Zsigmond Barna Pál és Bakondi György közös sajtótájékoztatót tartott szerdán az illegális bevándorlás aktualitásaival kapcsolatban. Az államtitkár és a tábornok kijelentette, hogy az uniós hatóságok példátlan kettős mércét alkalmaznak hazánkkal szemben: más tagállamokban üdvözlik azokat a migrációellenes eljárásokat, amelyeket Magyarország esetében büntetnek. Ennek legnagyobb példája pedig az Európai Unió Bírósága által ránk mért több százmillió eurós bírság.
Bakondi György felszólalásában ismertette az illegális bevándorlási adatok legfrissebb számait. Mint kiderült, a helyzet továbbra sem javult, és hatalmas a nyomás a határon szolgálatot teljesítő rendőrökön. A tábornok szerint ezen tovább ront az EU által elfogadott migrációs paktum, amelyhez hazánk nem csatlakozott ugyan, de annak a létezése már nagyban felbátorítja az embercsempész hálózatokat. Mint arra kitért ugyanis, a paktum nemcsak az illegális bevándorlók, de az őket az EU-ba juttatni kívánó szervezetek dolgát is megkönnyíti. Nincs benne szó többek között arról, hogy őrizetbe kell venni a feltartóztatott migránsokat, sőt, inkább a befogadási folyamat megkönyítését irányozza elő. A bevándorlás megakadályozásának kapcsán a tábornok kiemelte Brüsszel elképesztő kettős mércéjét is, amíg ugyanis a balti államok és Lengyelország esetében támogatják a kerítés építését és a határ védelmét, addig hazánkat nemcsak elmarasztalják, de példátlan ítélettel meg is bírságolják.
Annak kapcsán, hogy az Európai Bíróság 200 millió euróra – vagyis nyolcvan milliárd forintra – büntette Magyarországot, emellett napi egymillió euró – azaz négyszázmillió forint – összegű kényszerítő bírságot is kiszabott, amiért hazánk nem engedi be az illegális migránsokat, Bakondi úgy fogalmazott:
Olyan, hogy a bíró kevésnek tartja az ügyész által javasolt büntetést, Magyarországon utoljára az ötvenes években fordult elő.
A büntetés kapcsán Zsigmond Barna Pál kijelentette, hogy ez egyértelműen politikai támadás. Mint mondta, nem mehetünk el amellett sem, hogy a hasonló bírságok kiszabásánál elméletben figyelembe kell venni a tagállamok GDP-jét.
Ekkora összeget még a gazdagabb tagállamok esetében sem róttak ki soha. A magyarhoz hasonló gazdaságú országok esetében pedig legfeljebb 1–5 millió euró közötti bírságról lehetne szó, nem annak százszorosáról
– fogalmazott. Mint arról a Frontex korábbi igazgatója nemrégiben beszámolt, a szervnek konkrét bizonyítékai vannak arra, hogy az illegális bevándorlást szervezetten segítik elő a különböző álcivil szervezetek, azonban valahányszor tájékoztatni akarták erről az uniós hatóságokat, süket fülekre találtak.
Ennek kapcsán portálunk arra volt kíváncsi, hogy lehet-e összefüggés a példátlan ítéletet meghozó uniós testület és az embercsempészeket segítő NGO-k között.
Bakondi György kijelentette, hogy már 2015-ben, a migrációs válság kezdetén találtak olyan dokumentumokat az illegális bevándorlóknál, amik arra utalnak, hogy hasonló segítséget kapnak. Hozzátette: természetesen egyértelmű, hogy “bizonyos” hálózatoknak előnyei származnak az illegális bevándorlókból.
Nem feltétlenül anyagi, ideológiai, politikai
– mondta. Zsigmond Barna Pál pedig kérdésünkre kijelentette, hogy az uniós soros elnökség során Magyarországnak sokkal nagyobb behatása lesz arra, hogy kivizsgálja az ilyen összefonódásokat.
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS