolitikai tanácsokat, hiszen sztrájkot hirdetett azon tanárok körében, akik szerint veszélyes lenne májusban megtartani a jelenlegi feltételek mellett az érettségiket. Az elnök szerint ez utolsó másfél-két hónap a legintenzívebb felkészülési időszak az érettségi előtt állóknak, ez az időszak nem úgy valósult meg, ahogy szokott.
Igen érdekes, hogy a múlt héten azt közölte az oktatási jogok biztosa, Aáry-Tamás Lajos, hogy az érettségi vizsgák megszervezése nem sért oktatási jogot, a köznevelési államtitkár által ismertetett feltételek a biztonságos vizsgázást szolgálják. Az ellenzék ezzel szemben továbbra is magát égeti elképesztő ötleteivel.
A DIÁKOK JÓL VETTÉK AZ ELSŐ AKADÁLYT
G. Á.-val, a veszprémi Noszlopy Gáspár Gimnázium és Kollégium tanulójával az érettségi után beszélgettünk, aki szerint az egész “érettségizés” egy új élmény volt számára és mindvégig biztonságban érezte magát a járvány ellenére.
Minden nagyon jól meg volt szervezve, tartottuk a másfél-két méteres távolságot és maszk volt rajtunk, de amikor már neki fogtunk írni a tesztet, levettük. Vigyáztunk egymásra és az iskola mindenben segített nekünk
– tette hozzá a tanuló.
Az ellenzék szerint azok, akik csak ősszel érettségiznek, fél vagy egy évet veszítenek és később mehetnek majd egyetemre. Tehát mi ebből a jó öreg tanulság? Mindig keresni kell azon a bizonyos kákán a csomót! Merthogy sem így, sem úgy nem jó! Érdekes, hogy a kormány pont azért adja meg mindkét lehetőséget, hogy legyen a diákoknak választási lehetősége. Pont azért van most érettségi, hogy lehessen felvételi és mindenki az egyéni helyzetéhez mérten tudjon döntést hozni.
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint hétfőn középszinten 68 458-an, emelt szinten pedig 2119-en írásbeliztek. A magyar vizsgákat kedden a matematika írásbeli követi.
No gallery template found!A május 4-én kezdődő érettségi megoldásait három napon keresztül szaktanárok segítségével mutatja be a közmédia. Hétfőn 14.30-tól az M1 csatornán, 18 órától pedig az M5-ön ismertetjük a magyar érettségi megoldásait. Kedden a matematikai feladatsor kérdéseire adott helyes válaszokat mutatjuk be, míg szerdán a történelmi érettségi feladatait vesszük végig.
Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt
Képgaléria: Árvai Károly/kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS