Magyar idő szerint este nyolckor lezárták az urnákat Romániában. A részvételi arány 31,84 százalék lett, az RMDSZ az exit poll alapján a szavazatok 5,7 százalékával bejutott a parlamentbe. Ha nem téved a mérés, akkor az erdélyi magyaroknak a következő négy évben is lesz parlamenti képviselete Romániában. A korábbi közvélemény-kutatásokkal ellentétben a PSD szerezte a legtöbb szavazatot, a PNL a második helyre szorult. Az exit poll szerint egyébként hét párt lépheti át a parlamenti küszöböt. A választás előtti romániai politikai helyzetet bemutató cikkünk itt olvasható.
A román választási hatóság, az AEP megrendelésére készített exit poll felmérés szerint az ellenzéki szociáldemokraták (PSD) a 30,6 százalékát szerezték meg a szavazatoknak. Második helyre szorultak a Klaus Iohannis államfő által is támogatott, Ludovic Orban kormányfő vezette nemzeti liberálisok (PNL), ők a kutatás szerint 29,10 százalékot szereztek. Nagyon jól szerepelt még az utcai és kormányellenes tüntetésekből kinőtt kormányellenes erő, a Mentsük meg Romániát (USR), akik 16,4 százalékot szereztek.
Az RMDSZ vezette Magyar Szövetség listája a szavazatok 5,7 százalékát tudta megszerezni.
Meglepetés, hogy az alig egy éve alakult Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), amelyet a közvélemény-kutatók négy százalékra mértek, úgy tűnik, végül 5,3 százalékkal bejutott. Traian Băsescu centrista-nacionalista Népi Megmozdulás (PMP) nevű pártja 5,5 százalék körül áll, hasonlóan, mint a Victor Ponta volt kormányfő vezette PRO Romania.
A választás nem mozgatta meg a romániai választókat, a részvételi arány 31,84 százalék csak. Az eddigi legalacsonyabb részvételt 2008-ban mérték, akkor a választók mindössze 39,20 százaléka ment el szavazni. Négy évvel ezelőtt 7,3 millió szavazó vett részt a választáson. Klaus Iohannis, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt elnöke már a választások előtt többször jelezte, hogy egy esetleges PNL-győzelem után a pártja az USR-vel lépne koalícióra.
Kelemen Hunor: a magyar képviselet biztosítva lesz a román parlamentben
Kelemen Hunor szerint biztosítva lesz a magyar képviselet a román parlamentben a következő négy évben. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke az urnazárás után közzétett exit poll felmérések eredményei alapján értékelte a választásokat vasárnap. Kijelentette: az RMDSZ mind a képviselőházban, mind a szenátusban jelen lesz és arányos képviseletet fog biztosítani a magyar közösségnek. Úgy vélte: az előre jelzett eredmény azt mutatja, hogy a magyar emberek megértették az RMDSZ üzenetét a választások tétjéről, a következő időszak kihívásairól.
A politikus a koronavírus-járványnak tulajdonította, hogy az elmúlt 30 év leggyengébb részvételével tartották a vasárnapi parlamenti választásokat. Hozzátette: előre látható volt a gyenge részvétel, mégis reménykedtek abban, hogy minél többen legyőzik a félelmet, amit a koronavírus-járvány okozott, és a dühöt, ami összegyűlt az elmúlt hónapokban, a szavazáson vezetik le. Kijelentette: a következő napokban el kell kezdeni a tárgyalásokat a parlamenti többség és a stabil kormányzás biztosításáról. Hozzátette: azt tartaná kívánatosnak, hogy stabil jobb-közép kormány alakuljon, de az RMDSZ-t még egyetlen párt sem kereste, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen egy esetleges koalícióról.
A járványnak és a gazdasági válságnak a következményei nem szűnnek meg az egyik napról a másikra. A következő években kell ezekre jó választ adni
– jelentette ki. Az elkövetkező hetek menetrendjéről szólva elmondta: az új parlamentnek december 21-én el kell kezdenie a munkát, és legkésőbb december 22-én be kell iktatni az új kormányt. Erre szerinte azért van szükség, mert rögtön karácsony után a parlamentnek el kell fogadnia a költségvetési törvényt. Arra is kitért, hogy olyan költségvetésre van szükség, amely az oktatás, az egészségügy, a munkahelyteremtés, a gazdaságélénkítés és a beruházások ösztönzése terén is megadja a polgárok által várt választ.
Újságírói kérdésre válaszolva Kelemen Hunor rosszallásának adott hangot amiatt, hogy az előrejelzések szerint a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is átlépte a parlamenti küszöböt. Úgy vélte: nincs szükség arra, hogy ilyen párt is ott legyen a parlamentben, de azt is hozzátette, hogy a választók akaratát tiszteletben kell tartani. Megjegyezte: abban bízik, hogy sokkal többen lesznek a parlamentben, akik a racionalitás és a tisztelet oldaláról állnak a kérdésekhez.
Az exit poll felmérések szerint az RMDSZ a szavazatok 5,7 százalékát szerezte meg a vasárnapi romániai parlamenti választásokon.
Mind a szociáldemokraták, mind a liberálisok győztesnek tekintik magukat
Mind a román Szociáldemokrata Párt (PSD), mind a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai parlamenti választások győztesének tekinti magát a pártelnökök első nyilatkozatai szerint, miután az exit poll eredmények szerint a két politikai erő fej-fej mellett küzd a győzelemért.
A becslés szerint első helyen a PSD végzett a szavazatok 30,5 százalékával, míg a PNL a voksok 29 százalékát kapta. Marcel Ciolacu, a PSD elnöke szerint a vasárnap leadott szavazatok azt mutatják, hogy a román választók szerint változásra van szükség. Ciolacu úgy vélte, hogy a választók szankcionálták a kormányt, amely “csúfot űzött a járványhelyzet kezeléséből”. Hozzátette: olyan kormányra van szükség, amely képes megoldani a valódi kihívásokat, majd megköszönte a választóknak, hogy legyőzték a járvánnyal szembeni félelmeiket és megértették, “mennie kell a Ludovic Orban vezette kabinetnek”. Ciolacu nem kívánt nyilatkozni arról, hogy kivel folytatnak koalíciós tárgyalásokat. Mint mondta, előbb meg kell várni a végeredményeket és tisztán kell látni a parlament összetételét.
Ludovic Orban, a PNL elnöke szerint a liberálisok tekinthetők a választások győztesének. Emlékeztetett, hogy az exit poll becslések nem tartalmazzák az urnazárás előtti másfél órában leadott szavazatokat, és a külföldi voksokat sem, ezért bízik abban, hogy a végeredmény szerint a liberálisok a megmérettetés győztesei. Rámutatott: bízik abban, hogy a PNL képes lesz koalíciót alkotni más pártokkal. Orban szerint a PNL a demokratikus, az EU és a NATO iránt elkötelezett politikai erőkkel hajlandó együtt kormányozni.
Dacian Ciolos, a rendszerkritikus Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a liberális PLUS alkotta USR-PLUS választási szövetség társelnöke is győzelemként értékelte pártja választási szereplését, hiszen a négy évvel ezelőtti eredményhez képest most arra számítanak, hogy kétszer nagyobbra nő a parlamentben a súlyuk. Ciolos leszögezte: az USR-PLUS nem szándékozik tárgyalni a PSD-vel kormánykoalíció alakításáról. Dan Barna, az USR-PLUS másik társelnöke szerint a választási eredmények szerint pártjuk nélkül nem lehet reformokat végrehajtani Romániában. Hozzátette: a végeredmények alapján akár 18-20 százalékos eredményre is számítanak.
George Simion, a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke bizakodóan nyilatkozott, hogy bejutnak a parlamentbe, ami – mint mondta – hatalmas győzelemnek számít tekintettel arra, hogy egy évvel ezelőtt alapították a pártot. Leszögezte, hogy a magát konzervatív keresztény pártnak tekintő politikai erő nem fogja elárulni szavazóit és egyetlen lehetséges koalíciónak sem lesz része.
Victor Ponta, a baloldali Pro Románia elnöke és Eugen Tomac, a jobboldali Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke is bizakodóan nyilatkoztak arról, hogy végül sikerül átlépniük a bejutási küszöböt, miután az exit poll felmérések mindkét pártot 5 százalékon mérték. Óvatosságra és éberségre intették megfigyelőiket, és reményüket fejezték ki, hogy a szavazatok megszámolása során nem történnek csalások.
Forrás: Index, MTI; Fotó: MTI/Kiss Gábor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS