Ebben az évben péntek reggelig 15 300 embert fogtak el illegális határátlépési kísérlet miatt és 174 embercsempész ellen indítottak eljárást. A legtöbb elfogás a magyar-szerb határszakaszon volt. Többségüket a határ térségében fogták el a hatóságok, illetve megakadályozták őket abban, hogy átjussanak a kerítésen – közölte a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1 aktuális csatorna péntek esti műsorában.
A főtanácsadó kitért arra is, hogy a magyar kormány 2015 óta hozzá vannak szokva, hogy az Európai Unió intézményei, bírósága különféle döntéseket hoznak, amelyek nincsenek összhangban a magyar jogszabályokkal, a kialakult határőrizeti operatív helyzettel, a belbiztonság garantálására vonatkozó kormányzati kötelezettséggel. Most a bizottság egy 2018-as törvénycsomag ügyében indított eljárást, amely az embercsempészeket, illetve a határsértőket segítők büntethetőségét tette lehetővé.
Ennek alapján Magyarországon az is bűncselekménynek számít, ha valaki például hamis munkavállalói igazolványt ad az érkezőknek, vagy létrát, szállást biztosít a határsértőknek
– ismertette. Bakondi György leszögezte: a magyar kormány vállalja az ezzel kapcsolatos vitát és érvényesíteni fogja álláspontját.
Magyarország, az Európai Unió biztonsága a határokon kezdődik
– jelentette ki a főtanácsadó, kiemelve: a jogállamiság alapvető, elsődleges kritériuma, hogy a jogszabályokat mindenkinek be kell tartania, magyar és külföldi állampolgárnak egyaránt. Felhívta a figyelmet, hogy míg az európai polgárok nagyon szigorú szabályokkal léphetik át az államhatárt, addig a „migránsok mindent semmibe véve, szabadon kóborolnak”, és ennek az eddigi közbiztonsági, nemzetbiztonsági kockázatok mellett már komoly közegészségügyi kockázata is van.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS