Megszokhattuk már, hogy a fősodratú sajtóban úgy tálalják a híreket, mintha Magyarország elszigetelődött és magára maradt volna, ám ez a vétóügyben sincs így, a kép sokkal árnyaltabb, mint ahogy mutatják – derült ki Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzőjének mai videoelemzéséből. Valójában egyelőre annyi derült ki, hogy a sorozatos megosztási kísérletek következő elemeként a németek külön akarják meggyőzni a lengyeleket, hogy Magyarország magára maradjon.
Felgyorsultak az események, a jövő hét csütörtökön kezdődő uniós csúcson meg kéne állapodniuk a tagállamok vezetőinek az új uniós költségvetés és újjáépítési alap, illetve a jogállamiságinak nevezett kritériumok összekapcsolását illetően
– mondta az elemző, hozzátéve, hogy egyre több megosztási próbálkozás van a magyar-lengyel szövetséget illetően. Ennek az az oka, hogy Brüsszelt is érzékenyen érinti a magyar és a lengyel vétó, ezért számára is nagyon sürgető, hogy a megállapodás megszülessen a tagállamok között. Deák Dániel felhívta a figyelmet, hogy a megosztási kísérletek egyik dimenzióját a Szájer-ügy mutatja, amelyről ellenzéki sajtótermékek fogalmazták meg először, hogy titkosszolgálati akcióval iktathatták ki Szájer Józsefet.
Ez is beleillik abba a törekvésbe, hogy Magyarországot és Lengyelországot eltántorítsák attól, hogy ragaszkodjon a nemzeti szuverenitásához; ragaszkodjon ahhoz, hogy a bevándorláspolitikai és különféle politikai kérdéseket ne kössék össze az uniós források kifizetésével, és ne álcázzák ezeket ún. jogállamisági mechanizmusnak
– mondta az elemző. Szavai szerint nagyon sokféle nyomásgyakorló eszközt vetnek be a magyarok és a lengyelek ellen Brüsszelben, illetve az EU soros elnökségét vivő németek részéről. Deák Dániel kitért Orbán Viktor ma reggeli rádióinterjújára is, amelyből kitűnik, hogy egyáltalán nem puhult Magyarország álláspontja. Mint mondta, Orbán Viktor életútját megfigyelve, az ilyen próbálkozások még eltökéltebbé szokták tenni, hogy kiálljon Magyarország érdekei mellett Brüsszelben.
Szintén a megosztási kísérletek közé jegyezte fel, hogy a német soros elnökség külön javaslatokat tesz Lengyelország és Magyarország számára. A sajtó még nem ismerhette meg a következő német javaslatot, csupán arra lehet következtetni a lengyel miniszterelnök-helyettes szavaiból, hogy a németek külön próbálják meggyőzni a lengyeleket, hogy Magyarország magára maradjon. Deák Dániel arra is emlékeztetett, hogy a nyilatkozó Jarosław Gowin már több alkalommal is kifejtette, hogy nem ért egyet a vétóval, ám ő csak a fő kormánypárt, a PiS egy pici koalíciós partnere, nem a lengyel kormány vezető ereje.
További részletekért nézze meg a teljes videót!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS