nagygejőc
"Minél tovább tart ez a háború, annál inkább fogy a remény, egyre többen akarnak majd megszabadulni a mindennapi félelemtől" – Húsvéti interjú Györke Róberttel, a nagygejőci gimnázium igazgatójával
"Ünnepekkor mindenki itthon volt, megtelt a falu élettel, a templom is emberekkel, még azok is eljöttek ilyenkor, akik már elszármaztak innen ”- idézi fel a portálunknak húsvét alkalmával interjút adó Györke Róbert, a kárpátaljai Nagygejőci Gimnázium igazgatója, hozzátéve, ez a szokás a háború miatt megfordult, most jellemzően inkább az asszonyok és gyerekek mennek a férjek, apák után, és ez nagy különbség, a falun is meglátszik. "Az elmúlt években gyakorlatilag, hogyha kinézett az ember az ablakon, akkor az utcák teljesen üresek voltak, most egy pici mozgás már van, de nem a háború előtti" -teszi hozzá. Az igazgató az interjúban többek közt arról is beszélt, „sok segítséget kapunk az anyaországtól, mégis kevesen hiszik el, de az a legnagyobb ajándék, hogy tudnak rólunk, hogy gondolnak ránk, hogy érezzük, hogy valaki támogat minket, ott áll mögöttünk”. Mint hozzátette, "sokat hallani, hogy az ukránok ezeréves magyar elnyomásban éltek itt, de mégis megtarthatták ezer évig a nyelvüket, szokásaikat. Ha nem lesz magyar iskola, bezárnak a magyar templomok, akkor mindenki tudja hová fog ez vezetni, nem ezer év alatt, hanem akár csak pár tíz év alatt is". Béke - ezt írták a mézeskalácsra a kárpátaljai gyerekek, akikhez eljuttattuk a felajánlásokból vett áramfejlesztőt (videó)
Elvittük Kárpátaljára, a Nagygejőci Gimnáziumba azt az áramfejlesztőt, melyet a PestiSrácok.hu olvasóinak és nézőinek adományából vásároltunk. A szállítmányt a Katolikus Karitász autóját kísérve tudtuk átvinni a határon, majd három doboznyi tartós élelmiszerrel és karácsonyi ajándékcsomaggal kiegészítve adtuk át Györke Róbertnek, a Munkácshoz közeli község 117 magyar gyereket nevelő gimnáziuma igazgatójának. Az igazgató az adomány átvétele után köszönetet mondott Huth Gergelynek, a PestiSrácok.hu főszerkesztőjének és az adakozó olvasóknak-nézőknek. Mint kiderült, valóban nagy hasznát veszik az értékes, 672 ezer forintért vásárolt eszköznek, mert Nagygejőcön - ahogyan Kárpátalján mindenütt - minden nap legalább 5-10 órára lekapcsolják az áramot, emiatt a fűtés és a vízhálózat, vagy a menekülteket is ellátó konyha sem üzemel, de az aggregátornak köszönhetően a legfontosabb eszközöket áramszünet idején is működtetni tudják majd. Ajánljuk még
Pócs János a Polbeatben: az MSZP-s maffia a Tisza Pártban él tovább
Schiffer András a Polbeatben - Hogyan tovább?
"Végre arról beszélünk, aminek értelme van!" - Itt a nagy kibeszélő Polbeat!
Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!