Pesti Srácok

Béke - ezt írták a mézeskalácsra a kárpátaljai gyerekek, akikhez eljuttattuk a felajánlásokból vett áramfejlesztőt (videó)

Elvittük Kárpátaljára, a Nagygejőci Gimnáziumba azt az áramfejlesztőt, melyet a PestiSrácok.hu olvasóinak és nézőinek adományából vásároltunk. A szállítmányt a Katolikus Karitász autóját kísérve tudtuk átvinni a határon, majd három doboznyi tartós élelmiszerrel és karácsonyi ajándékcsomaggal kiegészítve adtuk át Györke Róbertnek, a Munkácshoz közeli község 117 magyar gyereket nevelő gimnáziuma igazgatójának. Az igazgató az adomány átvétele után köszönetet mondott Huth Gergelynek, a PestiSrácok.hu főszerkesztőjének és az adakozó olvasóknak-nézőknek. Mint kiderült, valóban nagy hasznát veszik az értékes, 672 ezer forintért vásárolt eszköznek, mert Nagygejőcön - ahogyan Kárpátalján mindenütt - minden nap legalább 5-10 órára lekapcsolják az áramot, emiatt a fűtés és a vízhálózat, vagy a menekülteket is ellátó konyha sem üzemel, de az aggregátornak köszönhetően a legfontosabb eszközöket áramszünet idején is működtetni tudják majd.

Györke Róbert igazgató kiemelte: nagyon fontos, hogy a légiriadók idején óvóhelyként is funkcionáló iskola ne zárjon be, mert a gyerekeket ki kell szakítani a háború szörnyűségéből és nyugodt légkört kell nyújtani az oktatáshoz. Kiderült: Nagygejőcön is félnek az emberek, a hatóságok ugyanis valósággal vadásznak a katonakorú férfiakra. A legtöbben közülük már el is hagyták Kárpátalját, vagy bújkálnak. Óriási szociális problémát jelent a harmincezer forint körüli nyugdíjból tengődő, hátrahagyott idősek, vagy az apát nélkülöző asszonyok, gyerekek ellátása, ezért továbbra is minden segítségre szükség van.

Videónkban megszólalt Szabó Sándor, a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának képviselője is, aki elmondta: minden iskolának, óvodának szüksége volna áramfejlesztőkre. Ha bárki segíteni tud ezek beszerzésében, vagy tartós élelmiszerek és más adományokat juttatna a nélkülöző kárpátaljai magyaroknak, bátran keresse a társulást. Ők folyamatosan gyűjtik az igényeket és a határátlelésnél szükséges szigorú adminisztrációban, vagy akár az adományok áthozásában is segíteni tudnak.

Beregszászon ugyancsak nyilatkozott a PS-nek Kecskés László, a Katolikus Karitász szervezője, a PestiSrácok.hu olvasói előtt jól ismert orvos missziók vezetője. Ők éppen újszülöttek és kisbabák ellátásához szükséges eszközöket vittek Nagyszőlősre, s az ő védnökségükkel, segítségükkel tudtuk átvinni a határon olvasóink adományát is. Kecskés László most arra kér mindenkit, hogy segítsenek a terebesfehérpataki Frangepán Óvodának két legalább nyolc kilowattos, három fázisú aggregátor megvásárlásában, mert abban az intézményben a fűtés is árammal működik, így nem tudja fogadni a gyereket az óvoda.

PestiSracok facebook image

Az egészen egyedi felhívásunkra a megadott december 19-i határidőig összesen 686 ezer forintot küldtek olvasóink az OIKOSZ Alapítvány számlájára. Az összeget 100 ezer forinttal kiegészítette a PestiSrácok.hu új kiadója, a Media Vivantis Zrt. A gyűjtést az alapítvány kurátorai, Nagy Ervin, Stefka István és Jurák Kata felügyelték. A HONDA TR-5E AVR típusú, magas minőségű "szinuszos", azaz finom eszközökhöz, például számítógéphez, kondenzációs kazánhoz is használható aggregátort (tartozékaival együtt) 672 ezer forintért vásároltuk meg. A fennmaradó pénzt az említett tartós élelmiszerekre, az ajándékcsomagokra és üzemanyagra költötte az alapítvány.

A Kroó Zita, Vésey László és Varga Ádám kollégáink által készített "NER-teleshopos" kis videónkban megígértük, az adományozók között (ha megadták címüket vagy elérhetőségüket) PestiSrácok.hu-s és Pesti TV-s relikviákat sorsolunk ki. A relikviákat ígéretünkhöz híven a jövő héten küldjük el.

Fontos elérhetőségek:

Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása (Facebook-oldal ITT): [email protected]

Katolikus Karitász (karitasz.hu) segélyvonal: 1356

Számlaszám: Raiffeisen Bank 12011148-00124534-00100008

(Külföldről: IBAN HU17 120 111 480012 4534 00100008 SWIFT: UBRTHUHB)

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!