Szomorú aktualitást adtak az 52. Eucharisztikus Kongresszus idejére ismét Magyarországon, a Magyar Nemzeti Múzeumban megtekinthető Kereszt-tűzben – Keresztényüldözés a konfliktuszónákban című vándorkiállítás ünnepélyes megnyitójának a magyar kormány azon értesülései, hogy Afganisztánban a tálibok a keresztények módszeres kiirtásába kezdtek. Mint arról korábban Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért létrehozott államtitkárság vezetője Facebook-bejegyzésében beszámolt, a magyar kormány azonnali segítséget nyújt az Afganisztánban lévő, vagy onnan menekülni kényszerülő keresztényeknek. A hétfő esti megnyitón – amelyen Erdő Péter bíboros és más egyházi méltóságok mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is részt vett – Azbej Tristan portálunknak arról beszélt: a Hungary Helps alapelve szerint helybe, a szülőföldre kell vinni a segítséget, vagy ha ez nem lehetséges – márpedig ez Afganisztán esetében egyre több kockázatot jelent –, akkor a szülőföldhöz legközelebb álló országba.
Azbej Tristan portálunk érdeklődésére elmondta: az államtitkárság helyi keresztény vezetők és a keresztényeket védő civil partnerek révén arról értesült, hogy bár a keresztények helyzete az afganisztáni tálib hatalomátvételt megelőzően sem volt ideális, az utóbbi időszakban drámai fordulat következett be, amely nyolc-tízezer embert érint. Mint megjegyezte, a szám azért is bizonytalan, mivel a keresztényeknek eddig is rejtőzködve kellett megélniük a hitüket. Az államtitkár hozzátette: a koalíciós erők kivonulásának tavaszi bejelentése után menekülthullám indult meg a keresztények részéről, a kabuli reptéren keresztül körülbelül kétezer, vagy azt valamennyivel meghaladó számú embert menekítettek ki az országból. Ennél is többen a szárazföldi határokon keresztül menekülnek, vagy abban reménykednek, hogy a keresztényeket mentő szervezetek segítik ki őket. Azbej Tristan elmondta: a helyzet bizonytalan, a kapcsolattartás nehézkes.
Az államtitkár kitért arra, hogy a Hungary Helps alapelve szerint helybe, a szülőföldre kell vinni a segítséget, vagy ha ez nem lehetséges – márpedig ez Afganisztán esetében egyre több kockázatot jelent –, akkor a szülőföldhöz legközelebb álló országba. Hozzátette: találtak olyan humanitárius csatornát, amelyen keresztül Afganisztánba, illetve a térségébe, elsősorban élelmiszer-segélyezési célú pénzadományt fognak tudni eljuttatni. Mint Azbej Tristan megjegyezte, bár a média korábban titkos akciókról számolt be, az államtitkárság ugyanakkor minden esetben be fog számolni az adományokról és az eredményekről. Az államtitkár azt kérte, a sajtó lehetőleg ne kutassa a segítségnyújtás pontos módját és földrajzi helyét, a támogatott emberek biztonságának védelme érdekében.
Keresztényüldözésből iszlamofóbia elleni küzdelem
Azbej Tristan kérdésünkre arra is kitért, hogy a Hungary Helps segélyprogram nem talált szövetségesekre az ENSZ-ben és más nemzetközi szervezetekben. Mint felidézte, jó példa arra az a kezdeményezésük – az egyik nemzetközi szervezet elé terjesztett állásfoglalás-tervezet –, amelynek előkészítésében volt alkalma részt venni. Kifejtette: az előterjesztésük eredetileg a keresztényüldözésről, pontosabban az Iszlám Állam által az iraki és szíriai keresztények ellen elkövetett népirtás elismeréséről szólt volna, a különböző egyeztetési körökben egyesek ugyanakkor csak úgy voltak ehhez hajlandóak csatlakozni, ha kiterjesztik a keresztényüldözés témakörét előbb általában véve a vallási közösségekre, ezután pedig az etnikai, sőt, a nemi kisebbségekre is.
Egy érdekes tájolási fordulatnak köszönhetően a végén már ez az előterjesztés-tervezet a Nyugaton erősödő iszlamofóbia elleni küzdelemről szólt
– részletezte Azbej Tristan, hozzátéve: egy általánosan közömbös, álszent hozzáállást tapasztalnak a keresztényüldözés kapcsán a nagy nemzetközi szervezetek részéről, akik az államtitkár értékelése szerint politikai, ideológiai okokból nem akarják, hogy a keresztényüldözés és az üldözött kereszténységek helyzete szóba kerüljenek.
Nem akarják, hogy a valóság napvilágra kerüljön, miszerint a kereszténység nem egy jogfosztó eszme, hanem egy üldözött, méghozzá a világ legüldözöttebb vallása
– jelentette ki.
Provokációnak számít…
A kiállítás jövőjével kapcsolatban az államtitkár elmondta: a következő állomás Strasbourgban lesz, az Európa Tanács magyar soros elnöksége programjának részeként. Mint kifejtette,
provokációval gyakran vádoltak minket, és a szolgálatom elején sokszor vitatkoztam ezzel, mondván, hogy az nem lehet trollkodás, amikor háromszáznegyvenmillió ember diszkriminációjáról beszélünk. Most már az ilyen kérdéseket nem próbálom visszafordítani, mert úgy vélem, ha annak veszik, legyen ez provokáció. Arra provokáljuk Európát, jelen esetben az Európa Tanácsot, hogy foglalkozzanak a világon ártatlanul szenvedő és emberi joguktól megfosztott emberek százmillióival, és kövessék a magyar példát, nyújtsanak nekik közvetlenül humanitárius támogatást.
Vezető kép: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS