A Magyar Nemzeti Bank teljes erővel beleveti magát a digitális világba. Legalábbis erre enged következtetni, hogy létrehoztak egy letölthető és ingyenes “ForintApp”-ot, amellyel okostelefonra telepítve könnyedén ellenőrizhető a bankjegy valódisága, a nézelődök számára pedig kiterjesztett 3D-és élményt nyújt. Ennek segítségével egyébként egy fotóval eldönthető a magyar bankjegyekről, hogy hamisak vagy valódiak.
Befejeződött a magyar bankjegyek korszerűsítése, amely folyamat 2014-ben kezdődött – derült ki a Magyar Nemzeti Bank mai sajtótájékoztatóján. Így ma már az 500-as, az 1000-es, a 2000-es, az 5000-es, a 10 000-es és a 20 000-es bankjegyünk is modern, új külsőt kapott. A megjelenésük egyszerre tükrözi a felhasználói igényekből fakadó szükségszerű fejlődést, és azokat a megőrizni kívánt értékeket, amelyeket a magyar bankjegyek évtizedes grafikai tradíciói, az igényesen megrajzolt portrék és hátoldali képek jelentenek. Pataki Tibor, az MNB készpénzforgalmi igazgatója elmondta, hogy a régi tízezresekkel még év végéig lehet fizetni.
A bankjegyek bevonása annyit jelent, hogy az adott bankjegycímlet elfogadása a készpénzforgalomban való fizetések során nem kötelező. A bevonás nem jár automatikus értékvesztéssel, mivel a bevonási határnapot követően a hitelintézetek és a posta három éven keresztül, területi korlátozás nélkül és díjmenetesen váltja át a bevont bankjegyeket törvényes fizetőeszközre. A bevont fizetőeszközök a jegybankban a bevonási határnaptól számított 20 éven keresztül – szintén korlátozások nélkül – átválthatók.
Az MNB felmérésének megállapításait ismertetve elmondta: a lakosság egynegyede készpénzmentes fizető, a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők kevesebb készpénzt használnak. A vállalkozások körében nőtt a készpénzt is használó kkv-k aránya, megfigyelhető a készpénzes tranzakciók eltolódása a nagyobb összérték irányába. A vállalatok több, mint 30 százaléka készpénzben fizeti a dolgozóit.
Kiterjesztett valóságélmény
A Magyar Nemzeti Bank továbbá egy új találmánnyal is előrukkolt, történetesen a ForintApp nevű mobilos alkalmazással. Az app két részből áll: egyrészt a forint bankjegyek előoldaláról készített fénykép segítségével lehetőséget biztosít azok valódiságának vizsgálatára, másrészt az egyes forint bankjegycímletek hátoldali képéhez kapcsolódó kiterjesztettvalóság-élményt nyújt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS