Az Európai Unió 100 millió adag, koronavírus elleni védőoltás exportját engedélyezi Japánba, ezzel is segítve a nyári olimpia megrendezését – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben, a videokonferencia keretében tartott EU-Japán csúcsértekezletet követően csütörtökön.
Ursula von der Leyen hangsúlyozta: az exportengedély megadása az EU hozzájárulását jelenti a koronavírus-járvány miatt tavalyról az idei esztendőre halasztott tokiói olimpiai játékok sikeres megtartásához.
Az exportengedély erős jele annak, hogy támogatjuk az olimpia előkészítését és a játékok biztonságát
– fogalmazott. Az elfogadott közös nyilatkozatban az EU vezetői és Szuga Josihide japán miniszterelnök azt hangoztatták: a július 23-án kezdődő olimpia “a globális egység szimbóluma lesz a koronavírus-járvány legyőzésében”. Megerősítették az oltóanyagok igazságos és megfizethető elosztása iránti elkötelezettségüket, és közölték, hogy továbbra is elő kívánják mozdítani a vakcinagyártás bővítését és nyitva tartják az ellátási láncokat.
Megerősített együttműködés
Charles Michel, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke egyebek mellett arról beszélt, hogy az EU és Japán megerősítette elhatározását a klímabarát politika folytatása, a biológiai sokféleség megőrzése, a körkörös és az erőforrások szempontjából hatékony gazdaságok létrehozása mellett, valamint azon közös törekvésüket, hogy 2050-re éghajlatsemlegessé váljanak. Michel hangsúlyozta: a felek elkötelezettek a zöld technológiák fejlesztését segítő innováció előmozdítása mellett, és céljuk az olyan új, modern és versenyképes gazdaság elérése, amelynek nincs üvegházhatást okozó gázkibocsátása, fokozott energiahatékonysággal rendelkezik, és a megújuló energiák nagymértékű felhasználására törekszik az energiabiztonság megőrzése mellett. Az Európai Tanács elnöke elmondta: a vezetők megerősítették biztonsági és védelmi együttműködésüket, amelynek keretében az EU úgy határozott, hogy erősíti “stratégiai hangsúlyát” a csendes-óceáni térségben. Tájékoztatása szerint a vezetők aggodalmukat fejezték ki a Kelet- és a Dél-kínai tengerek régiójában kialakult helyzet miatt, és szorgalmazták a béke és a stabilitás megteremtését a Tajvani-szorosban. Charles Michel kifejtette: az EU megerősítette együttműködését Japánnal a kiberbiztonság és a dezinformáció elleni küzdelem terén, valamint az alapvető értékek és elvek régióbeli előmozdítása mellett. Hozzátette: mivel az emberi jogokat és a demokráciát az egész világon támadás éri, az Európai Uniónak és Japánnak össze kell hangolnia ez irányú tevékenységét.
Forrás: MTI; kiemelt kép: MTI/Rosta Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS