A migrációs válság 2015-ben indult és akkor rengetegen arra hivatkozva hagyták el hazájukat, hogy menekülniük kell a háború és az üldözés elől az országukból. Később fény derült rá, hogy sokan egy jobb élet reményében hagyják el a szülőföldjüket, de később rájönnek, hogy Európában sem minden működik tökéletesen. Az Iraki Kurdisztáni alelnök például egyáltalán nem támogatja a migrációt, szerinte az ő országuk biztonságos és gazdaságilag sem olyan rossz, mint sokan hiszik. Mivel Amerika sem Kurdisztánból, sem Irakból nem vonult ki, ezért kicsit meg is nyugodtak, de ettől függetlenül hibának tartja azt a felfogást, miszerint az Iszlám Államnak vége. Musztafa Dzsáfár sejk Magyarországot szövetségesnek tartja, véleménye szerint a magyar emberek átérzik a kurdok szenvedéseit.
Már hat éve küzd Európa a migrációval, a helyzet pedig egyre csak elkeserítőbb. A legtöbben a jobb élet reményében adják el mindenüket és indulnak el Európa felé, ami az Iraki Kurdisztán alelnöke szerint nagy hiba, szerinte ezeket az embereket becsapják, ő személy szerint egyáltalán nem is támogatja az elvándorlást. Muszafa Dzsáfár sejk úgy véli, ezek az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy egy reménytelen utat választanak, sokan vissza is térnek az országba, hiszen sem az emberi jogi problémák, sem a gazdasági helyzet nem olyan rossz és menekülniük sem kell – számolt be a politikus a Mandinernek adott interjújában.
A belarusz-lengyel határnál mégis sokan vannak a sejk régiójából, de sokan már sorban állnak, hogy visszatérjenek Kurdisztánba. Az alelnök szerint hiba volt a belarusz államtól, hogy engedélyt adtak a belépésre, hiszen abba nem gondoltak bele, hogy ezeket az embereket el is kell majd látni. A beszélgetés során szó volt a terrorizmusról is, a sejk szerint hiba volt azt állítani, hogy vége az Iszlám Államnak, mert erről szó sincs. Szerveződnek, a vezetők a hegyekben rejtőznek, kiképző táborokat is működtetnek és most a legveszélyesebbek, mert nem lehet tudni, hol bukkannak fel.
Magyarország Kurdisztán szövetségese
Az amerikai és az európai szövetségeseknek is nagyon hálás a sejk az Iszlám Állam elleni harcuk támogatása miatt, külön kiemelte Magyarországot is, hiszen mi az elsők között ajánlottuk fel a segítséget.
Magyarország ma is az egyik olyan szövetséges, amely nem hagyta el Iraki Kurdisztánt, s azt látjuk, ha újabb veszélyek jönnek is, bizton számíthatunk a magyarokra. Barátainkként tekintünk Magyarországra, egy olyan partnerként, akire számíthatunk a bajban
– mondta Musztafa Dzsáfár sejk. Saját hazájáról úgy vélekedett az alelnök, hogy a háború veszélye ellenére biztonságos helynek tartja hazáját és nagy jövőt jósol az országának. Amikor pedig kiderült, hogy Amerika Kurdisztánból és Irakból nem vonul ki, megnyugodtak. A keresztényüldözéssel kapcsolatban pedig elmondta, hogy sok keresztény menekült Kurdisztánba, hiszen náluk nincsen vallási megkülönböztetés.
Musztafa Dzsáfár a Batthyány Alapítvány meghívására érkezett Magyarországra és nagyon jól érzi magát nálunk, mert itt biztonság van, a gazdaság dinamikus, a magyarok pedig kurd barátok és nagyon együttérzőek. Mint fogalmazott:
A magyar és a kurd nép történelmében sok a közös: mindkét nép nagyon sokat szenvedett. Érezzük egymás fájdalmát. Bízom benne, hogy ez a barátság a jövőben csak erősödni fog.
Forrás: Mandiner; fotó: shafaq.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS