„Ha százhuszonhét felsőoktatási intézmény közül az SZFE a száztizenhetedik helyen áll, a művészeti egyetemek között pedig az utolsón, az engem nem tölt el megelégedéssel” – mondja Zalán János, az SZFE megbízott oktatási rektorhelyettese. A Pesti Magyar Színház igazgatója súlyos szakmai hibákról, az akkreditációs folyamatok halogatásáról és felelőtlen intézményi vezetésről beszélt a Mandinernek.
Zalán János 2020 októbere óta megbízott oktatási rektorhelyettes az SZFE-n. Zalán egyébként producer, több filmes cég vezetője, 2013–15 között a Nemzeti Kulturális Alap Színház- és Táncművészeti Kollégiumának vezetője, 2015 elejétől a Pesti Magyar Színház igazgatója, 2018 őszétől pedig a Színházművészeti Bizottság elnöke. Munkájával kapcsolatban kiemelte:
Amikor elvállaltam a megbízott oktatási rektorhelyettesi tisztséget, tudtam, hogy mindazokat a problémákat, amelyek a kinevezésem előtt történtek, nem tudom megoldani. Ennél nagyobb baj, hogy az indulatok és dühök miatt képtelenség egyéb, évek óta meglévő szakmai problémákról beszélgetni, mert minden kérdés azonnal átpolitizálódik, és fehér lesz vagy fekete. Ez az ugrásra kész ellenségesség nem kommunikációbarát egyik oldalon sem.
Az új rektorhelyettes szerint az egyetemen az oktatás minőségével volt gond, hiszen, amint hangsúlyozta:
Lehet, hogy egyedül vagyok a véleményemmel, de úgy gondolom, ha 127 felsőoktatási intézmény közül az SZFE a 117. helyen áll – a HVG ranglistája szerint –, a művészeti egyetemek között pedig az utolsó helyen, az engem nem tölt el megelégedéssel. Hiába voltak itt a sajtóban olvasható „világklasszis oktatók”, valamit azért mégis csak rosszul csináltak.
Zalán szerint a színvonal növeléséhez mindenképpen szükséges az iskola akkreditációja, amelyre remélhetőleg még ebben az évben sor kerül. Ehhez gyorsan és összehangoltan kell dolgoznia az új vezetésnek, hiszen az előző, Upor-érában már kérvényezték és engedélyezték is az akkreditációs folyamatokat. Miután kiderült, hogy többször is hosszabbították a határidőt, az új gárdának azzal is szembesülnie kellett, hogy az akkreditációval kapcsolatos feladatok nincsenek elvégezve.
Zalán János elmondása alapján
Egy ilyen folyamat – normális működés mellett is – minimum egy évig tart. Erről miért nem tájékoztattak? Mit jelent, hogy ismét? Ezek szerint ezt egyszer már kérvényezték és engedélyezték? Utánanéztem a hivatalos levelezésnek a rektori titkárságon, és kiderült, hogy igen, nem is egyszer kaptak már hosszabbítást. Kiderült, hogy az akkreditációs folyamat megkezdését még Upor László kezdeményezte a MAB-nál 2019. november 20-án. (…) 2020 szeptember végéig kellett volna az egyetem önértékelését és az akkreditációhoz szükséges dokumentumokat elkészíteni. Sajnos ennek a kötelezettségnek az egyetem korábbi vezetése nem tett eleget. (…) Tételezzük fel, hogy a hallgatók követelése, a blokád, a sztrájk célt ér, és visszaáll minden az eredeti állapotba, akkor is le kellett volna folytatni ezt a folyamatot. Vajon miért nem tették? Szeretnék erre a kérdésre választ kapni.
Az új vezetés egy modern, piacképesebb, a kulturális élet élmezőnyébe kerülő iskolát szeretne megvalósítani. Remélhetőleg a zűrös időszakok után az SZFE visszakapja régi hírnevét, és újra a film- és színházgyártás mestereinek képzőhelye lesz, ahogy volt oly sok évtizeden át.
Forrás: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS