
A korábbi elutasító magatartáshoz képest már tapasztalni egyfajta nyitottságot a jászvásári (Iasi) római katolikus püspökség részéről a moldvai csángók magyar mise iránti igényéhez – jelentette ki az MTI-nek nyilatkozva Pogár László, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének (MCSMSZ) elnöke.
A moldvai csángómagyar települések római katolikus vallású lakói három éve havi egy alkalommal részt vehetnek magyar nyelvű szentmisén Bákóban. A következő szertartást vasárnap tartják a megyeszékhely Szent Kereszt-templomában. Pogár László szerint már az is nagy dolog, hogy meg lehet tartani, de hatására az elmúlt három évben bővült a magyar misék száma: tanévnyitón, rendezvényeken is engedélyezik őket.
Azt látom, hogy van egyfajta nyitottság az egyház részéről
– jelentette ki az elnök, aki szerint nagy előrelépés, hogy Pusztinában – ahol harminc éve kérik a magyar misét – a katolikus pap elmegy a rendezvényekre, magyarul köszönti a résztvevőket.
A bákói misével kezdődött minden
– mondta. Hozzátette: az egyes csángó falvakban is elhangzik alkalmanként magyarul a Miatyánk vagy az Üdvözlégy Mária.
Magyarországon vagy Székelyföldön ez nem nagy dolog, de itt az. Még akkor is, ha nincs minden vasárnap, minden településen magyar mise
– mondta az elnök, hangsúlyozva, hogy Moldvában minden apró lépés számít. Kifejtette: ahhoz képest, hogy a jászvásári püspökség a 2000-es évek elején mennyire elutasítóan állt hozzá a moldvai csángók jogos igényéhez, látni a nyitást.
Türelemmel, egyeztetéssel lassan előre lehet lépni e téren is
– mondta, hozzátéve, hogy tanévnyitón, évzárón, ünnepi alkalmakkor egyes településeken engedélyezik a magyar nyelvű szertartást.
Nem mindeniken
– tette hozzá. Ahogy az oktatás, közigazgatás terén, úgy a magyar mise kapcsán is változó a hozzáállás az egyes moldvai falvakban a csángók jogos igényéhez.
Nem egyforma minden település, de összességében van egyfajta együttműködés
– hangsúlyozta Pogár László a jászvásári püspökségre utalva. A Bákóban havi egy alkalommal tartott magyar szertartásokról elmondta: mivel hétvégén nincsenek buszjáratok, a csángó falvak lakói közösen szervezik meg az utazást a megyeszékhelyre, és ilyenkor megtelik a templom hívekkel. A Háromszék napilap szerint a legutóbbi, január végi alkalomra 24 településről háromszázhúszan iratkoztak fel.
Nyisztor Tinka pusztinai néprajzkutató, az MCSMSZ korábbi vallásügyi felelőse, a pusztinai Szent István Egyesület elnöke – aki harminc éve számos beadványban kérte a magyar nyelvű szertartást a püspökségtől – a lapnak úgy nyilatkozott: Pusztinában attól tartva nem engedélyezik a rendszeres magyar miséket, hogy ezen felbátorodva a többi csángó település is kérné, amitől szerinte teljesen elzárkózik az egyházi főhatóság. Bákóban az első magyar misét 2019. január 27-én tartották, a jászvásári püspökség 1884 óta íródó történetében először fordult elő, hogy sor kerülhetett az egyházmegye vezetése által elrendelt rendszeres magyar nyelvű misére. Nyisztor Tinka akkor a sajtónak elmondta: a küzdelmük három évtizede alatt kihalt Moldvában egy generáció, amely sóvárogta a magyar misét, és alig tudott románul. De a papok új generációja is megjelent, akik jobban megértik a hívek igényeit – tette hozzá. A jászvásári püspökséghez tartozó nyolc moldvai megyében – a püspökség honlapján közölt adatok szerint – több mint kétszázezer római katolikus hívet tartanak számon. Magyar kutatók 30–40 ezerre becsülik azoknak a moldvai katolikusoknak a számát, akik beszélik a magyar nyelv valamely nyelvjárását.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Kollányi Péter
Hesslerezredes
2023-02-27 at 11:31
Sajnos a csángók kimaradtak a nemzetté válás folyamatából.
Ők alapvetően nem magyarnak, hanem katolikusnak definiálják magukat.
Ők már végleg elvesztek a magyarság számára.
Lehetne persze gondolkodni, van ott is internet és átgondolhatnák, hogy olyan, hogy “katolikus nemzet” nem létezik, de hát megragadtak a középkorban.
Át kéne telepíteni őket ide hozzánk, amíg még van köztük olyan, aki beszél magyarul, még ha egy archaikus magyart is.
Dusa Lajos
2023-02-26 at 20:18
Sajnos úgy tapasztaltam, hogy nagyon sokan ragaszkodnak ott a román nyelvű misékhez, hiszen ezt szokták meg generációkon keresztül. A magyar nyelvű misékre nyitott középkorúak és ifjak pedig kevesen járnak templomba. Nagyon nehéz lesz megnyerni így őket a magyar nyelvű misékre.
De a lehetőséget meg kell teremteni. Még mindig lehetséges a magyar hitélet!
Orientál
2023-02-26 at 13:53
Mára a románok is megérzik hogy nem jót jelent az amit az ukrajnai román kisebbséggel is művelnek Zelenszkisék Ukrajnában.
Kakukk
2023-02-26 at 09:43
“A korábbi elutasító magatartáshoz képest már tapasztalni egyfajta nyitottságot a jászvásári (Iasi) római katolikus püspökség részéről …”
Most, hogy a környék legtöbb helységében tizenéve nem beszélik a magyart, ahol igen, ott a csángóknak is csak 15-20%-a, nagy kegy tőlük.
oshon
2023-02-26 at 07:52
Isten aldja csango testvereinket … Amen !
AB
2023-02-25 at 23:25
Amen.
Welszibard
2023-02-25 at 21:24
Ez az ami az Európai Parlament újbalos liberálisainak értékrendjébe nem fér bele: vagyis, hogy egy magyar anyanyelvű ember30 éve szeretne magyar nyelvű misén résztvenni. És a román kormány és egyház erre süket.
De felállva bezzeg tudnak az EP-ben vastapsot produkálni a banderista náci jelképeket hivatalosan is elismerő Ukrán bábkormánynak, Zelenszikijnek, ahol már lassan több az USA “tanácsadó” mint az ukrán.
Isten éltesse a szép magyar nyelvünket őrző, sokat szenvedett csángó magyarokat!