A normalitás megosztó jelenség világszerte, Magyarország pedig mindkét oldalon heves érzelmi reakciókat vált ki. Nem véletlenül.
Goretity Franciska vezércikke
Tucker Carlson 2023. augusztus 21-én készítette második interjúját Orbán Viktor miniszterelnökkel. A nemzetközi szinten nagy port kavaró beszélgetés nézettsége rövid idő alatt soha nem látott magasságokba, körülbelül 125 millióra szökött, amelyet többek között Elon Musk is megosztott a Twitteren. A szókimondó eszmecsere során terítékre kerültek a közelmúlt és a jelen legégetőbb kérdései, amelynek során feltűnő volt, hogy bár a felek sok mindenben egyetértenek, a világ két túlsó pontján mégis mennyire eltérő közegben mozognak és ezáltal mennyire más információhalmaz veszi őket körül.
A jól időzített beszélgetés egybeesett az államalapítás ünnepéhez kapcsolódó programsorozattal és a nagyszabású atlétikai világbajnoksággal, amelyek szintén hazánkra vonzották a tekinteteket az elmúlt hetekben. A Fox News korábbi sztárja augusztus 20. kapcsán álmélkodva emelte ki a Magyarországon uralkodó erős nemzeti identitást és hazaszeretetet, ami a nyugati világban ma már valóságos kuriózumnak, sőt, botrányos devianciának minősül. Kívülállóként meglephette az, ami nekünk, magyaroknak magától értetődő: büszkék vagyunk a több mint ezer éves történelmünkre, az egyedi, szomszédainktól teljesen különböző kultúránkra és a hosszú időn át megőrzött, nem indoeurópai nyelvünkre.
A miniszterelnök felidézte az idei tusványosi beszédben is megfogalmazott gondolatát, miszerint míg a liberális értékrendben az egyén mindenek fölött való, addig a konzervatív megközelítés az Isten, a haza és a család eszméjét az ego elé helyezi. Bár a liberalizmus eredetileg azt jelentette, hogy sokféle nézet is megfér egymás mellett, a ma uralkodó ideológia egyértelműen hegemóniában van, vagyis kizár és megbélyegez minden olyan megközelítést, ami eltér az övétől.
Éppen ez a gondolatsor volt az, ami egy másik népszerű amerikai kommentátor, Michael Knowles figyelmét is megragadta. Ez nem véletlen, hiszen a Daily Wire műsorvezetője szintén nemrég járt Magyarországon és rendkívül elismerő szavakkal illette az itt uralkodó tendenciákat. Látogatása során előadást tartott az MCC Feszten, amelynek középpontjába a nyugati világ szellemi és erkölcsi hanyatlását helyezte. “Orbán egy rendkívül intelligens, művelt ember” – emeli ki három nappal ezelőtti videójában az internetes személyiség.
Orbán Viktor nagyon komolyan veszi a tudást, a tanulást és a bölcsességet. Tudom, hogy ez elég alapvetőnek hangzik, mert az ember azt remélné, hogy ezzel minden államférfi így áll, de ez mégsem így van. (…) És ami szintén nagyon tetszik benne, hogy ő nem valami valóságtól elrugaszkodott entellektüel az elefántcsonttoronyban, (…) nagyon is ott van a politikai élet sűrűjében, mégis komolyan veszi a nagy átfogó történelmi-filozófiai kérdéseket és le tudja őket egyszerűsíteni. Ez az egyik jele annak, hogy valaki tudja, mit beszél
– összegzi véleményét Knowles Tucker Carlson interjúja kapcsán.
Ha tágabb perspektívából nézzük ezeket a véleményeket, kitűnik annak jelentősége, mennyit változott az elmúlt években hazánk nemzetközi megítélése. A “bezzeg Nyugat” és az elhíresült gyurcsányi “merjünk kicsik lenni” mítosz átfordult, és lenézett, szegény keleti rokonokból igazi példaképpé avanzsáltunk. Többé nem fordulhat elő, hogy a tengerentúlon nem is hallottak rólunk, vagy hogy Budapest és Bukarest neve összemosódik a köztudatban. Remélhetőleg már azt is mindenki számára világos, hogy nem vagyunk volt szovjet “tartomány”, és Hondurassal ellentétben nem spanyol ajkú nemzet vagyunk.
Az ilyen pozitív hangok ellenméregként szolgálnak a Soros-médiabirodalom kitartó áskálódása ellen. Jó érzés végre olyan sajtóvisszhangokat hallani külföldről, amelyek nem lejáratják, szándékos értetlenkedéssel félremagyarázzák és megbélyegzik a magyar kormány megnyilvánulásait. Gondoljunk csak Szijjártó Péter Christian Amanpourral folytatott elhíresült beszélgetésére a CNN-en, a momentumos asszonykórus napi szintű árulkodására Brüsszelben vagy David Pressman legutóbbi uszító ténykedéseire. Nyilván nagyon fájdalmas szembesülniük azzal, hogy megdől a sokat hangoztatott érvelésük, miszerint a magyar miniszterelnök magára maradt a nézeteivel és elszigetelődött. Azzal sem lehet könnyű megbékélniük, hogy míg az európai vezetőség szürke, egyszer használatos liberális politikusai olyan tempóban váltják egymást a közéletben, hogy szinte megjegyezni sem érdemes őket, addig Orbán Viktor a rendszerváltás óta a politikai élet egyik kulcsfigurája, zsinórban nyeri a negyedik kétharmadát, és még Joe Biden hanyatló, szelektív memóriájában is egyedül ő ragad meg az uniós vezetők közül.
Az eddigi reakciókat figyelve várható, hogy az interjú kapcsán hamarosan ismét bögréből kortyolgathatjuk majd a liberális könnyeket. Sok újat természetesen nem sikerült megfogalmazniuk: a New York Times beszámolója például minden klisét előrángat a “szélsőjobboldali”, “fehér felsőbbrendűség” kifejezésektől kezdve a “populista” vagy “oroszbarát” jelzőkig.
Mindenesetre úgy tűnik, a normalitás megosztó jelenség lett világszerte, hiszen Magyarország így vagy úgy, de mindkét oldalon heves érzelmi reakciókat vált ki. Nem véletlen, hogy az elmúlt években egyre jobban vonzani kezdtük a külföldi konzervatívok tekintetét, hiszen egy olyan pozitív példát látnak bennünk, ami az ő hanyatló társadalmaikban sajnos ma már csak elérhetetlen utópia. Innen is szurkolunk nekik, hogy ez ne maradjon így.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS