Botrány és nyílt provokáció, hogy az Európai Bizottság Gyurcsány Ferenc cégére, az Altus Zrt.-re bízta az uniós fejlesztéspolitika vizsgálatát – mondta a PestiSrácok.hu-nak Deutsch Tamás, az Európai Parlament néppárti-fideszes képviselője. Deutsch kijelentette: azonnali kérdést intéz az Európai Bizottsághoz, hogy a máskor oly kényes figyelmüket miként kerülte el ez a durva összeférhetetlenség. “Lépni fogok azért is, hogy az ügyet vegyék fel az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának napirendjére, s ha kell, az egyperces kérdések között is szóvá teszem a privatizációs botránycég uniós pénzelését” – tette hozzá. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter közben a parlamentben a Gyurcsány-cég “ötmillió eurós” megbízásáról beszélt. Cikkünkben egy kis ízelítőt adunk az Altus Zrt. múltjából.
HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
“Nem kisebbíti a botrány mértékét, hogy szándékosság, vagy csak rendkívül súlyos tájékozatlanság és szakmai dilettantizmus vezetett egy magyar párt elnökének, egyben egy volt miniszterelnöknek a megbízásához” – fogalmazott Deutsch Tamás, aki a PestiSrácok.hu-nak adott telefoninterjúban azt is elmondta: “az Európai Bizottság szembe köpte azokat az elveket és értékeket, amelyeket amúgy hihetetlen keménységgel és következetességgel szokott számon kérni valamennyi tagállamon, köztük Magyarország kormányán. Ez az elv a a teljes pártpolitikai semlegesség elve az uniós közpénzek felhasználásánál.”
– Ha néhány hónappal ezelőtt valaki azt mondja, hogy az Európai Bizottság több millió eurós szerződést köt bármely tagállamban egy olyan céggel, amelynek tulajdonosa az adott ország volt miniszterelnöke, mindenki a hasát fogta volna a röhögéstől, esetleg a politikai sci-fi kategóriájába sorolták volna a gondolatkísérletet. Gyurcsány cégének megbízásánál ráadásul súlyosbító körülmény, hogy az Altus Zrt. szimbóluma mindannak a privatizációs szabad rablásnak, ami Magyarországon a rendszerváltás után lezajlott – érvelt a néppárti politikus, megjegyezve, hogy szinte megszámlálhatatlan azoknak a korrupciógyanús ügyeknek a száma, amelyek az Altus Zrt.-hez kapcsolódnak.
Rovott múltú vállalkozás
– Bátran kijelenthetjük, hogy egy rovott múltú vállalkozásról van szó, amely ráadásul egy olyan politikus birtokában áll, aki miniszterelnökként nagy mértékben felelős volt a regionális fejlesztési pénzek elsíbolásában, ma pedig folyamatosan Brüsszelbe rohangál, hogy politikai kapcsolatrendszerén keresztül befeketítse a saját hazáját és elérje a magyaroknak járó uniós pénzek visszatartását – fűzte hozzá Deutsch Tamás, rávilágítva: “az Európai Bizottság húzása tehát bátorítás azoknak, akik júdáspénzt remélnek a folyamatos feljelentgetéseikért és rágalmazásaikért. “
A PestiSrácok.hu kérdésére, hogy kapott-e pontos információkat a Gyurcsány-cég megbízásának körülményeiről, és vajon egyedül az Altus, vagy az alá beosztott konzorciumi tagok díja-e a sajtónyilatkozatokban elhangzott ötmillió euró, a politikus kijelentette: “EP-képviselőként minden rendelkezésemre álló eszközzel fel fogok lépni, hogy ezt a botrányos ügyet kivizsgálják. Azonnali kérdést intézek az Európai Bizottsághoz, hogy a máskor oly kényes figyelmüket miként kerülte el a durva összeférhetetlenség és az etikai problémák. Lépni fogok azért is, hogy az ügyet vegyék fel az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának napirendjére, és ha kell, az egyperces, azaz napirend előtti kérdések között is szóvá teszem a megbízást.” Deutsch egyébként felhívta a figyelmet rá, hogy ha csak az ötmillió euró egytizede Gyurcsányéké, az is 150 millió forint, tehát júdáspénznek elég csinos. Megjegyezte még azt is, hogy az Európai Bizottság ilyen húzásai csak az euroszkeptikusok alá adják a lovat.
Lázár: Ötmillió eurós megbízás egy négyfős cégnek!
Ma a magyar parlamentben is téma volt az Altus uniós felkérése. Hörcsik Richárd, a Fidesz képviselője a napirend előtti kérdésében úgy fogalmazott: a felszínen mutatkozó jó politikai kapcsolatok ellenére az Európai Unió továbbra is aktívan dolgozik a magyar kormány ellen. A kormánypárti képviselő ezt azzal indokolta, hogy az EU “támadást intézett” a rezsicsökkentés ellen, illetve, hogy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök cégére, az Altusra bízták a 2014-20-as fejlesztési ciklus tervezési dokumentumainak értékelését. Szerinte a korrektség legkisebb jelét sem várhatják el Gyurcsány Ferenctől és a vizsgálati dokumentumokat sem lehet legitimnek tekinteni majd.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette: a fejlesztéspolitika tekintetében is áll minden vizsgálat elé a kormány. Nem látják akadályát, hogy az EU a 2007 és 2014 közötti időszak elszámolásával kapcsolatban a jelenleginél sokkal részletesebb vizsgálat alá vonja az országot, mert a kormány szerint is bőségesen van mit vizsgálni – mondta. Lázár János szerint egy olyan embert bíztak meg ellenőrzéssel, aki saját bevallása szerint is hazudott éjjel, nappal és este. Hozzátette: az Altusnak 5 millió eurónyi megbízást biztosítanak, miközben csak négy munkatársa van. “Tisztázatlan még egyelőre, hogy ez valami júdáspénz lenne, tekintettel Gyurcsány Ferenc elévülhetetlen, a nemzetközi munkásmozgalomban betöltött érdemeire” – fogalmazott. A politikus amellett érvelt, hogy az EU nem gondolta végig a döntést, ezért tájékoztatni fogják a bizottságot arról, hogy Gyurcsány Ferenc ma is aktív képviselő. Szóvá tette azt is, hogy a cég két munkatársa korábban a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél dolgozott, és nem lepődne meg, ha ők mondanák meg, mely pályázatokat kell vizsgálni az EU-nak szúrópróbaszerűen. Lázár János szerint a bizottság érdeke, hogy szavahihetősége és tekintélye ne sérüljön Magyarországon, ezért kérik, hogy vizsgálja felül a döntést.
Európai Bizottság: A nyertes csak tanulmányokat ír
Az Altus Zrt. nem végez auditálási tevékenységet az Euróai Bizottság megbízásából – közölte hétfőn Brüsszelben Jakub Adamowicz, az uniós javaslattevő-végrehajtó testület regionális politikával kapcsolatos ügyekben illetékes szóvivője újságírói kérdésre. Elmondta, hogy az Altus által vezetett nemzetközi konzorciumot az Európai Bizottság illetékes főigazgatósága nyilvános pályázat nyomán választotta ki szerződéses partnernek azzal a céllal, hogy az készítsen tanulmányokat a kohéziós (felzárkóztatási) és regionális politika további alakításával összefüggésben. A nyilvános pályázat eredményeként keretmegállapodás született, amelynek alapján az Altus vezette konzorcium áttekintést nyújt a 2014 és 2020 közötti tervezési időszakra szóló új uniós regionális politika újszerű előírásainak megvalósításáról – tájékoztatott a szóvivő. A megbízatás – tette hozzá – mind a 28 EU-országra vonatkozik. A megbízás nem terjed ki az igazgatási és ellenőrzési struktúrák elemzésére. A konzorcium megbízatása tavaly október óta él, és a tevékenység 2016 január végéig tart – mondta Adamowicz. A nyilatkozatból az Altus Zrt.-nek járó összeg pontos mértékére nem derült fény.
Az állam “végtelenül rossz üzleteket kötött” Gyurcsánnyal
Az Altus Zrt.-ről és Gyurcsány Ferenc szerepéről a privatizációban mindennél pontosabb képet fest a bukott miniszterelnök egy önvallomása. Egy interjú, amit Gyurcsány Ferenc – még nem politikusként, hanem feltörekvő üzletemberként – adott a Népszabadságnak 1996-ban. Az anyag a Gyors hal eszi meg a lassút címet kapta, s az volt a téma, hogy a vállalkozó miért boldogul ilyen jól a privatizációban. Gyurcsány elmondta, a titok nyitja, hogy maga köré gyűjtötte a pártállam kulcsembereit. „Az államot senki nem kényszerítette rá, hogy ilyen végtelenül rossz üzleteket kössön velem” – viccelődött az interjúban.
Az Altus Zrt.-t 1992-ben alapították, vezérigazgatója a kezdetektől fogva Gyurcsány volt, míg a privatizációs mutyikban sokat segítő anyósa, Apró Piroska 1997-ben, csak azt követően foglalta el a cég elnöki posztját, hogy lemondott a Horn Gyula mellett betöltött kabinetfőnöki, illetve az Altus privatizációs ügyeit sok százmilliós hitelösszegekkel segítő Magyar Hitelbank elnöki posztjáról. Ebben a családi konstrukcióban szerezte meg Gyurcsány például a már akkor is több milliárd forintot érő Mosonmagyaróvári Timföldgyárat (MOTIM), amelyért mindössze 5 millió forint készpénzt kellett fizetnie, míg az állami tulajdonú, Apró Piroska-féle hitelbank 700 millió forint hitelt nyújtott a vásárláshoz. A fennmaradó milliárdokat pedig más módon, környezetvédelmi beruházások ígéretével papírozták le. A MOTIM ingyenprivatizációja egyfajta prototípusnak is nevehető, a Gyurcsány-Apró-duó elemzések szerint legalább tízmilliárd forint értékű állami vagyont szedett össze evvel a módszerrel. Az Altus szinte minden bevételét az államnak köszönheti, volt például, hogy úgy szereztek meg állami ingatlanokat gyakorlatilag ingyen, hogy a másik oldalon az eladót Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter, Gyurcsány későbbi Altus-os vezetőtársa, majd titokminisztere képviselte. De vezetőképzésért és korrupciógyanús, valódi teljesítményt alig felmutató tanácsadói munkáért is összességében százmilliós összeget számláztak le.
Mint tegnap rávilágítottunk: még a kormány ellen antikorrupciós harcot hirdető, Soros György nemzetközi alapítványa és a Norvég Támogatási Alap forrásaiból működő K-Monitor Egyesület antikorrupciós lexikona is 98 cikkben foglalja össze az Altus Zrt.-hez kötődő korrupciógyanús ügyeket. Az Altus Zrt. száz százalékos tulajdonosa az OPTEN Cégtár adatai szerint ma Gyurcsány Ferenc, vezérigazgatója pedig felesége, Dobrev Klára. A cég 2013-ban 105 millió forint adózott eredményt ért el.
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció és Dobrev Klára nyilatkozata előző hírösszefoglalónkban volt olvasható.
Vezető fotó: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS