A Pesti TV Boomerlázadás nevű műsorának hétfői vendége Takaró Mihály, József Attila-díjas író, irodalomtörténész, a Nemzeti alaptanterv egyik kidolgozója volt. Javaslatára került be érettségi tételként Herczeg Ferenc, de más, a kommunista rendszerben indexen lévő, tiltott szerzők is kötelező oktatási anyaggá váltak, mint Tormay Cécile, Nyírő József, Wass Albert, Sinka István. Ahhoz, hogy ezek a jeles írók kötelező tananyaggá váljanak, el kellett telnie még harminc évnek a rendszerváltás után. Takaró Mihály beszélt arról is, hogy miért fontos az oktatási rendszerben a pedofil törvény létrejötte. Kiderült továbbá, hogy az író olyan világot álmodik, amelyben az általa helyesnek vélt értékrend legyőzi azt az értékrendet, amely a pusztulást hirdeti.
Mészáros Nóra és Stefka István vendége a hétfői Boomerlázadásban Takaró Mihály, József Attila-díjas író, irodalomtörténész volt. Az első témaként a Nemzeti alaptanterv módosítását hozta fel a műsorvezető. Stefka István azt kérdezte, mi volt a fő céljuk a kidolgozóknak a változtatással.
1990 után azt akartuk, és most pedig különösen azt akarjuk, hogy ha valaki a magyar irodalommal akar megismerkedni, a XX. század első felének magyar irodalmával, az teljes irodalmi kánont kapjon. Ne torzat, ne csonkát, ne egyirányút, hanem teljeset. Vagyis van helye a nap alatt mindenkinek, aki irodalmi értéket hoz létre. Legyen az baloldali vagy jobboldali világnézetű. Mert nincs jobb- vagy baloldali irodalom: értékes van vagy értéktelen
– válaszolta Takaró Mihály, aki kiemelte:
Herczeg Ferenc az egyetlen, akit a Nemzeti alaptanterv alapján kötelező érettségi tétellé tettek. Herczeg Ferenc, aki az első magyar Nobel-díjra jelölt, kétszer is Nobel-díjra jelölt író. Ennek ellenére azt mondják rá, hogy Herczeg rossz író, lektűr író. Általában ezt azok mondják, akik életükben egyetlen Herczeg művet nem olvastak.
Stefka István rámutatott, hogy olyan neves, a kommunista rendszerben indexen lévő írókat, költőket kell oktatniuk a tanároknak, akiket éppen ezért ők maguk nem tanultak, nem tanulhattak. Ehhez egy új pedagógiai társaságnak kell kialakulnia. Megvan a magyar szakos tanárokban erre az akarat? – kérdezte a Pesti TV programigazgató-helyettese. Abszolút, de mint minden szakmában itt is kétfelé osztódik a csapat – felelte Takaró Mihály.
Az irodalmi műveknek értékközvetítő funkciója van
Mészáros Nóra érdeklődött arról is, hogy mit jelent a liberálisok által hangoztatott szabad oktatás. Takaró szerint elsősorban azt jelenti, hogy ma már egy olyan pedagógiai irányzat létezik, amely azt kérdezi, kell-e egyáltalán ismereteket átadni az iskolában.
Ez számunkra felfoghatatlan. A tudás társadalmát felépíteni ismeretek nélkül nem megy. Biztos háttérismeretek nélkül minden dologról csak érzelmi vélemény mondható. Az érzelmi vélemény pedig nyilvánvalóan egy érzelmi manipuláció során könnyen kialakítható. Ezért kell az ismereteket eltörölni
– hangsúlyozta Takaró Mihály. Arra a műsorvezetői kérdésre, hogy mit gondol azokról a véleményekről, hogy ő rasszista, antiszemita lenne, az író úgy reagált:
Nem vagyok sem rasszista, sem antiszemita, sem nácikat simogató. Rengetegszer megtörtént, hogy az általam elmondott idézeteket úgy fordították ki, mintha az az én véleményem lett volna.
A műsor második felében Kertész Imréről is szó esett. Az irodalomtörténész úgy fogalmazott:
Kertész Imre nagysága nem azon múlik, hogy az antiszemitizmus kérdésében hogy nyilatkozik a Sorstalanságban, hanem azon, hogy maradandó irodalmi értéket hoz-e létre. Ha világnézeti alapon kezdenénk el megítélgetni írókat, akkor alig maradna fönn valaki a rostán. Lásd, József Attila, aki a magyar irodalom egyik legnagyobb költője. Volt életének egy szakasza, amikor egészen egyszerűen a kommunista eszmékért lelkesedett. Ezért dobjunk ki valakit a magyar irodalomból, mert volt egy ilyen korszaka? Dehogyis. Egy írót nem világnézeti alapon kell megítélni, hanem azon, hogy milyen irodalmi értéket hoz létre.
Köztudott, hogy Takaró Mihály lelkesedik Wass Albertért és munkásságáért, és róla már négy könyvet is írt. Hogy miért, azt egy bibliai idézettel indokolta: Ismerjétek meg az igazságot, s az igazság szabadokká tészen titeket! Szerinte nincs reménytelenebb rab ember annál, mint aki hamisan gondolja szabaddá magát. Az ilyen ember már nem fog harcolni a szabadságért, mert ő már hamisan szabadnak gondolja magát. Ennél reménytelenebb rabság nincs.
A műsor végéhez közeledve szóba került a pedofil törvény kapcsán, hogy mi is pontosan az iskola célja.
Ha megpróbáljuk az iskolát politikai, eszmei, ideológiai harcok színterévé tenni, akkor oda fogunk jutni mint a Révai-korszakban, amikor azt mondták, hogy az irodalom oktatás legyen az osztályharc eszköze. Az iskolának nem ez a dolga. Az a dolga, hogy értékeket adjon át, hogy szellemi, lelki, érzelmi nevelésben arcot adjon. Hogy hazáját szerető, a nemzetét, kultúráját ismerő, az egész emberiségnek jót akaró embert neveljen. Mert a cél mégiscsak az ember nevelése
– mutatott rá Takaró Mihály arra, hogy kifejezetten fontosnak tartja a pedofil törvény létrejöttét. A beszélgetés végül egy vágy közlésével zárult, amelyet az író úgy fogalmazott meg:
Szinte közhely, hogy új világrend készül. Nem készül, már benne vagyunk. 2022-ben egy olyan világot vágyom, ahol a magam értékrendje győz afelett az értékrend felett, ami a pusztulást, a káoszt és az anarchiát hirdeti.
Forrás: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS