Karácsony szent ünnepe alkalmából a PestiTV Az Ügy című műsora valódi nemes, jó ügyet mutatott be. A műsor stábja a Veszprém megyei Hajmáskérre és Sólyba látogatott, ahol a helyi református társegyházközség az ország egyik legnagyobb házi segítségnyújtó szolgálatát vezeti. 180 házi segítségnyújtójuk, szociális gondozójuk több, mint 1000 rászoruló, egyedül élő idős embert, illetve nagycsaládokat lát el naponta. Járvány idején és ünnepek előtt még több a feladata azoknak, akik életüket mások szolgálatába állították. Az ellátottaknak pedig nemcsak az adomány, hanem a gondoskodás, a személyes kapcsolatok is mindennél többet érnek. A Hajmáskér-Sólyi Református Társegyházközség és lelkésze őrzi az ország egyik legrégebbi templomát Sólyban, Koppány és István csatájának helyszínén. Az 1023 éves templom több felújításon átesett már. A PestiTV forgatása után derült ki, hogy a kormány további 130 millió forintot biztosít a történelmi emlékhely felújításának befejezésére és méltó bemutatására. Az Ügy második riportjában a Katolikus Karitász orvosmissziójának szolgálatát mutatjuk be.
A Hajmáskér-Sólyi Református Társegyházközség és gyülekezete példaértékű egyházi közössége az országnak, igazi közösségi felelősségvállalással, értékőrző és értékteremtő munkával. A tiszteletes vezeti – szerető feleségével az oldalán – az ország egyik legnagyobb házi segítségnyújtó szolgálatát. Több, mint ezer, segítségre szoruló, egyedül élő ember vagy épp nagycsalád mindennapi életét teszik élhetőbbé. Tavasz óta az Élelmiszerbank Egyesülethez csatlakozva nap, mint nap gyűjtik be és osztják szét az üzletekben előző napról megmaradt élelmiszert. Emellett gazdálkodnak, az idén Az év ökogyülekezete címet is elnyerték, és megmentették az utókornak az ország talán legöregebb templomát, István és Koppány csatájának helyszínén.
Az Ügy karácsony előtt egy napra végigkísérte a lelkészt és csapatát adományosztó és segítségnyújtó körútján. Tizedik hónapja minden áldott nap végigcsinálják ugyanezt, hétvégéken is. A szolgálatot önkéntesként a lelkész családtagjai és a gyülekezeti tagok is segítik. Bikádi László Az Ügynek azt mondta: ő a tettekben hisz.
Az egyháznak, ha nem cselekvő egyház, akkor a létjogosultsága lassacskán megkérdőjeleződik a mai világban. Az a gyülekezet, amelyik nem végez szeretetszolgálatot, az az egyház, amelyik nem végez szeretetszolgálatot, csak beszél arról, hogy szeresd felebarátodat, az idővel hiteltelenné válik
– fogalmazott.
A házi segítségnyújtók, szociális gondozók a legkülönbözőbb feladatokat látják el: segítenek a ház körüli munkákban, tüzelőt hoznak, aprítanak, bevásárolnak, kiváltják a gyógyszereket, és most, az ünnepek idején a karácsonyi előtti teendőkben is részt vettek: fenyőfát vittek az ellátottaknak, beszerezték, sokszor postán adták fel a családtagoknak az ajándékokat.
A Hajmáskér-Sólyi Református Társegyházközség és szeretetszolgálata vezetője arról is beszélt, mennyire átalakult a szakma 2010 óta. Már nemcsak segítségnyújtók, hanem gyakorlatilag egészségügyi ellátást is végeznek. Ők az utolsó védvonala a kórházaknak és az idősotthonoknak. Bikádi László azt mondta Ákost, a zenészt idézve: karnyújtásnyi távolságban felelősek vagyunk a világért. Ők a mindennapokban, és nemcsak karácsonykor igyekeznek úgy élni és szolgálni, ahogy azt Jézus Krisztus tanította.
Sóly az egész ország egyik legkiemelkedőbb történelmi helyszíne, merthogy azt mondják, a keresztény államunk itt született. Sólyban található az ország talán legöregebb temploma, amely az idén pontosan 1023 éves. Ez volt Vajk herceg fogadalmi kápolnája, itt imádkozott, amikor legyőzte Koppány hadait.
Az egykori kápolna ma református templom és történelmi emlékhely. Hogy sikerült megmenteni, az is Bikádi Lászlónak köszönhető, aki kitartóan lobbizott a templom felújításáért. A történelmi emlékhely megóvására, a templom felújítására eddig több tízmillió forint forrást kaptak, most pedig további 130 millióból fejezhetik be a munkát. Bikádi László a riportban a templommentés kapcsán azt mondta: a magyarság számára kell egy kezdőpont, egy origó.
Na most, az az a pont, amikor eldőlt, hogy mi lesz nekünk, magyaroknak a sorsunk, Koppány vagy István. Az itt történt. Ehhez az épülethez köthető, ez volt a fogadalmi kápolnája, vagy az ezt megelőző kis kápolna lehetett az, hát akkor legyünk büszkék rá, találjuk meg a nullapontunkat, és ha van egy sarokkő, egy szegletkő az életünkben, a történelmünkben, a hitünkben, a vallásainkban, arra fel lehet építeni a jövőt
– fogalmazott a lelkész.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS