Hétfő este játszott egymással zárt kapus mérkőzést a Manchester City és a Burnley az angol első osztályú labdarúgó ligában, azaz a Premier League-ben. Bár a hazai csapat öt góllal megverte a tabella 11. helyén álló vendégeket, a meccs nem erről marad emlékezetes, hanem arról, hogy ide is beszivárgott a fehérellenes propaganda és a George Floyd halála után fellángoló Black Lives Matter mozgalom.
A koronavírus miatt több hónapnyi kihagyás után újra elindult a világ egyik, ha nem a legnézettebb labdarúgó ligája, a Premier League. A hétfői fordulóban az arab pénzzel kitömött Manchester City fogadta a Burnley csapatát. Előbbi jóval esélyesebb volt, így nem nagy meglepetésre gálázással zárta a fordulót, 5:0-ra verte meg a vendégeket a katalán sztáredző, Pep Guardiola által vezetett csapat. Azonban történt egy – nézőpont szerint – elszomorító eset, amely némileg beárnyékolta a meccs történéseit.
A sípszó előtt a játékosok a kezdőkörre térdeltek, hogy így emlékezzenek meg a rendőri brutalitás következtében meghalt köztörvényes bűnözőről, George Floydról. Miután a színjáték után megkezdődött a meccs, a stadion felett elrepült egy kisgép, amely egy molinót húzott maga után azzal a felirattal, hogy “White Lives Matter”, azaz a fehér életek számítanak. Na, ebből óriási botrány lett, hiszen szélsőliberáliséknál csak Black Lives Matter létezik. Azzal, hogy valaki kiállt a fehér emberek élete mellett, hatalmas hiszti kezdődött. Ebből is látszik, mennyire is rasszista, fehérellenes lett a hangulat a hangos fekete kisebbség nyomásának hatására. Többen úgy nyilatkoztak, hogy a repülőgép által húzott felirat sértő; szinte mindenki elhatárolódott tőle, de leginkább a Burnley.
A klub közleményében úgy fogalmazott, hogy határozottan elítéli a molinón látottakat, amit sértőnek billogoztak. A felelősséghárítás csak fokozódott azután, hogy kiderült: a repülővel a klub egy szimpatizánsa szállt el az Etihad stadion felett.
Szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy azokat, akik a feliratért felelősek, kitiltjuk a Turf Moorból (a Burnley stadionjáról – a szerk.). Semmilyen módon nem tudunk azonosulni a molinóval. Mindenben együttműködünk a hatóságokkal, hogy azonosítsuk az elkövetőket, akiket örökre kitiltunk a stadionunkból
– írta közleményében a klub, majd azzal folytatták, hogy elnézést kérnek a Premier League-től, a Manchester Citytől és azoktól, akik támogatják a Black Lives Matter nevű mozgalmat. A meccs után a Burnley csapatkapitánya, Ben Mee a partvonalnál gyorsan interjút adott a Sky Sportsnak, és azt mondta, hogy rendkívül megrázták az események és szégyelli, ami történt.
Azoknak az embereknek, akik ezt elkövették, észre kéne venniük, hogy már a XXI. században élünk, fejlesszék magukat. Nagyon mérges vagyok amiatt, amit tettek
– közölte. Micah Richards, a Manchester City korábbi labdarúgója azt mondta, rendkívül elszomorító, amit a Burnley-drukkerek tettek. Úgy fogalmazott, hogy nem akarnak nagy feneket keríteni az ügynek. A fekete ex-játékos elmondta: örömmel látta, hogy a Burnley játékosai és a technikai személyzet csatlakozott hozzájuk és megemlékeztek egy közös térdeléssel a büntetett előéletű George Floydról; ezzel a Burnley a 20. Premier League klub lett, amely kiállt a Black Lives Matter mellett.
Mi mind feketék vagyunk, még akkor is, ha nem
Szűk egy hete folytatódott az angol első osztály három hónap kihagyás után; az azóta lejátszott meccseken a játékosok mind térdeltek egy jót a kezdőkörnél a sípszó előtt, valamint a neveik helyett a Black Lives Matter felirat látható, hogy így álljanak ki amellett, hogy mindenki mennyire egyenlő. Az már csak zárójeles megjegyzés, ha ennyire egyenlőség, peace, love meg unity van, akkor miért sértő az, ha valaki szerint a fehérek élete is számít.
Dominic Raab brit belügyminiszter korábban már megkapta a magáét azért, mert azt mondta, hogy letérdelni az egyenlőség mellett a leigázás és alárendeltség szimbóluma, aminek ötletét a végrehajtók a Trónok harcából csenték. A térdelgetősdit amúgy még 2016-ban egy Colin Kaepernick nevű amerikaifocista kezdte el: ő az amerikai himnuszt nem volt hajlandó végigállni, hogy így “álljon ki” a társadalmi egyenlőség mellett.
A Burnley legközelebb csütörtökön játszik hazai pályán a Watford ellen; kíváncsian várjuk, mire készülnek ott a fehér életek mellett kiálló drukkerek és elkapják/kitiltják-e azokat, akik Manchesterben akcióztak.
Érzékenyítő megelőző lépések
A nyugat-angliai Blackpool reptere kedden bejelentette, hogy felfüggesztenek minden olyan járatot, ami egy molinót húz maga után. A döntést nyilvánvalóan a fentebb részletezett eset után hozták meg. Stephen Smith, a repülőtér menedzsere elmondta, hogy a légikikötő vezetése és a város önkormányzata felháborodott az eset után. Annak érdekében, hogy elkerüljék, hogy náluk is hasonló megtörténhessen a manchesteri esethez hasonlóan, betiltják az általában reklámot maguk után húzó repüléseket. A rendőrség mellett a repülésügyi hatóság is nyomoz az ügyben.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS