Dicsérjen meg téged a Dobrev Klára! – élhetnénk ezzel a plasztikus magyar nyelvi leleménnyel, hiszen a DK nagyasszonya Facebook-posztjában már úgy beszélt Roberta Metsola frissen megválasztott EP-elnökről, mint kvázi a saját emberéről, akivel hasonló nézeteket vallanak. Dobrev Klára még egy DK-logóval ellátott fotót is megosztott Metsoláról, aki különben egy konzervatív máltai politikus. Az Európai Néppárt (EPP) frakciójához tartozó Metsola ugyanakkor vitathatatlanul mindent elkövetett, hogy ne lehessen Magyarország barátjának tekinteni, kezdve attól, hogy bedolgozott a hazánkat méltatlanul lejárató Sargentini-jelentésbe, emellett elkötelezett a migránsok tagállamokon belüli szétosztása mellett. De azért találni Metsolában olyat is, ami a Demokratikus Koalícióból alapvetően hiányzik. Ő ugyanis érdeklődik a határon túli magyarok és az őshonos kisebbségek sora iránt…
Dobrev Klára Facebook-bejegyzésében méltatta a különben néppárti Roberta Metsolát, amiért kedden az Európai Parlament elnökévé választották. A DK-s képviselő ugyanakkor tulajdonképpen nem sok pozitívumot tudott felsorakoztatni Metsola mellett, csak hogy “a miénkhez hasonló nézeteket vall”, meg hogy nő, és nem utolsó sorban Orbánék kellően utálják.
Ennyi bőven elég is Dobrev Klárának, aki jótékonyan hallgat arról, ami miatt Ujhelyi István viszont majd kiugrott a bőréből, jelesül, hogy a választások eredményeként jelenleg nincs az EP-ban magyar alelnök – aki roma származású –, hiszen Járóka Lívia visszalépett a jelöltségtől az első forduló után, maga Dobrev pedig feltehetően az európai szocialisták körében megtapasztalt népszerűtlenség hatására el sem indult a megmérettetésen. Magyar képviselet tehát nincs, de legalább a néppárti képviselőnőt utálják az Orbánék, ami a hazai demokratákat már elégedettséggel tölti el.
Csoda, hogy utálják, ha bedolgozott Sargentininek?
Hogy miért is örülhet még Dobrev Klára, arra többek közt az utalhat, hogy a máltai képviselőnő a migráció következetes támogatója: az elmúlt években többször hitet tett a migránsok unión belüli kötelező szétosztása mellett. Ilyen minőségében tehát megfelel annak a kritériumnak, hogy a DK-hoz – az Európai Magyarokhoz – “hasonló nézeteket vall”. Metsola ráadásul az LMBTQ-jogok egyik európai élharcosa, aki a lengyel LMBTQ-zónák miatt is tiltakozott, ráadásul, ahogy az Alapjogokért Központ felidézi, a képviselő 2018-ban a néppárt “árnyék-jelentéstevője” volt az úgynevezett Sargentini-jelentésnek, amely Magyarország vonatkozásában a 7. cikk szerinti eljárás megindítását kérte a Tanácstól. Mint hozzáteszik, jellemző, hogy Metsola többek közt a külföldről finanszírozott NGO-k magyarországi ellenőrzése miatt fejtette ki aggodalmát.
Soros is a megbízható emberek közt tartja számon
Metsola ráadásul szerepel azon a listán, amelyet Soros György Nyílt Európai Politikai Intézete állított össze azon EP-képviselőkről, akik a spekuláns megbízható szövetségesei lehetnek. Itt külön is kiemelik, hogy a máltai képviselőnő nagyon érdeklődik a migrációs kérdések, a polgári szabadságjogok, a gendertémák, az LMBTQ- és kisebbségi jogok iránt. Ráadásul úgynevezett “árnyék-jelentéstevője” volt a 2014-ben elfogadott Lunacek-jelentésnek is, amely az LMBTQ-közösség európai jogait fogalmazta meg.
Ami miatt viszont Dobrev Klára szomorú lehet
Van olyan területe is azonban Metsola tevékenységének, amelyben nem “vall a DK-hoz hasonló nézeteket”, mégpedig az őshonos kisebbségek, ezen belül is a határon túli magyarság, valamint az abortuszkérdés terén. Az előbbire utal Metsola és a szintén néppárti RMDSZ jó viszonya, amely éppen a Minority SafePack kisebbségvédelmi kezdeményezés idején erősödött meg. Vincze Loránt RMDSZ-es EP-képviselő, a Minority SafePack egyik kezdeményezője és gyámja Facebook-poszjában írt arról, hogy Metsola
két évtizede az első női elnöke a háznak, rátermett politikus, aki nem hátrányként élte meg, hogy a legkisebb tagállamból származik, hanem előnyére fordította. Kiváló ismerője nagyon sok témának, rátermett szónok, kitűnően egyensúlyoz a különböző politikai érdekek között, miközben következetes marad az elveihez.
Vincze Lóránt továbbá kiemelte: Metsola olyan politikus,
aki nagyon hamar megértette az európai őshonos közösségek problémáit, egyetért velünk abban, hogy az EU szintjén is intézkedéseket kell hozni a kisebbségi nyelvek és kultúrák támogatására, és dolgozott is azért, hogy tavaly az Európai Parlament háromnegyedes többséggel fogadta el a Minority SafePack támogatásáról szóló határozatot.
Nos, ezen a téren a máltai képviselőnő biztos előbbre jár a DK-nál, amelynek politikusai még mindig nem értik az őshonos kisebbségek problémáit.
Ajjaj, Metsola szerint Európa nem akar egyformává tenni
Külön fontos megjegyezni, hogy az RMDSZ tavaly szeptemberi kongresszusára vendégként várta Metsolát, aki a koronavírus-járvány miatt végül nem tudott ellátogatni Erdélybe, ám videoüzenetben tett arra ígéretet, hogy pótolni fogja a látogatást. A Youtube-videóban a máltai képviselőnő egyebek mellett arról beszélt: nagyon várta már az erdélyi látogatást, hogy meghallgassa és közvetíthesse a magyar kisebbség hangját az Európai Parlamentben. A képviselőnő méltatta az RMDSZ-t, amiért a párt nem esett a kishitűség csapdájába. Úgy vélte, az RMDSZ-nek határozott elképzelései vannak arról, mire van szüksége annak a magyar közösségnek, amelyet képviselnek, és ezért keményen dolgoznak is, “saját közösségük és szülőföldjük bajnokai”. Metsola hangsúlyozta: egyetlen európai párt sem dolgozott olyan konok elszántsággal az őshonos kisebbségek jogainak elismertetéséért, mint az RMDSZ, ezzel olyan ajtókat nyitva meg, amelyeket eddig örökre bezártnak hittek, ezért is vett részt örömmel a közös munkában a Minority SafePack kezdeményezés kapcsán. A képviselőnő ezen felül egyik legfontosabb célnak nevezte, hogy Európát közelebb hozzák a tagállamokhoz és régiókhoz, de annak hangsúlyozása mellett, hogy
Európa nem akar egyformává tenni, nem lehet egy kaptafára húzni bennünket, meg kell becsülni a köztünk lévő különbségeket és a sokféleségünket.
Az tehát látható, hogy Roberta Metsola személyében nem lett kifejezetten Magyarország-barát vezetője az Európai Parlamentnek. Annak csak Dobrev Klára örülhet, hogy az Európai Néppárt képviselőjeként, egy hagyományosan konzervatív máltai képviselő ilyen minőségében az LMBTQ-jogok és a migráció mellett áll ki, amiből kétségtelenül leszűrhetjük azt a következtetést, hogy az EPP már rég szakított konzervatív gyökereivel. Másfelől viszont látható, hogy Roberta Metsola érdeklődéssel fordul a határon túli magyarok, és általában véve az őshonos kisebbségek felé, ezért – remélhetőleg az RMDSZ ösztönzésére is – ezen a területen fogja politikai képességeit kamatoztatni, nem a migránsok kötelező szétosztása terén.
Fotó: Demokratikus Koalíció/Facebook; Videó: Youtube
Facebook
Twitter
YouTube
RSS