A koronavírus elleni védekezés nagy terhet ró az orvostársadalomra, és még komolyabb veszélyekkel fenyeget – derült ki a Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerdai sajtótájékoztatóján. A kamara a kormány fokozott erőfeszítését kérte az egészségügyi dolgozók fertőzésvédelmét biztosító eszközeinek beszerzése érdekében, továbbá felhívta a figyelmet az orvosok lassan elviselhetetlen túlterheltségére és az ellátórendszer teljesítőképességére. A bökkenő csak az, hogy a MOK nemrégiben megválasztott vezetése egyértelműen a DK-hoz húz, élén Kincses Gyulával, az egykori „vizitdíj-államtitkárral”.
Kincses Gyula közölte: nem lehet az amúgy is eladósodott intézményekre terhelni a járvány többletköltségeit; a kormányzatnak biztosítania kell, illetve át kell vállalnia az ellátás finanszírozását. Egy esetleges járvány várhatóan a sürgősségi területeken fog különösen lecsapódni, mivel óriási az orvos- és a nővérhiány a külföld elszívó ereje miatt, és ez különleges gondot okozhat fokozott terhelésnél – tudatta. Mint elhangzott, az eddig túlmunkával csúcsra járatott, tartalékok nélküli egészségügyi ellátórendszer a teljesítőképessége határához érhet. Arra kérte a kormányt, hogy a dolgozók pályán tartása érdekében fogadja el a MOK által javasolt bértáblát. Hozzátette: a koronavírus miatt a kamara nem fogja „élesíteni” az önkéntes túlmunka felmondását, amelyet a bértárgyalások sikertelenségének esetére kilátásba helyezett. Kincses Gyula szerint most a biztonság, a járvány elhárítása a lényeg, összefogásra van szükség, mindenkinek tennie kell a dolgát.
Lénárd Rita, a MOK alelnöke elmondta, hogy a járványveszély frontvonalában dolgozó háziorvosok a legveszélyeztetettebbek, ezért sürgősen szükségük lenne a megfelelő védőfelszerelésre, a hozzájuk eljuttatott sebészi maszkok ugyanis nem alkalmasak erre. Arról is szólt, hogy az orvosi eszközhiány nem magyar sajátosság: az egész világon jellemző, mert a gyártókapacitások nem ilyen mértékű igényre készültek fel. Debrecenben, ahol a börtönben a rabok varrják a maszkokat, az alapanyag beszerzése is gondot okoz, mert az alapanyag Kínából jön. Az alelnök az eszközök beszerzése ügyében jobb szervezést kért, továbbá alaposabb lakossági tájékoztatást arról, miként csökkenthető a fertőzési kockázat. Ezek közé tartozna az orvos–beteg találkozások ritkítása, e-recept felírásának lehetősége és a lakosság felhívása arra, hogy senki ne menjen sehová feleslegesen. Fontos annak betartása is, hogy a koronavírus-gyanús páciensek ne menjenek be a rendelőkbe, ahol találkozhatnak a többi pácienssel. Svéd Tamás, a MOK titkára arról beszélt, hogy az orvosi maszkokat koncentráltabban kellene eljuttatni a „frontra”.
Fontos téma volt az orvosok túlterheltsége és az ez elleni várható fellépésük. Álmos Péter, a MOK alelnöke három kritikus pontot említett, amelyek összeadódva azt eredményezik, hogy az orvostanhallgatók csaknem harmada tervezi az elvándorlást, holott 95 százalékuk idehaza szeretne érvényesülni. A probléma három gócpontja eszerint a szerkezeti problémák, a bérezési hiányosságok és a hálapénz. Kiemelte, hogy az orvosok rengeteg túlórát és önkéntes túlórát vállalnak, alig látják a családjukat, és rendkívül magas a körükben a rákos megbetegedések aránya. Megdöbbentő volt az a kijelentése, hogy az ügyeleti rendszer jelenleg az önkéntesen vállalt többletmunkára épül. Az Álmos Péter szavai szerint kormányokon átívelő problémákra egy jóval magasabb fizetéseket biztosító, de a nyugat-európai szinttől még mindig elmaradó bértáblát javasol a MOK, amellyel – meglátásuk szerint – egy éven belül kivezethető lenne a hálapénz, itthontarthatóak lennének az orvosok és akár hazahozhatóak az elvándoroltak. Ez a bértábla 2400 forintos órabért javasol a kezdő orvosoknak és 4100 forintosat a szakorvosoknak. Bármilyen nyomásgyakorló lépést azonban a járványveszély elhárítása után terveznek.
Kincses Gyula újságírói kérdésre elmondta, hogy a háziorvosokra telepített első védelmi vonal a járvány előtti időszakban működőképes, és Magyarországon jelenleg nincs járvány, hiszen a 13 fertőzött még messze nem számít annak. Ha azonban kitörne, akkor teljesen más protokoll lépne érvénybe.
EMMI: A MOK veszélyhelyzetben zsarol és valótlanságokat állít
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma határozottan cáfolja a Magyar Orvosi Kamara vezetőinek mai sajtótájékoztatóján elhangzottakat. Jelenleg minden kórházban bőségesen rendelkezésre állnak a megfelelő védőeszközök az orvosok, a nővérek és szakdolgozók számára. A mentők védőruhában szállítják be mindazokat, akiknél csak felmerül a koronavírus-fertőzés gyanúja. A kórházakban védőruhás orvosok vizsgálják az embereket. Túl azon, hogy jelenleg valamennyi kórház kellő mennyiségű védőfelszereléssel rendelkezik, további hatvanezer olyan speciális maszk van, amelyek a legnagyobb biztonságot garantálják azoknak az egészségügyi dolgozóknak is, akik naponta szoros kapcsolatba kerülnek az új koronavírussal fertőzött betegekkel, illetve azokkal, akiknél felmerülhet a fertőzés gyanúja.
A háziorvosok esetében az NNK új eljárásrendje biztosítja, hogy minimálisra csökkenjen a találkozás azokkal, akiknél egyáltalán felmerülhet a koronavírus-fertőzés gyanúja. A MOK vezetésében ülő orvosoknak tudniuk kell – ha nem tudják, az nagy baj, ha tudják és mégis az ellenkezőjét állítják, akkor az már minősíthetetlen –, hogy a háziorvosoknak maguknak kötelességük biztosítani a működésükhöz szükséges feltételeket. Ők felelősek a saját és a betegeik biztonságáért is. Ha kell, az állam természetesen, kisegíti őket, most például védőmaszkokkal.
Nem igaz az sem, hogy nem megfelelő a lakosság tájékoztatása. Az Operatív Törzs naponta tart tájékoztatót, tucatszor hallhatók-láthatók a megelőzést szolgáló rádióhirdetések és tévés kisfilmek, a kormány a hivatalos oldalán, a zöldszámokon és e-maileken keresztül állandó kapcsolatot tart a lakosokkal.
Az pedig példátlan, hogy a MOK vezetése veszélyhelyzetben, egy világjárvány kitörésének küszöbén próbálja zsarolni a kormányt az orvosok önként vállalt többletmunkájának felmondásáról szóló nyilatkozatok letétbe helyezésével. Ilyenre sehol nincs példa a világon. Ezt akarná az orvostársadalom? Most az összefogás ideje van, nem a zsarolásé
reagált az Emberi Erőforrások Minisztériuma az egykori vizitdíj-államtitkár járványügyi aggályaira.
Vezető kép: MTI/Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS