Enyhülhet a háztartásokat és vállalkozásokat egyaránt érintő nyomás, megfordulni látszik az inflációs trend, és lassan csökkenő tendenciát mutat a pénzromlás a februári adatok szerint hazánkban. Portálunk megkérdezte az árak alakulásával kapcsolatban Boros Imrét, aki szintén pozitív fordulatot vár az infláció év végi alakulásában, azonban leszögezte, hogy fontos különbséget tennünk az éves és az év végi inflációs mutató között, mint mondta ez utóbbi decemberben akár tíz százalék alá is kerülhet. A közgazdász szerint a kereskedők a szankciók miatti energiadrágulásra ültek rá, ugyanakkor a hatóság végzi a dolgát, ez pedig az árakban is érzékelhető.
A Világgazdaság elemzése szerint februárban 25,4 százalékkal nőttek a fogyasztó árak, ez azt jelenti, hogy januárban tetőzött a drágulás Magyarországon, azaz másfél év óta először fordult elő, hogy nem emelkedett tovább az infláció. Az árnyomás lassulására utal, hogy a havi bázisú maginflációs mutató 1,1 százalékkal nőtt, utoljára 2021-ben láttunk ilyen alacsony értéket.
Februárban az elmúlt hónapokhoz hasonlóan a háztartási energia és az élelmiszerek ellenértéke emelkedett a leginkább. Míg az élelmiszerárak a januárban 44, februárban 43,3 százalékkal emelkedtek. A termékcsoporton belül a liszt (9,8) és az étolaj (3,4) ára nőtt a legkisebb mértékben, míg leginkább a tojás, a tejtermékek, a vaj, a vajkrém, a sajt és a kenyér ára nőtt. A háztartási energia 49,0 százalékkal drágult, ezen belül a vezetékes gáz ára 78,4, a tűzifáé 59,5, a palackos gázé 52,0, az elektromos energiáé 27,6 százalékkal nőtt. A portál továbbá jó hírnek tartja, hogy a margarin 2,2, a sertéshús 0,6, a baromfihús 0,5 százalékkal lett olcsóbb. A háztartási energia ára 2,0 százalékkal mérséklődött, ezen belül a vezetékes gázért 5,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Portálunk az infláció alakulása kapcsán megkereste Boros Imrét, hogy megtudjuk, túl vagyunk-e már az árak tetőzésén, és várhatóan folytatódhat-e a csökkenő tendencia.
A szakértő szerint a nehezén már túl vagyunk, és innentől csökkenő árakra számíthatunk. Hozzátette, hogy nem lépcsőzetes csökkenősről kell beszélnünk, az év folyamán előfordulhatnak kilengések:
Elsősorban meg kell néznünk, hogy mi okozta a inflációt. Az elsődleges ok az energiahordozók drágulása volt, ami szankciós esemény, erre a hullámra ráültek természetesen a kereskedők is, de úgy látom ebben a kérdésben a hatóság végzi a dolgát
– fogalmazott, hozzátéve, hogy úgy látja, azzal, hogy az energiaárak ismét csökkennek, “szépen lassan viszik a többit is lefelé”. Boros Imre szerint decemberben az év végi infláció várhatóan a kormány előrejelzésének megfelelően tíz százalék környékén, sőt az alatt lehet. Megjegyezte azonban, hogy az év végi inflációt meg kell különböztetnünk az éves inflációtól, ez utóbbi ugyanis az előző hónapok átlagából következik. Mint mondta, év közben várhatóak még kilengések, de a csökkenő tendencia megmarad.
Forrás: Világgazdaság; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS