Az egész tevékenysége a MOK-nak, az amit mostanában csinál, arról teljesen egyértelmű, hogy semmi köze nincs a betegellátáshoz, sem az orvosok érdekképviseletéhez, ez innentől már politikai tevékenység, amit én elfogadhatatlannak tartok – mondta el a PestiSrácok.hu-nak dr. Békeffy Magdolna, aki most, hogy az Országgyűlés lehetővé tette, hogy a tagság nem kötelező, úgy döntött, kilép a kamarából. A belgyógyász továbbá hozzátette, hogy a MOK levelében megfogalmazottakkal ellentétben az orvosok igenis vezényelhetőek, hiszen emberi életek múlnak rajtuk, ebben a szakmában pedig a sztrájk kifejezés nem is létezhetne. Az idegsebész, Csókay András kifejezetten örül, hogy hátrébb léptették a kamarát, a háziorvosok között pedig többen is jobbnak látják az új rendszert, mint a régit, mert például nem kell a jövőben éjszakázniuk. Az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint zökkenőmentesen indult az új rendszer két vármegyében is, a MOK fenyegetésével kapcsolatban pedig a rendőrség is vizsgálódik.
Nem tétlenkedett a Gyurcsány Ferenc korábbi egészségügyi államtitkára vezényletével működő Magyar Orvosi Kamara: a kamarai tagok ma reggelre már arra keltek, hogy e-mailben kéri őket a korábban fenyegetőző szervezet, hogy maradjanak tagok. Az Országgyűlés ugyanis tegnap kihúzta Kincses Gyuláék “méregfogát” azzal, hogy 122 igen és 31 nem szavazattal elfogadták azt a javaslatot, miszerint a jövőben nem kötelező az orvosoknak a kamarai tagság.
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára az M1 reggeli műsorában elmondta, hogy csak a kötelező kamarai tagság szűnik meg, az orvosi kamara nem; a MOK tovább folytathatja tevékenységét az új jogszabályi környezetben is. Azt, hogy ez a döntés miért született meg, azt mondta:
az elmúlt időszakban a kamara nem köztestületként, hanem politikai aktorként kezdett tevékenykedni.
Takács megjegyezte továbbá, hogy a MOK lépéskényszerbe hozta a kormányt, hiszen olyan nyomás alá helyezték a háziorvosokat, ami az új ügyeleti rendszer ellehetetlenítésével járt volna, ezzel pedig közvetlenül a betegellátást veszélyeztették volna. A Kossuth Rádióban pedig azt is elmondta az államtitkár, hogy az orvosi kamara az utóbbi hetekben olyan átalakításokat kifogásol, amelyekre korábban írásban javaslatokat tett, az egészségügyi rendszer megújítását célzó jogszabályba a MOK számos javaslatát beemelték.
Ezek után vett a MOK kommunikációja egy 180 fokos fordulatot, és teljes offenzívába ment át
– fogalmazott az államtitkár.
“Örülök a kamara hátrébb léptetésének”
Mint ahogyan arról mi is beszámoltunk, az orvostársadalmat megosztja a MOK tevékenysége, hiszen a szervezet szerint 4500-an letétbe helyezték a felmondásukat a testület kérésére, de vannak olyanok is, akik örülnek, hogy a kamarát hátrébb léptették. A neves idegsebész, Csókay András például úgy fogalmazott:
Személy szerint nagyon örülök a kamara hátrébb léptetésének. Nem lehet így fenyegetni orvosokat, hogy aláírnak vagy nem.
Csókay szerint viszont ennek nemcsak ő, hanem sok más szakmatárs is örül.
Sok orvos örül ennek, hogy nem kötelező a tagság mostantól, nem vonhatja be a kamara a működési engedélyt akár mondvacsinált dolgok miatt. Milyen kamara az, amely ilyen etikai kódexet ír, hogy a »szúnyogot kiszűrik, a tevét meg lenyeli«, hogy a Bibliát idézzem
– fogalmazott.
Amit a MOK csinál, az egyértelműen politikai tevékenység
A MOK-kal való elégedetlenséget jól mutatja a PestiSrácok.hu által megkérdezett belgyógyász, Békeffy Magdolna véleménye is, aki úgy döntött, hogy ha lehet választani, akkor ő nem marad MOK-tag. A doktornő úgy gondolja, hogy a testületnek nem volt joga ahhoz, hogy fenyegesse az orvosokat, hiszen ebben a szakmában a “sztrájk” kifejezés önmagában felháborító, abszurd, hogy erre szólítsák fel őket.
Egy orvos, aki arra esküdött, hogy betegeket lásson el és adott esetben életet mentsen, attól a »sztrájk« kifejezés abszolút elfogadhatatlan
– fogalmazott Békeffy, hozzátéve: az érdekképviseletnek nem az a feladata, hogy sztrájkot szervezzen, hanem, hogy az ovosok érdekeit képviselje úgy, hogy közben a betegek érdeke ne sérüljön. Mint fogalmazott:
Az egész tevékenysége a MOK-nak, amit mostanában csinál, teljesen egyértelmű, hogy semmi köze nincs a betegellátáshoz, sem az orvosok érdekképviseletéhez. Ez innentől már politikai tevékenység, amit én elfogadhatatlannak tartok.
Az orvosi szakma katonai fegyelemmel jár
A MOK birtokunkba jutott levelében viszont úgy fogalmaznak:
Mi, orvosok nem fogadjuk el a vezénylést, a ránk kényszeríteni próbált csendet és engedelmességet, a politikai szempontok szerinti gondolkodásmódot.
Ezzel a kapcsolatban a belgyógyász elmondta, hogy az orvosi tevékenységben nagyon fontos a fegyelem, és adott esetben a vezényelhetőség.
A koronavírus-járvány alatt, ha nem lett volna szigorú rend és vezényelhetőség, akkor nem jöttünk volna ki belőle
– emlékeztetett. Példaként említette, hogy a járvány alatt előfordult, hogy vidéki bőrgyógyászt vezényeltek fel egy budapesti kórházba, aki szó nélkül jött, mert életek múltak rajta.
A mi szakmánkban majdhogynem katonai fegyelemnek kell lenni, merthogy ha ez nincsen így, az az emberek életébe kerül
– jegyezte meg. Az ügyeleti rendszerrel kapcsolatban Békeffy elmondta, hogy azon mindenképpen javítani kellett, és a mostani rendszer, amely szerint este 10 óra után az OMSZ-t kell értesíteniük a betegeknek, egyértelműen javít az ügyeleti ellátáson és a betegek biztonságán.
Az új rendszer jobb
Bár Budapestet egyelőre nem érinti az új rendszer felállása, a portálunknak nyilatkozó hegyvidéki háziorvos szerint ez mindenképp jobb, mert nem kell a háziorvosoknak éjszakázni. A régi ügyelet ugyanis este tíz óra körül kezdődött és reggel nyolcig tartott, és ha az ember még reggel dolgozott, akkor innen folytatta a munkát.
Ennél mindenképpen jobb, ha 16 órától este tízig kell ott lenni
– mondta dr. Kenyeres Zsuzsanna, aki szintén úgy látja, hogy az orvosok vezényelhetőek – hiszen az egészségügyi törvényben is benne van –, tehát a MOK azon kijelentése, hogy “mi, orvosok nem fogadjuk el a vezénylést”, megbukik. Korábban az M1-nek nyilatkozó győri gyermekorvos pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a korábbi híresztelésekkel ellentétben kevesebb munka mellett, de több pénzt fognak majd kapni az ügyeleti feladatért a háziorvosok. Dr. Szilágyi István úgy fogalmazott a csatornának:
Arról volt szó, hogy az ügyeleti díjazásunk a negyedére csökken, kiderül, hogy emelkedni fog, kiderült, hogy rövidebb ideig fogunk ügyelni.
A betegellátásban Szilágyi szerint ez nem fog gondot okozni, az átszervezések miatt akár csökkenthet is a felesleges beteg-orvos találkozók száma.
Az emberek lassan megszokják, hogy négy-öt napos problémákkal vagy kéthetes problémával nem az ügyelethez kell fordulni
– tette hozzá.
A rendőrség vizsgálódik
Az orvosi ügyeleti rendszer átalakítása egyesekben olyan megnyilvánulásokat váltott ki, hogy már a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálódik – erről írt közleményében kedden a hatóság. Úgy fogalmaztak: több orvos is kapott olyan üzeneteket, amelyek a hivatásuk gyakorlásával összefüggésben próbálják – akár fenyegetéssel – befolyásolni döntésüket, a kérdéssel kapcsolatos véleményüket. A MOK egy korábbi levelében sztrájkra buzdított az orvosokat, ebben ugyanis azt írták:
Az alapellátók legkézenfekvőbb eszköze most az ügyeleti szerződések alá nem írása – akkor is, ha a legtöbb követelésünk nem az ügyeletről szól! A háziorvosok emellett a feladatellátási szerződések felmondását is letétbe helyezhetik a Kamaránál. A szakellátásban dolgozók helyezzék letétbe a kamaránál az önként vállalt többletmunka felmondó nyilatkozatot! Így az állam szembesül azzal, hogy nem tudja megszervezni a betegellátást, ha nem veszi figyelembe az orvosokat.
Sajtóinformációk szerint a MOK Győr-Moson-Sopron megyei elnöke, dr. Szijjártó László azonban fenyegető sítlusban lépett fel azokkal az orvosokkal szemben, aki aláírnák a szerződést. A neki tulajdonított levélben ugyanis az áll:
…ha ti részt vállaltok az alapellátási ügyeletben, gyakorlatilag »sztrájktörővé« váltok. Akik önként vállalnak plusz munkát, eladják a jövőjüket, a jövőtöket egy tál lencséért.
Az új rendszer zavartalanul indult el
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) arról adott hírt szerdán, hogy zökkenőmentesen indult az új rendszer két vármegyében, Győr-Moson-Sopronban és Szabolcs-Szatmár-Beregben. Győrfi Pál szóvívő elmondta, hogy fokozatosan vezetik be az Országgyűlés által decemberben elfogadott, egészségügyi alapellátásról szóló törvényt, a visszajelzések pedig jók.
Február elsejétől elsőként Hajdú-Bihar vármegyében kezdte meg működését az új ügyeleti rendszer, amelynek eddigi tapasztalatai és a csaknem 2500, ügyeleti ellátásban részesített beteg visszajelzései alátámasztják, hogy az egységes rendszer jól működik és minden rászorulónak a legmegfelelőbb ellátást biztosítja
– mondta el Győrfi Pál.
Az új ügyeleti rendszer első napjáról az OMSZ tájékoztatója itt olvasható.
Fotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS