A határon fennálló feszültségek kezelése érdekében Azerbajdzsán azt javasolta Örményországnak, hogy a tervezett határkijelölési tárgyalásokat novemberről októberre hozzák előre – derült ki a bakui külügyi tárca vasárnap késő esti közleményéből. A két ország külügyminisztere vasárnap Genfben találkozott, miután a két volt szovjet tagköztársaság között szeptember végén ismét harcok törtek ki, amelyeknek több mint 200 halálos áldozata volt.
A genfi találkozón Azerbajdzsán a két ország között ki nem jelölt határon tapasztalható feszültségek miatt kezdeményezte, hogy a határmegállapítással foglalkozó kétoldalú bizottság következő ülését októberben tartsák, ne pedig novemberben, ahogyan arról korábban megállapodtak
– írta a tárca a honlapján nyilvánosságra hozott közleményében.
A harcok a nemzetközileg Azerbajdzsán részeként elismert, de 2020-ig nagyrészt a többségi örmény lakosság által ellenőrzött Hegyi-Karabah régió ellenőrzése miatt évtizedek óta tartó ellenségeskedésekhez kapcsolódnak. A két fél közötti összecsapások a hónap elején robbantak ki ismét. Örményország szerint Azerbajdzsán megtámadta a területét, és – nem a vitatott hegyi-karabahi térség részét képező – településeket foglalt el Örményország határain belül. Azerbajdzsán azt állította, hogy az örmény fél “provokációira” válaszolt.
A hegyi-karabahi enklávé örmény többségű, de a Szovjetunió idején Azerbajdzsánhoz tartozott. Örményország segítségével a helyi örmények a ’90-es évek elején véres háborúban Hegyi-Karabah egészét, sőt, a környező területeket is ellenőrzésük alá vonták. A konfliktus 2020. szeptember 27-én lángolt fel újra. Azerbajdzsán nagyszabású hadműveletet indított az örmények ellenőrizte enklávé és a környező területek visszafoglalására. Hadműveletei döntően sikerrel jártak. Jóllehet a felek 2020. november 9-én orosz közvetítéssel fegyverszünetben állapodtak meg, a határ menti térségben továbbra is rendszeresek az összetűzések.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS