Hosszú interjút adott a HVG-nek a Szilvásy-féle kémügyben bűnpártolással vádolt, majd bűncselekmény hiányában jogerősen felmentett Laborc Sándor. A volt NBH-vezér beszélt többek között a Pegasus-ügyről, a 2006-os eseményekről és ezek kapcsán vezető fideszes politikusokat is érintő adatgyűjtésről, illetve Portik Tamás maffiózóval folytatott találkozóiról. Laborc az interjúban érintette az akkori titkosszolgálat és a rendőri vezetők közötti konfliktust is, ami szerinte a rendszerváltás után másfél évvel kezdődött, amikor „az NBH figyelte a szervezett bűnözést”. Az egykori főigazgató szerint az akkori szolgálatok mindig kizárólag szakmai alapon jártak el, igaz, ennek ellentmond Orosz István, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) bűnszervezetek elleni osztályának volt vezetője. A kecskeméti maffiaügy 2008-ban visszavonult felgöngyölítője portálunknak adott korábbi interjújában hangsúlyozta, hogy Gyurcsányék idején a titkosszolgálat több munkatársa is a maffiózókat védte, az ellenük dolgozó rendőrök ellen pedig lejáratási akciót szerveztek.
Jogszerűen vagy jogszerűtlenül, de az elmúlt tizenegy évben folyamatosan ellenőrizték, az élete nyitott könyv, ezért mulatságosnak tartja, hogy a Pegasust is bevetették ellene – mondta a hvg360-nak adott hétfői interjúban Laborc Sándor egykori hírszerző és kémelhárító, aki 2007 és 2009 között az Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődjét, a Nemzetbiztonsági Hivatalt vezette, de korábban is fontos pozíciót töltött be az NBH-nál. A hosszú interjúban Laborc beszélt egyebek mellett a Pegasus jogszerű használatával kapcsolatos aggályokról, a 2006-os eseményekről és ezek kapcsán vezető fideszes politikusokat is érintő adatgyűjtésről, illetve Portik Tamás maffiózóval folytatott találkozóiról.
„Érdemi információt nem adott” – „Aranybánya”
Utóbbival összefüggésben Laborc kijelentette, hogy csak abban állított valótlant, hogy hányszor találkozott a több leszámolásos ügyben azóta elítélt, a Fenyő-gyilkosság megszervezésével is megvádolt Portikkal. Hogy a volt NBH-vezér utóbbi kijelentése mennyiben felel meg a valóságnak, ezzel kapcsolatban talán érdemes felidéznünk az atv.hu 2013-ban, a botrány kirobbanása után készült „gyűjtését”, amelyben egymás mellé tették a 2008 júniusi “munkaebédek” leiratát, illetve Laborc Sándornak a fenti beszélgetésekkel kapcsolatban tett 2012 novemberi, országgyűlési bizottsági nyilatkozatát:
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Egyszer találkoztam valahol Budán, nyilvános helyen negyed magammal Portik Tamással.
Laborc Portiknak, a második találkozón: A múltkori azért volt jó, mert csomó minden olyan, hogy valahogy összeraktuk a különböző puzzlekat.
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Gyakorlatilag semmi érdemi információt nem bocsátott rendelkezésünkre.
Laborc a kollégájának a Portikkal történt első találkozó után: Hát tudod, amit le lehetne róla szedni, az aranybánya. Bele kell menni a dologba, mert ha a fele igaz, akkor is, elég régóta nem volt ilyen patent.
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Volt egy nagyon fontos szándékom, ez pedig az, hogy nem szerettem volna, ha bármilyen oldalról kapcsolatépítés kezdődik.
Laborc Sándor Portiknak: Mindenféleképpen egy ilyen interaktív kapcsolatot szeretnék kezdeményezni, ami ahhoz kell, hogy tényleg minél hosszabb távon tudjunk együttműködni.
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Ez a találkozás nem arról szólt, hogy felajánlkozás lett volna.
Portik Tamás Laborcnak: Mi az, ami még szerintem önt érdekli? Média, önkormányzat, bíró, ügyvéd, ügyész?
Laborc Sándor Portiknak: Ez így.
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Portik Tamásnak a politikai elkötelezettségét nem ismerem.
Portik Tamás Laborcnak: Nekünk az lenne a dolgunk, hogy erősítsük meg a miniszterelnök urat a székében, vagy magában legalább az MSZP-t.
Vajtó Lajos Laborcnak: Ha ilyet lehet mondani, hogy ez így hülyén hangzik, hogy baloldali bűnöző (nagy nevetésben törnek ki), de ő véresszájú, meggyőződéses…
Laborc Sándor Portiknak, Vajtónak: Igen, igen, jó. Jó, hát, nézd, az a jó ebben, hogy ha egymásra találunk, akkor ez, ebből elég komoly dolgot lehet csinálni.
Gulyás Gergely az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában: Volt-e szó arról, hogy Portik Tamás MSZP-s politikusokat korábban pénzzel vagy bármivel támogatott vagy sem? Volt-e ilyenről szó a megbeszélésen?
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Nem emlékszem ilyenre.
Portik Tamás Laborcnak: Én jól elvagyok a baloldalon továbbra is, és mindent el fogok követni, már jogi kereteken belül, hogy ez 2010-ben is így maradjon.
Gulyás Gergely az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában: Ez egyébként egy olyan gyakori információ, hogy nem emlékezne rá, vagy emlékezne rá, ha szó lett volna róla?
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Akkor emlékeznék rá.
Portik Tamás Laborcnak: És hát ugye a referenciámhoz kapcsolódik az, hogy nem is volt belőle nekik soha semmi problémájuk, hogy bizonyos embereknek én vittem személyesen a pénzt. MSZP-seknek, és ezt sose tudta meg senki.
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: A Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója nem politikailag elkötelezett.
Portik Tamás Laborcnak: Megpróbálok mindent elkövetni, mert szerintem én már a 2010-es választáson, hogy mondjam, amikor győzni fog az MSZP, jót mondtam? De ha mit tudom én, miért nem, akkor szerintem az első dolog az lesz, hogy engem el akarnak vinni.
Laborc Sándor Portiknak: Lehet, hogy engem is elvisznek akkor.
Gulyás Gergely az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában: Ezen a találkozón önök beszéltek arról, hogy esetleg Portik birtokában akkori ellenzéki politikusokról terhelő adatok lehetnek, és ő ilyen adatokat az ön részére, a Hivatal részére tudna szállítani? Vagy ez teljesen kizárt?
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Semmilyen ilyen felajánlás nem történt.
Portik Tamás Laborcnak: Én mindenben, mindenben, amit önök mondanak, én bármit százötven százalékig elhatároztam, régóta ez van a lelkemben, nem hiszem, hogy tudnak olyat kérni, amit ne tennék meg.
Laborc Sándor Portiknak: Jó. Bármi, ami, ami viszonylag gyorsan fogható és körbejárható, az jó. Tehát úgy kellene valamilyen módon kezdeni. Ez bármelyik felület, tehát, érdekes az, amikor, amikor megpróbálja befolyásolni a döntéshozókat, ez a kábszerrel… bármivel, médiafelülettel, akár kupiba elvinni, stb, stb, tehát ez ez minden olyan, minden ilyen dolog, ez érdekes, és bárkire.
Portik Tamás Laborcnak: Én magamtól is – gondolom –, hogy csinálhatok ilyet a későbbiekben, mert a kuplerájban is érdekelt vagyok… konkrétan, vagy magam is megoldhatom?… készüljön-e felvétel, például.
Laborc Sándor az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt: Ez után a beszélgetés után úgy váltunk el, hogy amennyiben bármi olyan jellegű dolog felmerül akár az ő részéről, akár a mi részünkről – ugye itt névjegykártyacsere nem volt, nekünk nem volt módunk, nincs is illetékességünk, hogy nyomozzunk bárki után, ezért amikor megkérdeztük, hogy hogyan tovább, azt mondta, hogy Vajtó Lajoson keresztül, bármi van, akkor vagy ő jelentkezik vagy mi jelentkezünk. Erre nem került sor.
Glemba Zoltán Portiknak: Mindjárt adok egy telefonszámot.
Portik Tamás Laborcnak: Akkor hogy jelentkezek be? Gondolom, a nevem nem mondom.
Laborc Sándor Portiknak: Mondom, jó? Tehát ez egy 30-as, ez egy tiszta telefon lesz. Jó? Ez működik. Oké? Jó?
Biztos jó dolog, hogy elkapjátok őket?
Laborc az interjúban beszélt az akkori titkosszolgálat és a rendőri vezetők közötti konfliktusról is, ami szerinte a rendszerváltás után másfél évvel kezdődött, amikor „az NBH figyelte a szervezett bűnözést” is. Az egykori főigazgató szerint az akkori szolgálatok mindig kizárólag szakmai alapon jártak el. Hogy ez a „figyelés” milyen szinten, milyen „szakmaisággal” zajlott, arról tavaly év végén beszélt portálunknak Orosz István, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) bűnszervezetek elleni osztályának volt vezetője.
Orosz az interjúban kifejtette, amikor a 2000-es évek közepén felléptek az úgynevezett olajosok egy része ellen, az akkori titkosszolgálatok elárulták őket:
már csak pár nap hiányzott ahhoz, hogy lecsapjunk az előbb említett olajosokra, bejött az irodámba a Galambos-Laborc (mindketten az NBH vezetői voltak a Gyurcsány-érában – PS) által fémjelzett Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egyik magas beosztású tisztje és feltette azt a kérdést, hogy „Biztos jó dolog, hogy elkapjátok őket (a maffiózókat – PS)”? Először úgy voltam, hogy számoltam magamban és vártam, hátha csak viccnek szánja, de egyre nagyobb intenzitással kezdte el mondani. Ekkor közöltem vele, hogy takarodjon az irodámból. Persze emellett már volt értesülésem arról, miképpen akadályozzák a munkánkat. Ez egy tragikus szituáció volt, pont egy olyan helyzetben, amikor minket kellett volna védeniük. Ők ezeket a bűnözőket védték, akik évtizedeken keresztül kinőtték magukat, és az állam bizonyos személyeinek segítségével létrehozták a magyar maffiát. Az akkori vezetőmnek jeleztem, hogy mi történt és számoljon azzal, hogy a szolgálatnál ezt rossz néven veszik, de nem álltunk meg. Csak aztán történtek újabb fejlemények.
-nyilatkozta a volt NNI-s főrendőr, hozzátéve, hogy
volt egy komoly játszma, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) akkori vezetője, Bolcsik Zoltán (ő jelenleg az NVSZ igazgatója) került célkeresztbe és megpróbálták lejáratni úgy, hogy elhintették, bűnözőkkel áll kapcsolatban. Dokumentumokat lopattak el, voltak arra utalok jelek, hogy az NBH emberei állnak a háttérben. Egy jól szervezett, összehangolt akció volt.
Az Orosz Istvánnal készült teljes interjút itt olvashatják el újra, emellett a figyelmükbe ajánljuk Mészáros Antónia beszélgetését is Laborc Sándorral. Az egykori ATV-s műsorvezető kérdéseivel rendesen sarokba szorította a volt titkosszolgálati vezetőt:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS