Vajon ki az a Bige László, aki annyi pénzt ad Márki-Zay Péter kampányára, amennyit csak kér? Honnan van ennyi “felesleges” pénze annak, aki anno egy teherautónyi bútorral jött át Erdélyből Magyarországra, és még lakása sem volt? És miért fontos ennyire egy üzletembernek a kormányváltás? A baloldal egyik oligarcháját a szocik emelték fel – lehet, hogy most nyújtották be ezért a számlát? Az Ügy című riportműsorból kiderül, hogy az egyik leggazdagabb magyar életének és pályafutásának melyek voltak a lényegesebb epizódjai, de arra is rávilágítunk, hogy ezekben kik játszottak főszerepet. A műsorban üzentek Bigének a Nitrogénművek nyugalmazott dolgozói is, akik már kimondhatják, mit gondolnak a fenyegetőző milliárdosról, aki – szavaik szerint – “lyukas fenékkel” érkezett ide, de jó gyorsan elfelejtette, “honnan, miből jött”. De üzentek a gazdák is, akik elől inkább külföldre adná el a négyszeres áron kínált műtrágyáját. A riport bemutatta azt az óriási, állami tulajdonú különleges erdőterületet is, amelyen Bige Lászlóé lehetett több mint egy évtizeden át a vadászati jog. A Kab-hegyi erdőben presztízs vadászni, ahol olyan trófeákat ejtenek, amiről a legtöbben csak álmodnak. Nos, ide hordta Bige szoci haverjait és azokat, akiknek útját és üzleteit egyengették, egészen az előző esztendőig.
Hogy ki az a Bige László? A rövid válasz egyszerű: napjainkban a hatodik leggazdagabb magyar – bár volt már ennél előbbre is a listán. Milliárdos, a péti Nitrogénművek, a Tiszamenti Vegyiművek és még jónéhány olyan cég tulajdonosa, amelyek több milliárdos profitot termeltek évente. A “magyar műtrágya koronázatlan királya”, a lelkes vadász, aki gazdasági sikereit a szociknak köszönhette és aki nem olyan rég bejelentkezett Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt főszponzorának is; bármennyi pénzt hajlandó adni, hogy “végre sikerüljön leváltani a Fideszt”.
Hogy miért ilyen fontos ez Bige Lászlónak, az egyik leggazdagabb magyarnak? Ki is az a milliárdos, akit bűncselekmények sorával vádolnak – akár 15 év börtönbüntetéssel fenyegetve –, és aki még ebben a helyzetben is fenyegetőzik, és akinek még ebben a helyzetben is oszthatnak lapot a választások során…? Az Ügyben ennek jártunk utána.
Még laknia sem volt hol, amikor Magyarországra települt
A baloldali oligarchának nem volt mindig mit elmecénáskodna, első millióit piti csalásokból szerezte, amiért akkoriban nem kellett a törvény előtt felelnie. Persze ő nem ér rá a tegnappal foglalkozni – legalábbis a Partizánnak adott interjúban ezt mondta. Őt csakis a ma és a holnap érdekli. A magyar műtrágyakirály vagyona jelenleg 112 milliárd forint körüli összegre tehető. A férfi 36 évvel ezelőtt, mindössze 26 évesen költözött Erdélyből Magyarországra, gyakorlatilag egy bőrönddel, és sportmárkák hamisításából szedte össze első millióit. Erről ő maga beszélt a Forbesnak.
Egy nyomdász és egy kirakatrendező barátjával készítettek egy nagy Jimi Hendrix-szitanyomatot, amelynek hatalmas sikere volt az ócskapiacokon. Később a pólókra is rászitázták sportmárkák emblémáját, volt olyan éjszaka, amikor ezer pólót csináltak, a havi fizetésük ötszörösét is megkeresték ilyenkor – írták róla korábbi portrék saját nyilatkozatai alapján
– írta Bige portréjában az üzleti szaklap. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Dombrádon telepedett le. Bár az Alkaloidához is mehetett volna, de akkor munkásszállón kellett volna laknia, amihez egyáltalán nem volt kedve, így kajakedzőként kezdett dolgozni. Majd a szomszédasszonytól kölcsönkért pénzből nercbundákat hozott be Hollandiából 100 forintért, majd eladta őket 3000-ért. Erre így emlékezett a milliárdos:
Három bála a csomagtartóra, ami rögtön be is hajlott, majd a hátsó ülésre és a csomagtartóba is került néhány zsák. A Daciánk úgy nézett ki, mint egy repülő, ami fel akar szállni. De megérte a befektetés, mert megháromszoroztam a nénitől kapott induló tőkét.
Később az oroszoknak gyümölcsöt és használt autógumit szállított, de kereskedett vegyipari alapanyaggal, műtrágyával, mosószer- és üvegipari alapanyagokkal is, végül a romániai Caola kizárólagos forgalmazója lett. A ’90-es évek végén már tudatosan használta politikai kapcsolatait. Több interjúban is beszélt arról, hogy vezető politikusokkal tartott kapcsolatot, többek közt együtt vadásztak. Medgyessy Péter volt miniszterelnökkel például olyan közeli volt a kapcsolata, hogy a Forbes cikke szerint Péterkémnek szólította. Nyilván a véletlen műve, hogy mindezt könnyedén megtehette, sőt, a tenyerén hordozta a sors; nem a törvény elé állították, hanem egymást érték üzleti sikerei. Ahogy egy interjúban fogalmazott:
Addig kavartam, amíg Horn Gyuláig ért a szavam.
1997-ben éppen Bige László privatizálhatta a szolnoki Tiszamenti Vegyiműveket. De a szoci kapcsolatok később is jól jöttek. Azt, hogy műtrágyakirály lehet, vagyis szinte monopolhelyzetbe került, annak előzménye az importtilalom, vagyis a szocik azt is elintézték neki, hogy a magyar gazdák ne is vehessenek esetleg külföldről olcsóbban műtrágyát. Vélhetően Bige László már ezt is rég elfelejtette… a gazdák viszont nem. 2002-ben már a péti Nitrogénművek is Bigéé volt. 2009-ben, amikor az IMF-hitel alatt nyomorgott az ország és államcsőd fenyegetett, Bige cégeit Gyurcsányék 14,5 milliárd forintnyi hitelhez juttatták a Magyar Fejlesztési Banktól, feltételek nélkül, állami garanciával. Erre az időre tehető az is, hogy gyártási monopóliumot kapott. A következő évben bevétele elérte a 65 milliárd forintot. És ez csak kúszott tovább és tovább felfelé…
Bár Bige László és a Bige Holding ma is több száz családnak ad kenyeret Pétfürdőn, 10 emberből 9 nem tud elmenni szó nélkül a milliárdos viselkedése, utóbbi időben tett nyilatkozatai miatt. Az Ügy kamerája előtt többen is kifejtették a véleményüket és meséltek arról, milyen is Bige László igazi arca. A műsor stábja által megkérdezettek nem rejtették véka alá, hogy szerintük az, aki a saját cégét meglopja – ez a tényállás a vád szerint –, annak börtönben a helye, nem magas lovon, ahonnan a milliárdos fenyegetőzik. És azt is elmondták, mennyire nem nézik jó szemmel a mecénáskodását sem. Mert ha már annyi pénze van, hogy felajánlhat belőle, talán a saját embereit kellene tisztességgel megfizetni – mondták.
Vesztegetés, hűtlen kezelés, kartellezés – nem áll jól Bige szénája
Az utóbbi években már messze nem volt olyan szerencsés a vörösbáró, mint 2010 előtt. Több büntetőeljárás indult, van folyamatban ellene, házi őrizetben is volt, és emiatt legutóbb rekordmértékű, 11 milliárdos bírsággal is sújtotta a Gazdasági Versenyhivatal. Bár a kifizetés határideje már letelt, Bige nem fizetett.
Összesen két külön büntetőeljárásban emeltek már vádat ellene. Gyakorlatilag mindkét esetben ugyanazt követték el: feketén lapátolták ki zsebbe a pénzt a cégből, csak a módszer és a segítők személye volt más. A vádak szerint értékesítő céggel összejátszva, számla nélkül értékesítettek másodosztályú műtrágyát, ami valójában nem volt értékcsökkent termék, persze teljes áron adták tovább, amiért a százmilliók Bige László zsebébe csúsztak vissza.
A két büntetőügyet bár az ügyészség indítványozta, nem egyesítette a bíróság, így két külön ítélet születik majd. Mindkét ügyben 10–15 év börtönbüntetéssel fenyegetett bűncselekményekről beszélünk. Az első ügyben még csak vesztegetés, a második ügyben már 2 milliárd forint vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelést is a számlájára írtak.
Közben kartellezéssel is megbuktak, részben saját érdekeltségű kereskedő cégekkel egyetemben. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a magyar gazdákat lopták meg oly módon, hogy kvázi kikényszerítették tőlük, hogy azok horrorisztikus áron vásárolják meg a jó termésátlagokhoz szükséges műtrágyát. Ezért a gigabírság, 11,4 milliárd forint, amekkora összegre talán még soha senkit sem bírságolt meg a hivatal.
Még egy büntetőeljárás
És ez még nem minden. A szolnoki gyárnál olyan komoly üzemi problémák, szabálytalanságok történtek, hogy a megyei katasztrófavédelem 2019-ben súlyos szankciókat szabott ki és a gyár bezárását is kilátásba helyezte. Bige az ügyet bíróságra vitte, amit ugyan megnyert, de az Országos Rendőrfőkapitányságtól megtudtuk, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda a mai napig nyomozást folytat hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt. Részleteket a nyomozás érdekeire hivatkozva nem árultak el.
Bige tehát nagy bajban van. Bíróság előtt áll hűtlen kezelés és vesztegetés vádjával, újabb bűncselekmények gyanújával nyomoznak cégeinél és még kartellezéssel is megbuktak, gigaösszeget kellett volna büntetésként kifizetniük, amit a mai napig nem teljesítettek. Mindezek fényében kicsit másként fest az ellenzéknek való felkínálkozása.
Kissé abszurd, hogy ebben a helyzetben még ő fenyegetőzik, próbálja sarokba szorítani a magyar gazdákat, amikor kijelenti, hogy egy napot ad a belföldi értékesítésre – mellesleg négyszeres áron –, utána mindent elad külföldön. Ha ez nem lenne elég, még azt is kilátásba helyezte a gáz megnövekedett ára miatt, hogy leállíthatja a gyártást. Erről a Portfolio gazdasági lapnak beszélt. A magyar gazdák tehát vesznek most azonnal, egyetlen napon négyszeres áron műtrágyát, vagy szereznek, ahonnan és amennyiért tudnak. Így gondolkodik Bige László, aki a magyar gazdákon nyerészkedve lett dúsgazdag vállalkozó.
Győrffy Balázs a kamara elnöke szerint nettó pofátlanság, amit Bige László csinál. Azt kérik a kormánytól, hogy ha kell, avatkozzanak be, korlátozzák az exportot és stratégiai ágazat részeként működtessék a gyárat, ha a milliárdos leállítaná a gyártást. A kamara elnöke szerint ugyanis, ha a vörösbáró beváltja a fenyegetéseit, az a magyar élelmiszerellátás biztonságát is veszélyeztetheti, elszállhat a kenyér és más élelmiszerek ára is…
Óriási birtokok, mesébe illő gazdagság
Bige Lászlónak megélhetése miatt nem kell aggódnia; felbecsülhetetlen értékű birtokán – pontosabban: birtokain – várja a számára könnyebb időket. Ha eljönnek. A Ripost nemrég Nyíregyháza melletti birtokáról közölt felvételeket, amelyet egyébként megközelíteni sem könnyű. A vizesárkokkal körülvett óriási, félmillió négyzetméteres birtokot quadokkal ellátott őrszázad is óvja a kíváncsi szemek elől. A bulvárlap szerint a milliárdosnak olyan házi vadasparkja van őzekkel és vaddiszkókkal, amit legutoljára az Anjou-királyok engedhettek meg maguknak. Nem mellesleg az erdélyi Komandón is van egy hasonló vadászbirtoka, amiről a MediaWorks Hírcentrum készített felvételeket. A birtokok között könnyedén közlekedik egy 3 milliárd forintot érő helikopteren, ami a Bige Air tulajdona.
Tizenhat éven át bitorolta a vadászati jogot az állami tulajdonú, presztízs értékű Kab-hegyi erdőkben
Kevésbé ismert, hogy Bige Lászlónak Veszprém megyében, a Kab-hegyen is van – azaz csak volt – egy óriási vadászbirtoka, mintegy 12000 hektár területen. Hogy pontosan fogalmazzunk, az állami tulajdonú területekre a vadászati jogot 2004-ben szerezte meg, hogy aztán rendszeresen hordja ide a baloldali vezető politikusokat vadászni Medgyessytől Csillag Istvánig, akinek az importtilalmat és a műtrágyakirály címet is köszönheti – de ez másik történet… Ígérjük, ezt is el fogjuk részletesen mesélni. A területek nagyobbik, 8000 hektáros része feletti használati jog csak tavaly került vissza az állami erdőgazdasághoz, amit Bige a mai napig nem is nyelt le – perel, a bírósági eljárás még folyamatban van. Az itt általa épített vadászház két vadászati turisztikai profilú családi cégüknek is telephelye.
Az ország egyik legkülönlegesebb vadászterülete, harcol is érte utolsó lehelletéig
Nézzük, miért is presztízs a Kab-hegyen vadászni. Óriási területű, történelmi jelentőségű erdőkről beszélünk, Széchenyi Zsigmond vadászíró leghíresebb regénye, az Ünnepnapok két fejezete is itt játszódik. Az írónak szintén volt itt vadászati joga – ő is vadászott ezekben az erdőkben.
Ezen kívül a Kab-hegyi erdők 1998-ban a világ legrangosabb nemzetközi vadászati és vadgazdálkodási díját, az Emond Blanc-díjat is megkapták. Évente az egész világon egy ilyen díjat osztanak ki, hazánkban összesen öt terület kaphatta meg, mindegyik állami tulajdonú terület. A másik négy esetében soha fel sem merülhetett, hogy a vadászati jog magánkézbe kerülhessen. Az általunk megkérdezett vadászok azt mondták, ők még csak nem is jártak ezekben az erdőkben, ahol vadászni nagyon nagy kiváltság. Állítólag olyan vadállomány van itt és olyan trófeákat ejtettek már ezekben az erdőkben, amit a legtöbb vadász csak fotókon lát.
Nos, ezt a különleges, mondhatni, nemzeti értéket jelentő területet kaparinthatta meg a milliárdos 2004-ben és visszaadni sem igazán hajlandó. Több polgári per is folyamatban van a Kab-hegy ügyében, az egyikben már harmadfokon jár az eljárás. Ha Bige a teljes területen elveszíti a vadászati jogot, az azt jelenti, hogy onnantól fogva akármilyen pompás, luxus vadászházat is húzott is fel magának a Kab-hegy tetején, ha ki is adja, vagy netán ő jönne ide a barátaival, minden egyes, a Kab-hegyen leadott lövésért fizetnie kell majd…
Folytatjuk…
Vezető kép: Pesti TV; Operatőr: László Petra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS