Hangorkánnal, folyamatos füttyögéssel kezdődött el az Országgyűlés szerdai ülése, amelyen az ellenzék által rabszolgatörvénynek nevezett jogszabályról is szavaznak. Az ellenzéki képviselők folyamatosan igyekeznek felborítani a rendet az ülésteremben, többen megpróbáltak behatolni a fideszes padsorok közé, hogy így lehetetlenítsék el a munkát, a szavazás ennek ellenére folyamatos. Az ellenzéki képviselők közvetlen közelről néztek farkasszemet a kormánypártiakkal, Orbán Viktor ott állt abban a sorfalban, amely megakadályozta, hogy a rendbontók átvegyék az irányítást.
Egyetlen terve maradt a parlamenti ellenzéknek az Országgyűlés szerdai ülésnapjára, amelynek a legtöbb érdeklődést kiváltó témája a túlmunka szabályozásáról szóló törvény szavazása. Az egyetlen terv a mindent elsöprő hangoskodás, amely csaknem egy órája tart az ülésteremben, ahol az MSZP, a DK és az LMP képviselői inzultálják folyamatosan a kormánypártiakat, felsorakoztak a miniszteri széksor előtt, és láthatóan be akarnak hatolni a kormánypártok padsoraiba, amelyet a fideszes, KDNP-s képviselők sorfallal hiúsítottak meg. Az ülésen jelen van Orbán Viktor, a miniszterelnök másokkal együtt kivette a részét a testközeli vitából. Kunhalmi Ágnes és Bamgóné Borbély Ildikó perceken át, több alkalommal, hátulról igyekeztek a fideszes padsorok közé jutni és a szavazást megakadályozni, de ezt a kormánypárti képviselők szintén megakadályozták. A folyamatos fütyüléstől nem lehet érteni a levezető elnök szavait, miközben Ungár Péterék cédulákat szórtak a karzatról, a baloldali ellenzékiek pedig időnként az “Éljen a párt, éljen a párt”-rigmust skandálják. Kövér László házelnök a hangoskodás kezdetekor figyelmeztette a rendbontókat, hogy szankcionálni fogja a viselkedésüket, de szavait alig lehetett hallani a füttyögéstől és a kiabálástól.
Délre a baloldali ellenzéki koalíció összeforrott, beszereztek egy szirénát, amelyet Szél Bernadett, Kunhalmi Ágnes, Bangóné Borbély Ildikó, Szabó Tímea másokkal karöltve felváltva hordoznak körbe az ülésteremben, arcukon látszik, hogy az aktus olyan örömmel tölti el őket, mintha vihetnék egy rövid ideig az olimpiai lángot. A jobbikosok, illetve a mögöttük ülő Mi Hazánk Mozgalom tagjai viszonylagos nyugalommal szemlélik az eseményeket. Személyes beszélgetésre nincs lehetősége senkinek, aki a teremben tartózkodik, a hangzavar ezt nem teszi lehetővé. Kövér László délig nem intézkedett a rendbontás megfékezésére, legalábbis az Országgyűlési Őrség tagjai csak a szokásos rutinfeladataikat végzik. A sziréna tápegysége lefagyott, de az elszánt hangoskodók rövid idő alatt pótolták azt, így újra teljes a káosz. A felfokozott hangulat képi világát remekül színesíti, ahogy Demeter Márta egy uniós, Keresztes László Lóránt pedig egy magyar lobogóval járják körbe együtt az üléstermet. Kunhalmi Ágnes tüdeje vélhetőleg egy élettani csoda, az MSZP képviselője egy szusszal képes volt két órán fújni a sípot, amikor is egy rövid telefonálás idejére szakította meg tiltakozását. A képviselők folyamatosan szavaznak, bár a sajtó számára fenntartott karzatról csak ritkán lehet érteni, hogy a levezető elnök miről voksoltatja az Országgyűlést. Az Országgyűlés szerdai ülése rendhagyó több szempontból is, üres ugyanis az elnöki pulpitus, mivel annak lépcsőit az ellenzéki képviselő elbarikádozták, és a testükkel védik. Kövér László a köztársasági elnök helyén ül, Orbán Viktor, Kocsis Máté, Rogán Antal, illetve a Fidesz vezetése órák óta állva várják a fejleményeket. A képviselők megszavazták a bírósági rendszer átalakításáról szóló törvényt, amely lehetővé teszi a közigazgatási bíróságok felállítását. Érdekesség, hogy a balhékra oly fogékony Hadházy Ákos nem látta értelmét a hangoskodásnak, lökdösődésnek, és elhagyta az üléstermet; talán eszébe jutottak azok a pillanatok, amikor az LMP-ben megtapasztalhatta a párt nonverbális kommunikációjának számára negatív élményeit.
Jogászkodásból fakadhat a balhé ötlete
A házelnöki pulpitus elfoglalásának gondolata azért fogalmazódhatott meg az ellenzéki képviselőkben, mert a házszabály szerint a levezető elnök nem tudja megnyitni az ülést, akkor az Országgyűlést újra össze kell hívni, így a hangoskodók vélhetőleg így akarták elkerülni, hogy ma szavazni lehessen az általuk rabszolgatörvénynek nevezett jogszabályról. A kormánypártok többször is egyértelművé tették, hogy a Kósa Lajos által jegyzett egyéni indítvány a dolgozók érdekeit szolgálja. A folyosón stábunk beszélt Csárdi Antallal; az LMP képviselője szerint aggályos technikai gondok is vannak az ülésteremben, amelyek érvényteleníthetik a szerdai voksolást, ugyanis képviselői kártya nélkül is működnek a szavazóberendezések, ami szabálytalan. Csárdi a PestiSrácok.hu kérdésére úgy vélekedett, hogy ha az Országgyűlés mégis megszavazza szerdán a munkajogi törvényt, akkor az ellenzéknek más, akár a Parlamenten kívüli eszközöket kell keresnie a tiltakozásra.
Ebédidőben nincs forradalom
Az ülésteremből kora délután távozott Kunhalmi Ágnes, Szél Bernadett, Demeter Márta, Szabó Tímea és Bangóné Borbély Ildikó, az asszonykórus tagjai vélhetőleg ebédelni indultak, ennek következménye viszont az lett, hogy viszonylagos csend lett. Vélhetőleg élete filmjét forgatja Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője órák óra rendíthetetlenül áll a miniszterelnök előtt, és közvetíti azt, ahogy egymással szemben állnak. Vélhetőleg Orbán egy grimaszára vár, egy-egy ilyen, a Facebookon megosztott pillanat komoly nehéztüzérségi potenciált jelenthet a bejutási küszöb környékén. Egy óra után néhány perccel megérkezett az ülésterembe Áder János, épp erre a pillanatra érkeztek vissza Szél Bernadették is, akik újra beüzemelték a szirénát, és a köztársasági elnök páholya előtt kellemetlenkednek.
Akár harcolnának is a szakszervezetek, de majd csak az ünnepek után
A parlamenti szavazással egy időben, az Országház előtt szakszervezeti vezetők sorakoztak fel, hogy kifejtsék: nem elégedettek azzal, amit a saját területükön tapasztalnak, és a munka világában tapasztalható mechanizmusokat is újratárgyalnák. Tárgyaljuk újra a munka világa törvényeit – mondta Boros Péterné azon a sajtótájékoztatón, amelyet egy időben tartottak a szerdai parlamenti üléssel, ahol többek között az ellenzék által rabszolgatörvénynek nevezett javaslat elfogadására készül a kormány – számolt be az eseményről az atv.hu. Nem járja, hogy minden jog a munkáltatóknak adnak, de mint mondta az MKKSZ elnöke, készek a harcra is. Borosné arra szólította fel azokat a munkavállalókat, akiket a jelenleg is megszavazni kívánt törvények hátrányosan érintenek, hogy vegyenek ki szabadságot. Majd azzal folytatta, ha sztrájkot kell szervezni, akkor az állampolgárok támogatásával, a köz-és versenyszférát is összekapcsolva kell tenniük. Most békés, adventi időszak van, de januárban jön a szigorú valóság, és majd talán a februári bérfizetés fogja rászorítani arra a munkavállalókat, hogy nincsen mire várni – tette hozzá.
Megszavazta a Ház a túlmunkáról szóló törvényt
Kora délután megszavazta az Országgyűlés a túlmunkáról szóló törvényt; ahogy az várható volt, a voksolás kezdetekor az ellenzéki képviselők egyöntetűen kivonultak az ülésteremből, ami egyebek mellett azt eredményezte, hogy a parlamenti munkát immár nyugodt körülmények között folytathatják a kormánypárti képviselők.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS