Pesti Srácok

A német alkotmánybíróság is a migránsok mellett tör lándzsát

A német alkotmánybíróság is a migránsok mellett tör lándzsát
Fotó: Christopher Neundorf

Hiába Merz német kancellár ígéretei többek között arról, hogy majd ők megállítják a Németországba irányuló illegális bevándorlást, amely lassan összenyomja nemcsak a német büdzsét, hanem a társadalmukat is, de a kancellár ígéretei nem igazán akarnak megvalósulni. Maximum az, hogy a németeknek el kell engedniük az eddig ismert jólétet, és át kell adniuk annak helyét valami egészen másnak. Vagyis a kitoloncolások nem működnek olajozottan, de ami a legmegdöbbentőbb, hogy még a német alkotmánybíróság is a migránsok mellé állt.

Németország most próbál megszabadulni azoktól a migránsoktól, akiket egykor a német tárt karokkal vártak, de mégis illegálisan érkeztek meg az országba. A Merkel által teremtett rózsaszín köd eltűnt valamennyire, és most megkísérlik visszalapátolni azt a bizonyost a lóba. Hogy sikerrel jár-e a migránsok kiűzése és visszakapja-e régi énjét a német társadalom? Úgy tűnik, hogy erre egyre kevesebb az esély, hiszen csak a szavak vannak meg, míg az igazi tettek hiányoznak. 

Merz, német
Merz német kancellár ígéretei a gyakorlatban nem igazán válnak valóra.

A németeket már a bíróságok sem védik meg?

Azonban nemcsak a politika kemény fellépésének a hiánya nehezíti a migránsok kitoloncolását, hanem egy nemrég meghozott alkotmánybírósági döntés is, amely egy fajta ideiglenes védelmet nyújt a kitoloncolásra ítélt migránsoknak.

A döntés lényege, hogy ha egy kitoloncolásra váró személy bezárkózik a szobájába, a rendőrség nem léphet be automatikusan. 

Vagyis beléphet, de akkor kell, hogy legyen a birtokukban egy házkutatási engedély is, még akkor is, ha biztosak benne, hogy az illető bent van. Hogyan is jutottak el a németek ehhez a döntésig? Nos, ez még egy 2019-es berlini ügyből ered, ahol egy guineai migráns bezárkózott a szobájába. A rendőrök engedély nélkül léptek be, mire az érintett pert indított – és végül a legfelsőbb bíróság neki adott igazat. 

Ez a döntés is egy olyan pont, amely azt mutatja, hogy a bíróságnak egy migráns "joga" többet ér, mint egy német állampolgár biztonsága. 

 

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!