A PestiSrácok.hu információi szerint hamarosan Pintér Zoltán, a Buda-Cash Brókerház milliárdos csalással és sikkasztással vádolt alapítója is gyanúsított lehet a 2014 tavaszán öngyilkosságot elkövető vállalkozó, Welsz Tamás és társai ügyében pénzmosás és más bűncselekmények miatt indított nyomozásban. Pintérről a hatóságok éppen Welsz halála napján foglaltak le terhelő dokumentumokat a gyanús körülmények között elhunyt üzletember lakásában. Emellett portálunknak megszólalt egy, a főbrókert jól ismerő forrás is, aki többek között arról beszélt a PestiSrácok.hu-nak, hogy Pintér Zoltán miként próbálta meg megúszni a teljes Buda-Cash-t bedöntő brókerbotrányt.
Már tíz gyanúsítottja van a Welsz Tamás ügyével összefüggésben pénzmosás és más bűncselekmények miatt indított, július 14-éig meghosszabbított nyomozásnak – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t Nagy Andrea, az eljárást folytató Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője. Az ügy összes szereplőjét közokirat-hamisítással gyanúsítják. Értesüléseink szerint ellenük a Welsz Tamás érdi házában talált hamis útlevelekkel és egyéb iratokkal kapcsolatban indítottak eljárást. Emlékezetes, Welsz 2014. március 20-án Érdről kihallgatásra tartott a nyomozókkal Budapest felé, amikor rosszul lett, s egy mentőállomáson meghalt. A hivatalos verzió szerint öngyilkos lett, de a vállalkozót jól ismerők közül korábban többen is azt mondták a PestiSrácok.hu-nak, képtelenség, hogy a férfi önkezével vetett véget az életének. Halála előtt mindenesetre átadta terhelő dokumentumait az ügyben eljáró nyomozóknak. A vállalkozó feje fölött akkorra már egyébként összecsaptak a hullámok, hiszen belekeveredett a Simon-ügybe, mivel a hatóságok feltételezése szerint ő juttatta bissau-guineai útlevélhez az MSZP adócsalással vádolt egykori elnökhelyettesét, Simon Gábort. Az eljárás egyébként eredetileg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe tartozott, ám a Legfőbb Ügyészség még tavaly februárban, két év után, indoklás nélkül a KNYF-et bízta meg a nyomozás folytatásával.
A Buda-Cash alapítója is gyanúsított lehet
Az ügyészség még annyit közölt, hogy egyik gyanúsított sem közszereplő, de információink szerint az ügyben hamarosan gyanúsítottként hallgathatják ki Pintér Zoltánt, a Buda-Cash Brókerház alapítóját, volt tulajdonosát, de a nyomozás elérhet több ismert vállalkozót is. Azt, hogy Pintér belekeveredett a Welsz-ügybe, a brókerbotrány nyomozati iratai között szereplő, a főbróker előzetes letartóztatását kérvényező ügyészi indítvány is bizonyítja. Abban többek között arról írnak, hogy félő, a vagyona egy részét már külföldre menekítő Buda-Cash-vezér megszökhet, hiszen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2014. március 20-án, “Welsz Tamás tevékenységét érintően pénzmosás és más bűncselekmények miatt folytatott büntetőügyben lefoglalt egy okiratot, amely Pintér Zoltán gyanúsított adatait és ujjlenyomatát tartalmazta, Pintér Kiripolszki Zoltán névre szóló bissau-guineai útlevél készíttetéséhez”. Ezen irattal együtt a nyomozók lefoglalták Pintér magyar nyelvű útlevelének másolatát is. Noha ez az indítványban nem szerepel, de a dátumból kikövetkeztethető, hogy ez a lefoglalás éppen a gyanús körülmények között elhunyt Welsz Tamás halálának napján történt, amikor a Népszabadság információi szerint a férfi befolyásos emberek, ismert vállalkozók és alvilági figurák pénzmosásainak, vagyoneltüntetéseinek bizonyítékait tartalmazó iratokat adott át a hatóságoknak.
Jó kapcsolatban Welsz Tamással
Egy, Pintér Zoltánt jól ismerő forrásunk szerint nem meglepő, hogy Pintér neve felmerült a Welsz-eljárásban. A férfi úgy tudja, Pintér jó viszonyban volt a három évvel ezelőtt maghalt vállalkozóval. Kapcsolatuk úgy kezdődött, hogy Welsz Tamás megjelent a Buda-Cash irodájában és felajánlotta a szolgáltatásait, amit a brókercég igénybe vett. Welsz azzal is bevágódott a cégnél, hogy előadta, kiváló politikai kapcsolatokkal rendelkezik mind Panamában mind Magyarországon. Úgy tudjuk, hogy emellett Welsz panamai állampolgárságot is próbált intézni a Buda-Cash-alapítónak. Politikai kapcsolatok terén, úgy tudjuk, Pintér Zoltán sem állt rosszul, hiszen pártszíntől függetlenül, letartóztatása előtt nem sokkal, kontaktlistája tanúsága szerint több politikussal is tarthatta a kapcsolatot. Azt egyébként, hogy Welsz és Pintér között kapcsolat volt, a Buda-Cash-ügy negyedrendű vádlottja is megerősítette vallomásában. Gy. János a nyomozóknak arról számolt be, hogy Pintér és a Simon-ügy öngyilkos koronatanúja offshore cégek átjátszásáról tárgyaltak. Gy János arról is beszélt, hogy egykori főnökét hiteltelennek tartja, aki szerinte „akkor is hazudik, ha kérdez”, sőt, állítólag Pintér maga is hangoztatta, hogy „aki legalább naponta kétszázszor nem hazudik, az nem is intelligens ember”.
Milliárdos visszaéléssel vádolják
Pintér Zoltán és a cég többi vezetője ellen jelenleg milliárdos csalás és sikkasztás miatt folyik eljárás a Fővárosi Törvényszéken. Az ügyészség – a PestiSrácok.hu által korábban közreadott – vádiratában V. Péter vezérigazgató-helyettest, elsőrendű vádlottat, illetve Pintér Zoltánt, a Buda-Cash alapítóját, T. Péter vezérigazgatót, Gy. János és P. Gyula igazgatósági tagokat többrendbeli, bűnszervezetben, folytatólagosan, különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztással, csalással és egyéb más bűncselekményekkel vádolja. A vád szerint a Buda-Cash egy 1998-as, nemzetközi pénzügyi válság miatt olyan helyzetbe került, hogy az ügyfelei felé fennálló kötelezettséget nem tudták teljesíteni. Pintér Zoltán, mint a cég vezérigazgatója ekkor döntött úgy, hogy nem jelentenek csődöt, hanem V. Péterrel megállapodott abban, hogy a cég fizetőképességét „az ügyfelek pénzének tudtuk nélküli használatával, értékpapírjaik értékesítésével, illetve letétként befizetett pénzük szükség szerinti felhasználásával fogják biztosítani”. Ezek után egy „ismeretlen személy” létrehozott egy 7920-as kódszámú ügyfélprofilt, melyhez valós ügyfél nem tartozott. A profilban az ügyfél neveként feltüntették például a Jackson Brothers International Corporation-t, később Torma József, majd 2007. április 5. napjától a profilban szereplő ügyfélnév Karácsony Miklós volt. Az első kamuszámlát 1998. január elsején nyitották. Az itt landoló pénzekkel pedig sajátjukként rendelkeztek. A vád szerint az általuk, 1998-tól egészen 2014-ig tartó bűncselekmény-sorozattal okozott kár 115 milliárd forint. A vádirat azt is tartalmazza, hogy Pintér volt a csalás-sorozat értelmi szerzője és stratégiai döntéshozója.
Betartotta a bűnözők alapszabályát
Utóbbi megállapítással maximálisan egyetért az ügyre rálátó, Pintér Zoltánt jól ismerő forrásunk is, aki nagyon felkészült és rendkívüli észjárású embernek írta le a Buda-Cash-vezért. Szerinte Pintér mindig tudta, hogy mit, miért csinál, így nem igaz az az állítása, hogy a cég utolsó időszakában már nem vett részt az irányításban. Forrásunk hangsúlyozta, a brókercég alapítója mindent megtett, hogy elkerülje a bukást, hiszen pontosan tudta, hogy az általa elindított és irányított csalás-sorozat be fog dőlni, ezért adott túl tulajdoni hányadán és ezért vallotta azt még tanúként, hogy a vádbeli időszakban részeg volt, így nem volt tudomása a kétes ügyletekről. Informátorunk kiemelte, Pintér betartotta a bűnözők alapszabályát: „ami nincs a neveden, azt nem vehetik el tőled”. Forrásunk szerint ezt bizonyítja, hogy a főbróker a bukás előtti években túladott két, egyébként nem sokkal korábban vásárolt, egyenként több mint százmillió forintot érő luxuslakásán. Az adásvételeket mindkét esetben az a Georgi Kornél ellenjegyezte, akinek ügyvédi irodája egyéb segítséget is nyújtott a Buda-Cash vezetőinek…
Időben ki akart szállni
Forrásunk egy történetet is elmesélt, ami szerinte remekül leírja Pintér üzleti filozófiáját: a Buda-Cash alapítója évekkel ezelőtt leült sakkozni egy ismert, korábban az MSZP szekerét toló oligarchával, aki büszke volt arra, hogy a pénzügyi világban nem tudják legyőzni sakkban. Döntetlenre állt a sakkjátszma és a szocialista oligarcha erőltette volna, hogy tovább játszanak, de a bróker felállt az asztaltól és közölte: „tudni kell, hogy mikor hagyjuk abba”. Pintér a sikkasztásból is időben ki akart szállni, hiszen minden esetben előre gondolkodott, ezért lettek eladva a lakások, ezért nem tudtak lefoglalni tőle ingatlanokat – mondta Pintér ismerőse, aki szerint a többi négy vádlott kapzsisága okozta végül Pintér vesztét is. Forrásunk külön kiemelte az általa csak „szürke eminenciásként” emlegetett ötödrendű vádlottat, P. Gyulát, akinek felesége egyébként könyvvizsgálóként dolgozott a cégnél. Pintér nélküle nem tudta volna véghezvinni a csalás-sorozatot, hiszen a DRB Bankcsoport vagyonának elvonását P. Gyula koordinálta le – mondta forrásunk.
Címlapfotó: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS