Valóban húzódik a csődbűncselekmény miatt a Debreceni Törvényszék előtt folyamatban lévő Szeviép-per, de elsősorban azért, mert több bekért iratra hónapokat kellett várnia a bíróságnak, ezért csak január elején tudott fontos, érdemi kérdéseket megfogalmazni az új szakértőnek. Ezt az új szakértőt, mint ahogy azt korábban megírtuk, azért kellett kijelölni, mert a korábbi szakértő elérte a nyugdíjkorhatárt – ami nyilván előre tudható volt, mégsem készült rá senki. Rossz hír viszont a családok százait megnyomorító Szeviép-vezéreknek, hogy volt üzlettársuk, Bereczky István, akinek tanúkénti idézését csak nemrég indítványozta a vádhatóság, a sajtóhírekkel ellentétben nem szívódott fel, és el is érte őt azóta a Debreceni Törvényszék. Bereczky a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: úgy érzi, tartozik annyival, hogy elmenjen a tárgyalásra és mindent elmondjon, amit tud. Mivel a szakértőnek a törvény hatvan napot ad a bírói kérdések megválaszolására, a következő tárgyalás csak áprilisra várható.
A Szeviép-ügy előzményeit, hogy miként is került az eredetileg szegedi büntetőügy Debrecenbe, részletesen már nem idézzük fel. Olvasóink jól emlékezhetnek a PestiSrácok.hu által kirobbantott bírósági botrányra, amely az Országos Bírósági Hivatal vizsgálatába és szolgálati bíróság elé állításokba torkollt. Miután a portálunk által feltárt, vélt összeférhetetlenségek után a Szegedi Törvényszéket kizárták az eljárásból, a megismételt másodfokú eljárást már nem Szegeden kezdték tárgyalni.
Mint ismert, Szegeden másodfokon egy olyan bírói tanács mentette fel minden vádpont alól a Szeviép-vezéreket, akik közül két bíró, sőt, még az ügyet kiszignáló bíró függetlensége is megkérdőjelezhető. Előbbi kettő szerződéses kapcsolatban volt az önkormányzattal, az ügyet szignáló bíró pedig az egyik vádlotti védő volt felesége.
Tavaly októberben írtuk meg, hogy fontos iratok hiánya nehezíti Debrecenben az ügy érdemi tárgyalását. A Szeviép felszámolási jegyzőkönyvére, irataira például több mint fél évet kellett várniuk; a felszámoló több megkeresésre nem reagált, nem küldte el a papírokat, csak akkor, amikor már rendbírsággal fenyegették. Cikkünkben azt is megírtuk, hogy akár eljárás is indulhat ellene, mivel ez a büntetőeljárás lefolytatásának akadályozása. Az sem könnyítette meg a Debreceni Törvényszék helyzetét, hogy valahogy mindenki megfeledkezett arról, hogy a kirendelt szakértő időközben eléri a nyugdíjkorhatárt, ezért ki fog esni az ügyből és új szakértőt kell kirendelni.
Korábbi cikkünkben azt is megírtuk, hogy érdekes fordulat jöhet az ügyben, ugyanis a Szeviép-vezérek volt üzlettársát, Bereczky Istvánt – aki portálunknak tálalt ki – több mint tíz éven át nem kérdezte, nem hallgatta ki senki, tavaly októberben az ügyészség azonban végre indítványozta tanúkénti idézését. A tárgyalás eredetileg január 20-án lett volna, aztán lefújták. A delmagyar.hu arról írt, azért, mert Bereczky felszívódott, és még rendőrökkel is próbálták kerestetni, ám hiába. A PestiSrácok.hu megkereste a vállalkozót és a Debreceni Törvényszéket is. Kíváncsiak voltunk, milyen halasztó tényezők álltak be, végre minden irat rendelkezésre áll-e és mégis merre van Bereczky.
A Debreceni Törvényszék szóvivője megkeresésünkre közölte, hogy a január 20-ra kitűzött tárgyalás elsősorban azért vált okafogyottá, mert a kirendelt szakértőnek a szakvélemény elkészítéséhez a kérdéseket január 6-án küldte meg. A jogszabály pedig az érkeztetéshez képest hatvan napot ír elő; addigra kell elkészülnie válaszaival és a kiegészítő szakértői véleménnyel a szakértőnek.
A harmadfokon eljárt Pécsi Ítélőtábla megismételt másodfokú eljárás lefolytatásához adott iránymutatását szem előtt tartva tizenhat kérdés megfogalmazására került sor az eljárás tárgyát képező gazdasági eseményekkel összefüggésben, amelyekre az adott válaszok és a lefolytatandó további bizonyítás alapján fog a másodfokú bíróság abba a helyzetbe kerülni, hogy állást foglaljon a felülbírálat tárgyát képező elsőfokú ítéletben megállapított tényállás megalapozottságát illetően
– írta kérdésünkre a törvényszék szóvivője, aki hozzátette: azért csak most küldték ki a kérdéseket, mert azok megfogalmazásához további információkra és iratanyagokra volt szükségük, ezért korábban megkeresésekkel éltek; a válaszok, kért adatok beérkezése után tudtak csak lépni. Kiküldött megkereséseikre mellesleg a válaszok december közepén futottak csak be, emellett az említett iratanyag is tizenötezer oldalt tesz ki. A kijelölt új igazságügyi szakértő Németh Andrea, aki az Igazságügyi Minisztérium Szakértői Névjegyzékébe 2010 óta bejegyzett igazságügyi könyv-, adó- és járulékszakértő.
Leginkább a felszámolótól érkezett késedelmesen válasz – írta válaszában a törvényszék, amit a felszámoló a több mint tizenegy évig tartó, időközben befejeződött felszámolási eljárás külső helyszínen tárolt, igen terjedelmes iratanyagában való keresés nehezítettségével indokolt. A Debreceni Törvényszék közlése szerint valóban akadályozó tényező volt az is, hogy egy tanút nem tudtak idézni, akivel január 11-én sikerült felvenni a kapcsolatot, és aki – hivatkozása szerint – azért nem vette át az idézést, mert egészségügyi kezelés alatt állt, ám a későbbiekben lakcímén rövid úton elérhető lesz.
Bereczky Istvánt mi is felhívtuk. Elmondta, hogy a közelmúltban szívinfarktuson, majd Covid-fertőzésen esett át, és kórházban feküdt. Mindenkit megnyugtatott, nem szívódott fel – ami rossz hír a Szeviép-vezéreknek, ugyanis úgy érzi, tartozik annyival többeknek, hogy beszéljen. Ezért el is fog menni a tárgyalásra és meg fogja tenni a tanúvallomását. Addig viszont az ügy részleteiről nem kívánt beszélni.
A PestiSrácok.hu korábban megírta, hogy a szocialista kormányok idején, kormányzati szervek és baloldali vezetésű önkormányzatok összesen csaknem harmincnégy milliárd forinttal tömték ki a Szeviépet. Bereczky lapunknak nyilatkozva mondta el, hogy az építőipari nagyvállalat előrejutását és a közbeszerzések kedvező végkimenetelét az akkoriban fejlesztési államtitkárként dolgozó Ujhelyi István és Szeged MSZP-s polgármestere, Botka László biztosították. Bereczky István állítja: többször volt fültanúja az egyeztetéseknek, az üzlettársaktól pedig B. Sándor Szeviép-vezér többször kért vissza feketén pénzeket, úgymond járulékos költségekre. Az ügy kulcsfigurája arról is beszámolt, hogyan tudott a szocik másik kedvenc autópálya-építő cége, a Viadom csődjéből egy betonüzemmel kiszállni, úgy, hogy ott is alvállalkozók százai maradtak kifizetetlenül.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS