Biztos van egy csomó, én most itt csak néhányat emelek ki… Nem egészen tanulság pusztán csak egyenes következmény, vagy talán inkább úgy fogalmaznék: megszokott mellékhatás, hogy a libernyákok, különösen a függetlenobjektív sajtó dehogyispropagandistái ki vannak borulva. Vagy legalábbis eljátsszák a szokásos, megkoreografált hisztit.
Minősítenek, démonizálnak, riogatnak. Orbánt kritizálják, amiért Ficóval barátkozik, Ficót bírálják, amiért Orbánnal. A magyarokat szlovák, a szlovákokat magyar nacionalizmussal riogatják. (Persze, hogy a riogatókat itt is, ott is valamelyik központ– Brüsszel, Washington, Langley, stb. – fizeti. Közvetlenül vagy áttételesen.)
Szóval múlt kedden Budapestre látogatott Robert Fico szlovák miniszterelnök, és közös sajtótájékoztatót is tartottak Orbán Viktorral. Orbán rögtön az elején kimondta:
A folytonosság, az átláthatóság, a kiszámíthatóság és a kölcsönös tiszteleten alapuló megközelítés a mi esetünkben a közös hosszú történelmi múltunk miatt is adottságként van jelen.
Közös hosszú történelmi múlt, kölcsönös tisztelet. Nincs mese, itt vagyunk egymás mellett, a történelmi sérelmeken túl kell lépni. És ez nem megalázkodást jelent; a kulcsszó a “kölcsönös” tisztelet. Ezt követte egy másik fontos mondat:
A Magyarország és Szlovákia közötti kapcsolatok sohasem voltak olyan jók, mint most, mert a két ország úgy kapcsolódik össze az Európai Unión belül, hogy egymást erősíti a fizikai, a gazdasági és az energiabiztonság tekintetében is.
Miért fontos mindez, illetve mi minden van ebben az egy mondatban?
1. “Sosem voltak olyan jók a kapcsolatok” – itt egyből az érzelmek hangján szól, a barátság húrjai pendülnek meg. Rögtön az elején mindkét „célközönség” (magyarok, szlovákok) kap egy megalapozást, egy simogatást, egy pozitív képet.
2. „Fizikai, a gazdasági és az energiabiztonság” – Itt a gyakorlat, a pragmatizmus szólal meg. Az, hogy olyan megváltoztathatatlan, fizikai adottságok vesznek körül minket, amelyek miatt egymásra vagyunk utalva. Amelyek miatt egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy rosszban legyünk.
Tehát – implicite – elmondja, hogy a viták, emocionális kérdések nem dominálhatják a két ország kapcsolatát. Orbán a továbbiakban beszélt még a közös politikai érdekekről, célokról (migráció elleni fellépés, stb.) is.
Nem örülünk a brüsszeli szuperállami kezdeményezéseknek, egyáltalán nem örülünk az illegális migrációt legitimálni akaró törekvéseknek.
A migrációval szembeni fellépés egyértelmű, ebben sosem volt vita a két ország között. De ennek a kérdésnek a megfogalmazása, kontextusba helyezése is fontos: az illegális migrációt is a brüsszeli szuperállam akarja legitimálni. A közös céljainkban tehát a közös ellenség is összeköt minket. Nagyon szomorú, hogy Brüsszelt ellenségnek kell hívni, de sajnos ez a helyzet. És nem, bármennyit is visítana a libsik, nem Európa, nem az Európai Unió, mint eszme és entitás az ellenség. Hanem a „brüsszeli szuperállam”.
De Orbán ezzel a – kétségtelenül nem elhanyagolható súlyú – mondattal nagyjából le is tudta a „brüsszelezést”. Ezen túlmenően elsősorban a két ország (gyakorlati) kapcsolatáról beszélt.
1. Az áruforgalom 15 milliárd euró, amivel Szlovákia a harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere Magyarországnak.
2. a villamosenergia-import negyede Szlovákiából érkezik Magyarországra.
3. Közös átkelőhelyekre van szükség, de örvendetes, hogy ezek száma 2016-ban 16 volt, mostanra 40 lett.
Tehát megint konkrét, kézzelfogható, ideológiáktól mentes gazdasági-energetikai egymásra utaltság. És a kapcsolatok további fejlesztésének szükségessége, amihez – egy konkrét adattal – megalapozást és biztatást is ad: kevesebb, mint 8 év alatt két és félszeresére nőtt a határátkelőhelyek száma. A „brüsszelezés” nagy részét ezúttal úgy tűnik, Fico vitte.
Amíg én a szlovák kormány feje vagyok, soha nem értek egyet azzal, hogy egy országot azért büntessenek meg, mert a szuverenitásáért küzd. Magyarország elleni ilyen támadással soha nem fogok egyetérteni.
1. Magyarországgal szembeni bizottsági eljárások esetén vétózni fog, ha kell.
2. „Amíg ő a szlovák kormány feje” – ez lehet egyfajta üzenet a felvidéki magyar választóknak is: Fico a garancia az együttműködésre, érdemes rá szavazni. Ez egyben jó, meg rossz hír is az ottani magyaroknak, de ennek részletezése túlmutatna a mostani íráson.
Tragédiának tartom, hogy a V4-es együttműködést ellehetetlenítették
Vajon a csehekre vagy a lengyelekre gondolhatott? Valószínűleg mindkettőre. De azt is elmondta, hogy nyomást fog gyakorolni a cseh kormányfőre, hogy minél előbb hívja össze a négy visegrádi ország találkozóját.
Nevezzük nevén a dolgokat! Odaöntünk 50 milliárdot, fegyvereket adunk, ezzel nem oldunk meg semmit!
Ukrajna támogatása ügyében is egyértelműen fogalmazott. Nem Ukrajna ellen beszélt (ahogy Orbán sem), hanem a nyakló nélküli fegyverküldésről, ami az európai embereknek nagyon sokba kerül, de semmivel nem hozta közelebb a békét.
Aki a többi EU-tag véleményétől eltér, azt szerinte rögtön kitagadják. Ha ezt a folyamatot nem állítjuk meg, …akkor isten óvja az EU-t mint olyat. Az EU végének kezdete lenne, ha elvennék a tagállamok vétójogát, és többségi alapon születnének döntések a legtöbb kérdésben.
Ez is önmagáért beszél. Nemcsak Magyarország szuverenista álláspontját védi meg, hanem ő is tágabb kontextusba helyezi ezt a küzdelmet. Egyenesen az EU bukását vizionálja abban az esetben, ha formálisan is elkezdenék nyirbálni a tagállamok hatáskörét, döntési súlyát. Ezzel sem tudunk vitatkozni.
Kedves Viktor, Szlovákiában rendkívül népszerű vagy a normális emberek között, mert az országod nemzeti érdekeiért harcolsz, nyíltan beszélsz a nemzetközi szervezetek hibáiról és keményen kiállsz az országod szuverenitása mellett
Fico itt is csak a valóságot fogalmazta meg. Az átlag szlovák ember egy markáns, határozott magyar vezetőben ma már nem a félelmetes revizionistát, az ellenséges nacionalistát látja, hanem a tisztelendő, követendő példát. Szerintem nem is fogjuk még fel kellően ennek a jelentőségét. Vagyis lehet, hogy a balosok már felfogták, ezért is visítanak ennyire.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Robert Fico szlovák kormányfő (j) az Európai Unió állam- és kormányfőinek kétnapos brüsszeli csúcstalálkozóján 2023. október 26-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS