Bár az egyik leghangosabb támogatója volt az unióban az ukránoknak az észt miniszterelnök, Kaja Kallas, egyre többen fordulnak el tőle, amióta kiderült, hogy a férje az oroszellenes retorika ellenére üzletel az oroszokkal. Az észt Haza Párt és több médium is lemondásra szólította fel a miniszterelnököt, az elnök kritikával illette, a közvélemény-kutatások szerint pedig a többség azt szeretné, ha távozna a posztjáról. Ha ez nem lenne elég, még egy bizalmatlansági indítvánnyal is szembenézhet Kallas. Persze Schrödinger Putyin-pincsijét nekünk, magyaroknak sem kell bemutatni, hiszen fogadta már az orosz elnököt magyar kormányfő a saját villájában, hogy aztán a megtestesült gonosznak állítsa be néhány év múlva.
Oroszország egy másik ENSZ-tagállam megsemmisítésére törekszik. Oroszország mindannyiunkat próbára tesz, hogy eldöntse, elfogadható-e egy másik független ország meghódítása és gyarmatosítása a XXI. században
– mondta korábban Kaja Kallas észt miniszterelnök, akit márciusban a többi között azért nyerte el a választók bizalmát újra, mert teljes vállszélességgel kiállt Ukrajna mellett. Kallas szerint, ha Ukrajna elesne, a világ más részein is veszélybe kerülne a szabadság. Ne felejtsük el azt sem, hogy Észtország 370 millió euró értékben segítette Kijevet katonai eszközökkel, köztük fegyverekkel.
Nagy csalódás lehet ezek után megtudniuk a gyanútlan választóknak, hogy a nagylelkűség mögött mindeközben Kallas férjét komoly üzleti szálak kötötték az oroszokhoz. Mint ahogyan arról mi is beszámoltunk, a miniszterelnök férje, Arvo Hallik részvényese annak a Stark Logistics vállalatnak, amely a háború ellenére sem szüntette be az Oroszországgal való üzletelést. Az invázió óta a cég 30 millió euró értékben szállított nyersanyagokat egy orosz gyárnak. Nem csoda, hogy a közvélemény kiakadt, hiszen a háború kitörésekor minden nemzetközi cégre nyomást gyakorolt a Nyugat, hogy vonuljanak ki Oroszországból, amit kisebb-nagyobb sikerrel meg is tettek.
Jön a bizalmatlansági indítvány
Kallas ellenzéke nyilván kapva kapott az alkalmon és lemondásra szólította fel a miniszterelnököt. A Haza Párt elnöke szerint biztonsági kockázatot jelent Kallas erkölcstelensége, amely aláássa Észtország nemzetközi hitelességét a határozott szankciós politika és Ukrajna folyamatos támogatása tekintetében. Kallas szerint viszont semmi erkölcstelen nincs abban, amit a férje tesz – legalábbis ezt állítja a Haza Párt elnöke, aki úgy fogalmazott:
Amikor az ügy nyilvánosságra került, a miniszterelnök szemérmetlenül azt hazudta, hogy nem történt áruszállítás Oroszországba, és arra az álláspontra helyezkedett, hogy ebben a magatartásban nincs semmi erkölcstelen.
Ám nemcsak az ellenzék, hanem a médiumok is lemondásra szólították fel a miniszterelnököt, sőt, az Észt Centrumpárt tárgyalásokba kezdett más pártokkal annak érdekében, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtsanak be a vezető ellen. A közvélemény-kutatások is azt támasztják alá, hogy az észteknek nem tetszik, hogy az újraválasztott miniszterelnökük férje ilyen bizniszekben van benne, ugyanis a megkérdezettek többsége szerint is távoznia kellene a pozíciójáról.
Az elnök sem vállalja Kallast
A kritizálók sorát bővíti az észt elnök, Alar Karis is, aki azt mondta:
Kaja Kallas miniszterelnök családtagjának Oroszországgal kapcsolatos üzleti tevékenysége számos kérdést vetett fel a médiában és a társadalomban, és reflektorfénybe helyezte a kormányfőt és azokat az értékeket, amelyeket Észtországnak követnie kell.
Az elnök szerint egyébként hitelességi botrányt idézhet elő, ami most történik. Hangsúlyozta:
Az Ukrajnában hódító háborút folytató Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók bevezetése az Európai Unió közös politikája az agresszor megfékezésére. Észtország a szankciós politika egyik mozgatórugója. Számos, Oroszországgal üzletet kötő gazdasági szereplő erkölcsi okokból kivonult ebből az üzletből a 2022. február 24-ét követő másfél év során. Helyesen cselekedtek, hogy ne kerüljenek kapcsolatba az agresszor állammal és annak gazdasági vérkeringésével.
A vádak megvitatására egyébként kedden a korrupcióellenes és az állami költségvetés-ellenőrzési bizottságok közös rendkívüli ülést tartanak, amelyen a miniszterelnök nem vesz részt, pedig korábban azt mondta, minden olyan ülésen részt vesz, amire meghívják. Ezt azonban az egyik konzervatív képviselő megcáfolta: szerinte több ülésre nem jött el, amire invitálták.
Nem újdonság a köpönyegforgatás
Nekünk, magyaroknak talán nem is olyan meglepő, ami most Észtországban látunk, hiszen korábban hasonló színdarabot csodálhattunk meg Gyurcsány Ferenctől és nejétől. Ők ugyanis az orosz–ukrán háború óta elítélik Vlagyimir Putyint és folyamatosan Orbán Viktor barátjaként emlegetik, miközben Gyurcsány regnálása idején számos alkalommal, még az Apró-villában is fogadta az orosz elnököt, így joggal feltételezhetjük, hogy a kapcsolatuk több volt, mint politikai. Most viszont ciki Putyin oldalán állni, ezért ők is gyorsan letagadták a múltat, ahogyan ezt a jobbikos Gyöngyösi Márton is tette.
Fotó: MTI; Fotó: MTI/EPA/Toms Kalnins
Facebook
Twitter
YouTube
RSS