Harmadszor születik ítélet jövő csütörtökön a Sukoró-ügyként elhíresült velencei-tavi kaszinóberuházással kapcsolatos büntetőperben. A két fővádlottat először elítélték, majd felmentették a vádak alól. Tegnap harmadfokon a Kúria elé került az ügy. – írja a Magyar Idők.
Harmadfokon folytatódott tegnap a Kúrián a sukorói telekcsere ügyében hűtlen kezelés kísérletével megvádolt Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatója és Császy Zsolt, a cég egykori jogi és értékesítési igazgatója elleni büntetőper.
A vádat képviselő Legfőbb Ügyészség letöltendő börtönt kért mindkét vádlottra.
A Sukoró-ügy lényege, hogy a magyar állam képviseletében eljáró MNV Zrt. 2008. július 30-án kötött telekcsere-szerződést egy külföldi befektetői csoport képviselőjével. Joav Blum izraeli–magyar üzletember kaszinót szeretett volna építeni, ám erre a tulajdonában lévő albertirsai és pilisi ingatlanok nem volt alkalmasak, ezért azokat egy sukorói, állami tulajdonú telekre szerette volna cserélni. Az értékbecslésből kiderült, hogy a telkek értéke nem éri el a sukorói ingatlanét, így Blum egy másik, Pilis településen lévő telket is felajánlott.
Az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség 2009 áprilisában indított nyomozást. A Fővárosi Ítélőtábla 2011. június 13-án egy polgári perben jogerősen semmisnek mondta ki a szerződést. A büntetőeljárásban megállapították, hogy a Joav Blum tulajdonában lévő ingatlanok forgalmi összértékét a ténylegesnél 561 millió forinttal magasabban, a sukorói ingatlan értékét pedig 632 millió forinttal alacsonyabban határozták meg. A telekcsere-szerződés teljesülése esetén tehát 1,2 milliárd forint kár érte volna az államot.
2015 szeptemberében a Szolnoki Törvényszék hűtlen kezelés kísérlete miatt négy év börtönre ítélte tettesként Tátrai Miklóst, 3,5 évre a hűtlen kezelés bűnsegédi alakzata, illetve magánokirat-hamisítás miatt Császy Zsoltot. Az ügy többi vádlottja közül kettőt felmentett, egyet pénzbüntetésre ítélt első fokon nem jogerősen a törvényszék.
A fellebbezések folytán a Szegedi Ítélőtáblára került ügyben másodfokon immár jogerősen felmentették Markó Andreát, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkárát és az ügylet során eljáró értékbecslőt, egy ügyvéd esetében pedig enyhítették az első fokon kiszabott pénzbüntetést, ezzel számukra véget ért az eljárás.
Ugyanakkor a Tátrai Miklós és Császy Zsolt ügyében hozott másodfokú felmentő ítélet ellen az ügyészség azonnal fellebbezett, így esetükben nem emelkedhetett jogerőre a tábla döntése. Így került az ügy a Kúriára.
A Legfőbb Ügyészség tegnap indítványozta, hogy a Kúria a Szegedi Ítélőtábla felmentő ítéletét változtassa meg, és a vádlottakat – Tátrai Miklóst mint tettest és Császy Zsoltot mint bűnsegédet – mondja ki bűnösnek jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletében.
Az ügyészség álláspontja szerint ugyanis Tátrai Miklós nem az állam érdekeinek elsődlegességét, hanem a befektető érdekeit tartotta szem előtt a tranzakció során. Az elcserélt ingatlanok közötti kirívó értékkülönbözet miatt tisztában kellett lennie azzal, hogy az állami vagyon gyarapodásával reálisan nem számolhat.
A Kúria háromtagú tanácsa június 8-ra napolta el az ítélethozatalt.
Magyar Idők; Fotó: Mészáros János/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS