Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni – a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt – korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

Liebmann Katalin, Stefka István és Mátyássy Andrea – A Magyar Televízió Híradójának a Horn-Kuncze-féle kommunista restauráció, azaz az MSZP-SZDSZ-kormány hatalomba lépésekor azonnali hatállyal felmentett szerkesztõi és újságírói 1994. július 22-én nemzetközi sajtótájékoztatót tartottak meghurcoltatásukról a Gellért szállóban. MTI Fotó: Illyés Tibor
Hatlaczki Balázs fotógalériája Stefka István köszöntéséről
Lezsák Sándor Stefka Istvánról elmondott méltatása, illetve a Hír TV születésnapi köszöntője ebben a cikkünkben található.
A Túléltem, mások belehaltak – Stefka István visszaemlékezései a médiaháborúról című, tavaly megjelent kötet továbbra is megvásárolható a Kairosz kiadónál (ITT) és az arra érdemes könyvesboltokban.
A Polbeatet csütörtökönként 19 órától vesszük fel a Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőben (Bem rakpart 53., a Margit híd budai hídfőjénél). Jöjjön el, szóljon hozzá Ön is!
Szankci Manci
2023-06-10 at 23:50
Én is sajnálom, hogy sok kolléga
“belehalt”, mint a képen láthatók is, de most az élőt és a tevékeny embert köszöntjük.
Isten éltesse Stefka Istvánt!
Azt is meg kell itt emliteni, hogy éppen a Pesti Srácok “hasábjain” történt elég határozott kísérlet arra nézve, hogy a szó szerint belehalt írók, újságírók, közírók emlékét, munkásságát “a könyvet, ami elveszett” beemelje emlékezetünkbe.
Etel
2023-06-10 at 17:40
Nem tett rosszat egy kollégájának sem, pedig legalább egy fél tucatnak kellett volna. Hagyta, hogy maguktól süllyedjenenek el. Ez hiba.
A népbiztosokat viszont olyan jól bemutatta a filmjében, mintha itt élnének közöttünk majdhogynem felismerhetőek mikor éppen platóra hánynának bennünket.
Nyugati Ádám
2023-06-10 at 16:47
Aki csak hallomásból ismeri az 1986 előtti időket, az nem tud semmit az 1990-es fordulatról, annak előzményéról, de még arról sem, hogy az MSZMP tulajdonképpen 4 karakteresen eltérő felfogású, frakcióra emlékeztető csoportra oszlott. A legnagyobb, a tagok 80%-át kitevő csoportot azok a párttagok alkották, akik gyakorlatilag soha nem szólaltak föl az egyébként szinte kötelező taggyűléseken. A többnyire nyílt szavazáskor pedig figyelték a magasabb beosztású tagtársat, és őt követve szavaztak. A párt politikájáról valójában a tagok 20%-a folytatott politikai diskurzust.. Ennek a csoportnak 3, nagyjából azonos erősségű, egymástól elkülönült szekértábora volt. A legnagyobb hatású, a városi értelmiség által alkotott csoportban találhatók a gazdasági és kulturális (szórakoztató) életet irányító intézményekben dolgozó és azokkal egyetértő párttagok. Ezt a kört definiálta először a jugoszláv Milovan Gyilasznak, majd Magyarországon a Konrád és Szelényi párosnak Az értelmiség útja az osztályuralomhoz című könyvei. Az előzőnél kisebb hatással rendelkező de az előzővel azonos taglétszámú csoport volt az ú.n. népi vonal. Ennek a kissé háttérbe szorított csoportnak lehet tulajdonítani az 1989-90-es politikai változást. Stefka István is ebbe a csoportba tartozott, bár a nála nagyobb kockázatot vállaló csúcs-vezetőknél meglehetősen kisebb hatásfokkal. Ennek a csoportnak a két nagyhatású politikai vezetője volt Pozsgai Imre és Bíró Zoltán, de rajtukon kívül több nép-nemzeti művész és tudós is. Az MSZMP-t vezetők harmadik harmada az, amelyik ügyesen megszerezte és megszervezte a fiatalokat (40 alattiak), és a volt pártvagyon és infra-strutúra birtokában a fogyatkozóban lévő SZDSZ-szel együtt 3 választást is megnyert. Mindezt azért érdemes tudni, mert Stefka István, kockázatot is vállalva már az 1985-től segítette a népi vonal média hátterének létrehozását, egy nagyon erős, SZDSZ ihletésű és egyben vezetésű állami média fölény mérséklésével.
K
2023-06-10 at 10:40
Isten éltesse sokáig.
SICO
2023-06-10 at 10:32
ISTEN ÉLTESSE !