Visszaléptetné az egyik legnagyobb környezetszennyező USA-t a párizsi klímaegyezménytől Donald Trump az amerikai gazdaság érdekeire hivatkozva. Az elnökjelölt pénzemberben az eddigi legnagyobb erejű szócsőre találtak a klímaváltozás tagadói, hiszen Trump többször is állította, nemhogy melegszik a hőmérséklet, éppenhogy csökken, és a klímaváltozás kamu. Érdekes ugyanakkor, hogy az elnökjelölt saját ingatlanjait, befektetéseit jó előre igyekszik fölkészíteni a felmelegedés káros hatásaira, ahogyan ezt írországi golfpályája esetén is tette. Donald Trump csak feledékeny, vagy két személyisége van?
Részt akarok a profitból!
Emlékezetes, Trump egy olajipari konferencián kijelentette, megválasztása esetén az Egyesült Államok kihátrálna az április végén aláírt párizsi klímavédelmi egyezményből, továbbá támogatni fogja a kanadai-amerikai Keystone XL olajvezeték megépítését, amelyet Obama utasított el környezetvédelmi okok miatt. A konferencián jelenlévő olajipari cégek vezetői elégedetten fogadták a beszédben felvázolt energiapolitikát, a környezetvédők pedig inkább aggodalmuknak adtak hangot.
Trump beszédeiben következetesen a munkások és a nemzetgazdaság érdekével ellentétesnek nevezi a károsanyag-kibocsátást korlátozó intézkedéseket, amelyek ártanak az amerikai vállalatoknak. Már korábban is hangoztatta, elnökként például újra életet lehelne az amerikai szénbányászatba és “minimum” újratárgyaltatná az ENSZ globális klímaegyezményét.
A globális felmelegedést a kínaiak találták ki
Az olajipari trösztök konferenciáján elmondottak egyáltalán nem idegenek Trump általános véleményétől, akinek személyében minden eddiginél nagyobb nyilvánosságot kapó szócsőre találtak a klímaváltozás tagadói. Trumpnak a Twitter közösségi oldalon megosztott bejegyzéseinek visszatérő eleme, hogy a klímaváltozás egy hoax, nem létezik. Sőt nemhogy melegszik a Föld, éppen ellenkezőleg, hűl.
Trumpnál – talán nem véletlenül – a klímaváltozás tagadása mindig párosul az amerikai gazdaság és a nagyvállalatok érdekeinek hangoztatásával. Egy helyütt az üzletember például úgy fogalmazott, csak egy nagyon, de nagyon drága adóformának tartja a globális felmelegedést. Bernie Sanders pedig egy vitában azt kérte rajta számon, minek irkál olyasmiket a Twitter-en, hogy a globális fölmelegedést a kínaiak találták fel, hogy így gyengítsék az amerikai gazdaságot. Trump ekkor azt állította, viccnek szánta ezt a mondatot, twitterbejegyzéseit figyelve ugyanakkor ez kétségbevonható.
Trump még többet akar szennyezni
Az Egyesült Államok hiába a világ legnagyobb kőolaj és földgáz előállítója, és az egyik legnagyobb károsanyag-kibocsátója, Trump ennél is többet akar. Mint kifejtette, megválasztása esetén az amerikai energetikai dominanciát állítaná a gazdasági és külpolitikai stratégiája középpontjába. Úgy fogalmazott, meg akarja valósítani a teljes energetikai függetlenséget, hogy az USA ne legyen kiszolgáltatva ellenséges gazdasági vagy politikai érdekeknek, olajkarteleknek.
Trump egyébként egy bővebben nem kifejtett, “értelmes környezetvédelemnek a híve”, amelynek a tiszta levegő és a víz az alapja. Ugyanakkor a naperőműveket túlságosan drágának tartja, a szélerőművek pedig szerinte megölik a madarakat.
Vérbeli üzletember
Miközben tendenciózusan és változatlan intenzitással tagadja a globális felmelegedés tényét a nagy nyilvánosság előtt, a pénzember azért a klímaváltozás hatásai ellen jól bebiztosítja befektetéseit – írta meg a Telegraph. Így történt 2014-ben Írországban vásárolt golfpályája esetében is, amelyről ő maga is azt mondta, az egyik legnagyobb golfpálya a világon. Amikor a 45 millió eurós befektetését egy egyszerű vihar úgy megtépázta, hogy 8 métert vesztett az értékes területéből, rájött, hogy ha így halad, a tenger lassanként elfogyasztja a csodálatos golfpályáját. Írt is az ír hatóságoknak, hogy egy fallal, vagy gáttal védhesse meg a pályát.
A Trump által benyújtott kérelem különös módon a globális felmelegedésre hivatkozik, és arra, hogy az emelkedő tengerszint miatt az erózió egyre látványosabb lesz. Még egy ide vonatkozó ír környezetvédelmi hatástanulmányt is beidézett, amely a globális felmelegedés hatásait és a tengerszint várható emelkedését vizsgálta. A tanulmány 2050-ig szóló becslésével igazolta Trump, hogy a védőfalra márpedig szükség van.
A jövő gazdagjai
Miközben már a Pentagon is fokozódó nemzetbiztonsági kockázatról beszél a globális felmelegedés kapcsán, Trump kortesbeszédeiben tagadja a klímaváltozást, sőt egy sor olyan intézkedést készül bevezetni, amely növelné a károsanyag-kibocsátást. Mindezt az amerikai gazdaság érdekeire hivatkozva. Ugyanakkor látható, a pénzember a letagadott klímaváltozás hatásaira gondosan felkészíti drága ingatlanjait. Sci-fi-be illő a kép, hogy a jövő gazdagjainak birtokai talán már most fel vannak vértezve a klímaváltozás hatásai ellen, amiből meggazdagodtak. A kérdés csak az, beengednek -e majd bennünket is.
Forrás: telegraph.co.uk/twitter.vom/vox.com/MTI
Kezdőkép: aljazeera.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS