Ma zárult a miniszterjelöltek kedden megkezdett meghallgatása a parlamenti bizottságokban. Szerdán az európai ügyek bizottsága Navracsics Tibort és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterjelöltet hallgatta meg, a fenntartható fejlődés bizottságában Fazekas Sándor, a földművelésügyi miniszteri poszt jelöltje számolt be elképzeléseiről. A honvédelmi és rendészeti bizottság, valamint a nemzetbiztonsági bizottság is meghallgatta Pintér Sándor belügyminiszter-jelöltet és Hende Csaba honvédelmiminiszter-jelöltet. A mezőgazdasági bizottság előtt Fazekas Sándor és Lázár János számolt be elképzeléseiről, és utóbbi a Nemzetbiztonsági bizottság előtt is megjelent. A nemzeti összetartozás bizottságában Navracsics Tibor és Balog Zoltán adott számot terveiről.
Fazekas Sándor a mezőgazdasági bizottság előtti meghallgatásán kiemelte: az általa irányítandó minisztérium továbbra is a magyar mezőgazdaság, a nemzetgazdaság egyik fő hajtómotorja lesz, ugyanúgy, ahogyan ez az elmúlt években volt, amikor mintegy 30 százalékkal nőtt az ágazat teljesítménye. Jelezte, a magyar agrárium irányítása továbbra is az általa vezetett minisztérium feladata lesz, és csak egyes fejlesztéssel összefüggő feladatok kerülnek a Miniszterelnökséghez. Hangsúlyozta azonban, hogy a kormányzás egységes. Az agrártárcánál marad az élelmiszerbiztonság, a környezeti ügyek, a mezőgazdaság szervezésének irányítása, a földügyi igazgatás, továbbá az állami földvagyonért való felelősség, az agrárdiplomácia és az agráriummal összefüggő uniós területek is – sorolta Fazekas Sándor.
Fazekast meghallgatta a fenntartható fejlődés bizottsága is. A testület 7 igen és 3 nem szavazattal a mostani vidékfejlesztési minisztert alkalmasnak találta a földművelésügyi tárca irányítására. Fazekas Sándor arról beszélt, hogy a környezetügyi államtitkárság továbbra is a tárcán belül működik majd a jövőben. E területet pedig Herman Ottó szemléletével kívánják irányítani:az élővilágot egységes komplex módon szemlélve hoznak döntéseket az e témákat érintő kérdésekben. Példaként említette, hogy megszületett az új környezetgazdálkodási törvény, amely a környezetterhelés csökkentését eredményezi.
A jelenleg is az Emberi Erőforrások Minisztériumát vezető Balog Zoltán az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottsága előtt beszámolójában örömtelinek nevezte, hogy az elmúlt három évben megháromszorozódott a nemzetiségi fenntartású intézmények száma, és pozitívumként említette, hogy a legutóbbi népszámlálás adatai szerint egyre többen vállalták kettős identitásukat, volt olyan, ahol megduplázódott az egyes nemzetiséghez tartozók száma. A miniszter elmondta azt is, hogy a jövő kedden nevezik meg a minisztériumok államtitkárait, a miniszterek pedig e hét pénteken tesznek esküt. A 13 nemzetiségi szószólóból álló grémium egyhangúlag támogatta Balog Zoltán miniszterré történő kinevezését.
Pintér: lesz rendőri életpályamodell!
Pintér Sándor belügyminiszter a honvédelmi és rendészeti bizottság, valamint a nemzetbiztonsági bizottság együttes ülésén miniszterjelölti meghallgatásán azt mondta: az életpályamodellel óriási adósságot kell törleszteni a rendőrök fizetésével, szolgálatellátásával, egyéb juttatásaival kapcsolatban. A miniszter a meghallgatásán a célok közé sorolta egyebek mellett az önkormányzatok feladatfinanszírozási rendszerének megszilárdítását, költségvetési informatikai rendszer létrehozását, a közfoglalkoztatás folytatását és a ciklus végére teljes foglalkoztatást, a foglalkoztatás növelését a büntetés-végrehajtásban és a teljes körű önellátást. A Nemzeti Védelmi Szolgálatról szólva előrevetítette: a teljes korrupcióellenes küzdelem a tárcához kerül. A Terrorelhárítási Központról (TEK) azt mondta: a szervezet célja az, hogy a Magyarország ellen irányuló terrorcselekmények előkészületeit felismerve megfelelő ellenlépéseket tegyen, továbbá műveleti osztálya segítse a társhatóságokat. A TEK tevékenységét továbbra is nélkülözhetetlennek nevezte. Az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat esetében elsősorban informatikai fejlesztésről beszélt.
Hende Csaba: folytatjuk!
Továbbra is többpárti konszenzusra törekszik majd a Magyar Honvédség ügyeiben Hende Csaba. Erről beszélt a jelenleg is a honvédelmi tárcát vezető miniszterjelölt szerdán, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági valamint Honvédelmi és rendészeti bizottságának együttes ülésén. A honvédség nemzeti intézmény, amelynek feladata, hogy “a három harmadot képviselje”, így a honvédelmi ügyekben semmilyen módon nincs helye a pártpolitikának – mondta a politikus miniszterjelölti meghallgatásán. Hende Csaba kiemelte: a honvédelmi tárca az elmúlt években elvégezte a rá kiszabott munkát, így legszívesebben csak annyit mondana: “folytatjuk”. Kérdésekre válaszolva kiemelte: az egységes közszolgálati életpályamodell részeként kidolgozták a katonai életpályamodellt, amelyet az előttük álló ciklusban be kívánnak vezetni. Emellett a repülő-, valamint helikopterbeszerzés ügyén is intenzíven dolgoznak, és terveik szerint ezeket még ebben az évben meg is tudják oldani – mondta Hende Csaba.
Navracsics: a konfliktusokat is fel kell vállalni!
Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter-jelölti meghallgatásán az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén szerdán arról beszélt, a magyar Európa-politika fő célja a nemzeti érdekek képviselete, és ennek érdekében alapvetően a szövetségkötésre kell helyezni a hangsúlyt, de ha szükséges, a konfliktusokat is fel kell vállalni. A jelenlegi közigazgatási és igazságügyi miniszter kiemelte: az Európai Unióban csak az a tagállam lehet sikeres, amely pontosan meghatározza az érdekeit, pontos jövőképe van, és tudja, mit akar. Más országok ezt teszik, és Magyarországnak is erre van szüksége – értékelte. Hangsúlyozta: ki kell jelölni az országnak fontos uniós szakpolitikákat, amelyekben kormánytól függetlenül, konszenzust kialakítva juthatnak előre. Jelenleg a bővítés és a szomszédságpolitika tűnik olyan területnek, amelyben számíthatnak minden párt támogatására – közölte Navracsics Tibor.
A miniszterjelölt az Európa-politika másik lényeges eszközeként említette a konfliktusok felvállalását a nemzeti érdekképviselet jegyében. A külpolitikának nem fokmérője, hogy mennyire konfliktusos, ha egy ország ismeri a nemzeti érdekit, és kiáll értük, időről időre konfliktusokat kell vállalnia – mutatott rá. Megjegyezte: azonban fontos, hogy ezek a konfliktusok ne mérgesedjenek el és ne húzódjanak el. Navracsics Tibor kifejtette: nagyjából konszenzus van arról, hogy az EU 2014-re válaszúthoz érkezett, ami szükségessé teszi a jövője újragondolását, a második világháború után megfogalmazott európai küldetés áttekintését, felfrissítését. Navracsics Tibor nem értett egyet. Úgy vélte, erre bizonyíték a sikeres magyar EU-elnökség is, amelyet az utóbbi évtized legjobb elnökségei között tartanak számon.
Lázár: sokkal kevesebb vérszívóra van szükség!
Közép-Európa leghatékonyabb kormányának kialakítását nevezte legfontosabb feladatának Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága előtti szerdai miniszterjelölti meghallgatásán. A politikus azt is elmondta: arra törekszik, hogy a Miniszterelnökség válogatott elitcsapat legyen a kormányzaton belül. Hozzátette: a kabinet nem a kétharmad, hanem a háromharmad kormánya akar lenni, amely minden magyar választópolgár érdekeit képviseli. Ismertetése szerint a Miniszterelnökség fogja összehangolni a kormány általános politikai programját, a szervezeten belül lesz közigazgatási államtitkári értekezlet, fejlesztéspolitikai, nemzetpolitikai és vidékfejlesztési államtitkárság. A Miniszterelnökség feladata lesz a közigazgatás jövőjének meghatározása mellett a kormányhivatalok felügyelete. Lázár János közölte: legkésőbb az Európai Bizottság megalakulásakor az európai ügyek a külügyi tárcától átkerül a Miniszterelnökséghez.
Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottsága előtt az IH-t 2012 óta – a Miniszterelnökséget vezető államtitkárként – felügyelő Lázár János kifejtette, célja, hogy három év múlva a magyar hírszerzés az egyik legerősebb, leghatékonyabb legyen Európában. Ehhez az IH költségvetési támogatásának növelésére, további megerősítésére és fejlettebb technikával való munkavégzésre van szükség. Kiemelten fontosnak nevezte továbbá az amerikai, az izraeli és a német titkosszolgálatokkal való együttműködés további erősítését. Az Országgyűlés Európai ügyek bizottsága előtt pedig Lázár János azt hangsúlyozta, Orbán Viktor kormányfő azt várja, hogy a Miniszterelnökség a kormány elitcsapata legyen, amely hatékony, az emberek életminőségét javító döntéseket készít elő. A cél az, hogy a kormány ne megnehezítse, hanem megkönnyítse az emberek életét – fejtette ki a Miniszterelnökséget az előző kormányban államtitkárként irányító politikus, aki szerint ehhez radikálisan csökkenteni kell a bürokráciát, továbbá jelentős személyzeti- és szemléletbeli változásokra is szükség van a közigazgatásban. A kormánypárti politikus az uniós pénzek elosztásának új kormányzati rendszeréről szólva elmondta, egyszerű és világos minisztériumi irányítási struktúrában gondolkodnak, amely a korábbi kiszervezés után minden fejlesztési pénzt a kabinet hatáskörébe utal. “Sokkal kevesebb vérszívóval megáldott rendszert szeretnénk létrehozni” – fogalmazott Lázár János, hozzátéve: “tűzzel, vassal próbálom irtani a pályázatírókat, közbeszerzési tanácsadókat, projektmenedzsereket”, mert becsléseik szerint tanácsadásra 1200 milliárd forint uniós pénzt költöttek az elmúlt hét évben.
Forrás: MTI
Fotó: Atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS