Varga Mihály pénzügyminiszter tegnap nyújtotta be a jövő évi költségvetési tervezetet a magyar országgyűlésnek, amelynek sarokkövei a családok védelme, a munkahelyteremtés, a beruházásösztönzés. Erről beszélgetett Bohár Dániel vendégeivel, Banai Péter Benővel, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkárával, Ambrózy Áron újságíróval és Sebestyén Géza közgazdásszal a Beugró Hobbista keddi adásában.
Bár a pandémia átalakította a munkaerőpiacot, illetve rengeteg ágazatot mély válságba sodort, a kormányzat most a gazdaság felpörgetésére készül. A bal- és a jobboldal kríziskezelő politikája élesen elkülönül egymástól: míg a baloldal állandóan a segélyek osztogatásában látja a financiális jövőképet, a konzervatív oldal a munkahelyek teremtésben, a kis- és középvállalkozások támogatásában látja a prosperáló gazdaságot. Az államtitkár szerint
Amikor egy piacgazdasági működésben zavarok vannak, egyik cég a másiktól nem kap megrendelést, így ha nincsen bevétel, el kell bocsátani a munkavállalókat. Ilyenkor célszerű az államnak beavatkozni, azaz az államnak segítenie kell. Akkor tud az állam megrendelést adni, ha le tud mondani bizonyos bevételekről, így emelkedhet a költségvetési hiány. Ehhez kell, hogy az állam az állampapírjait el tudja adni, amihez befektetői bizalomra van szükség. 2008, illetve 2009 környékén erre nem volt képes az ország, senkinek nem kellett a magyar állampapír. Így lépett színre az IMF, ezért jött az adóemelés és a megszorító intézkedések.
Magyarországnak éppen ezt kulcsfontosságú volt, hogy 2010-ben az ország visszaszerezze a pénzügyi függetlenségét. Most más a helyzet: a legfontosabb, hogy a munkahelyeket a kormány meg tudja védeni, a gazdaságot vissza tudja pörgetni, anélkül, hogy egy adósságspirálba kerülne az ország. A járvány a legnagyobb kárt a turizmusban, a vendéglátásban okozta, ráadásul ebben a krízisben hirtelen egyik napról a másikra kellett leállni, azaz a bevételek egyik pillanatról a másikra zuhantak nullára. Ezért a hazai döntéshozók bértámogatással, illetve a beruházásösztönzéssel segítették a cégeket, vállalkozásokat.
Most sok múlik az átoltottságon, fegyelmezettségen
Sebestyén Géza közgazdász a műsorban hangsúlyozta:
Csak akkor tud a magyar gazdaság teljesíteni, ha mindenki elfogadja az oltással kapcsolatos igazolványt. Ha egy szálloda megengedi, hogy oltási igazolvány nélkül menjenek oda emberek, akkor ott gócpontok fognak kialakulni, és emberek fognak megint kórházba kerülni.
Mivel egy globalizált világban élünk, az átoltottság nemcsak itthon fontos. Banai Péter Benő kiemelte:
Nekünk nemcsak az az érdekünk, hogy nálunk minél gyorsabban valósuljon meg az átoltottság, hanem az is, hogy az exportpiacainkon a vírust mindenki le tudja küzdeni, és helyreálljon az a normál életvitel, ami a járvány előtt volt. Nagyon fontos a hazai átoltottság, és lépéselőnyben is vagyunk, de a tartós gazdasági növekedéshez az is fontos, hogy mindenhol meglegyen a nyájimmunitás.
Nagyon fontos még, hogy az Európai Unió tagországai között gazdasági koordináció legyen, azonban ez a közös munka nem mehet a szuverenitás rovására. A közös célok szükségesek, de a célokhoz vezető út kiválasztása tagállami hatáskör kell, hogy maradjon, hiszen az adott ország maga ismeri legjobban a saját megoldásait – figyelmeztetett az államtitkár.
Forrás/fotó: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS