Üvegekkel, fémtárgyakkal, műanyag palackokkal dobálták meg a rendőröket a CEU-tüntetés résztvevői a Kossuth téren. Előzőleg a köztévé riporterét, operatőrét, technikusát molesztálták az agresszív tüntetők, akiknek menekülniük kellett. Rohamrendőrök gyülekeztek a Parlamenthez közeli utcákban. A PestiSrácok.hu riporterére ismét rátámadtak a ballib tüntetők, és felkötéssel fenyegették meg. Egy agresszív csoport az Emberi Erőforrások Minisztériumához vonult, ahol ugyancsak rátámadt a rendőrökre. A Kossuth térről a Fidesz székházához vonult volna több száz ember, de a rendőrök nem engedték őket az épülethez. Pár százan a Dózsa György utca-Lendvay utcán sarkán vertek tábort, majd visszamentek az Oktogonhoz. Közben Tényi István azt közölte lapunkkal, hogy a köztévé stábjának bántalmazása és a rendőrök megdobálása miatt feljelentést tett. Háromnegyed 12 körül körülbelül 300-an ülnek az Oktogonnál a flaszteron, de egy jó részük bement a McDonaldsba. Ezeknek a fiataloknak nem csak a szeme, az értelme is csillog: egyikük közölte, tartsanak ki reggelig, mert akkor megint sokan lesznek… Hát, sok sikert hozzá, mi nyugovóra térünk. Hétfőn jövünk a vasárnapi CEU-tünti videóösszefoglalójával – nagyon ütős lesz! Jó éjt minden kedves olvasónknak!
A Budapesti Rendőr-főkapitányság 20:13-kor kiadott közleménye szerint
a Kossuth téren elszabadultak az indulatok, a rendőrök higgadtak maradtak. A tömegből kivált hangadók az Országgyűlés épületét védő rendőröket üveggel, fémtárgyakkal, műanyag palackokkal dobálták meg. Személyi sérülés nem történt. A rendőrség nyugalomra int mindenkit.
A köztévé riporterét is inzultálták a balliberális média által fölheccelt tüntetők. Az Index tudósítása szerint előbb meglökdösték az újságírót, majd azt kiabálták:
Mocskos M1! Mocskos M1!
Az Index az alábbi, gunyoros kommentárral adta mindezt hírül: „A tüntetésen forgat a köztévé is, amelynek riportere nem igazán népszerű a tüntetők között”. A köztévé riportere ezután bejelentkezett élőben, és elmondta, hogy elvették a mikrofonszivacsot, és a technikusát is lökdösték. A köztévé stábjának bántalmazása, illetve a rendőrök megdobálása miatt a feljelentéseiről ismert Tényi István feljelentést tett – derül ki a feljelentő PestiSrácok.hu-nak küldött leveléből.
Riporternőnket, Jurák Katát felkötéssel fenyegették meg, egy cigarettacsikket akartak elnyomni rajta. Annyira eszelős gyűlölet vett erőt sok sorosista demonstrálón, hogy minden ok nélkül rúgták, lökték, ütötték kollégáinkat. A tömeg egy része percekig azt skandálta: „Pesti Srácok, takarodj!”. Hogy hova kéne takarodnia portálunknak, azt nem tudni. Holnap brutális videóösszeállítással jelentkezünk, amelyből mindenki szembesülhet azzal, milyen is a balliberálisok és külföldi finanszírozóik által elképzelt demokrácia, jogállamiság, sajtószabadság.
De más rigmusokat is skandáltak az este folyamán: „Viktátor”, „Gázszerelő ki nem ugrál hej, hej!”, „Elvesztette közpénz jellegét” stb. Sok trágár rigmus is elhangzott. Ami még feltűnő, hogy a tüntetők egy jelentős része idegen nyelven beszél, tehát külföldi. A Ripost azt írta: George Soros Közép-Kelet-európai szervezetei buszok tucatjait indították, repülőjegyeket osztogattak, gőzerővel szervezték az interneten, hogy összejöjjön a kritikus tömeg Budapesten a kormánybuktatásra, de sokkal kevesebben gyűltek össze, mint arra számítottak.
Percről-percre
19:00: hivatalosan véget ért a Kossuth téri rendezvény. A szervezők azt kérték, hogy mindenki vonuljon haza békésen. Ám több ezren a téren maradtak, és egyre agresszívebben viselkedtek az újságírókkal és a rendőrökkel.
20:00: körülbelül ekkor érte támadás a PestiSrácok.hu és a köztévé stábját, és ekkortájt dobálták meg a Parlament főbejáratát védő rendőröket is, akik ezúttal is higgadtan, békésen végezték a munkájukat.
20:45-21:00: a tüntetők egy része átvonult az Emberi Erőforrások Minisztériumához, ahol rátámadt a rendőrökre. A tömeg ezután a Nagykörúton elindult az Andrássy út felé, és az Index tudósítása szerint balra ráfordult volna az Aradi utcára, hogy a Fidesz székháza felé vonuljon, de a rendőrök ezt megakadályozták.
21:30: egy pár száz fős csoport az Andrássy úton elindult a Hősök tere felé.
22:00: a Fidesz székházánál rohamrendőrök jelentek meg. A rendőrség nem engedte a már csupán 5-600 fős tömeget a székházhoz.
22:15: az egyre fogyó csapat a Hősök terére ment, de persze onnan sem tudtak a Fidesz-székházhoz jutni. Pár százan a Dózsa György utca-Lendvay utcán sarkán vertek tábort. Wahorn András és Gauder Áron animációsfilm-rendező irányította őket megafonon.
22:30: Egy részük visszaindult az Oktogon felé az Andrássy úton. Mind a négy sávot lefoglalták.
23:00: Az Oktogonon leültek a földre, és azt skandálták, hogy a fideszesek is ülni fognak. A forgalom miattuk leállt.
23:15: Már alig ötszázan vannak az Oktogonnál. Talán már ők is unják az egészet.
23:45: Az egyik szónok szabadságharcról beszél a megafonba. A megmaradt 3-500 ember egy része betér az Oktogonnál lévő McDonald’sba. Végül is: ez is egyfajta szabadságharc…
00:15: Az egyik legnagyobb eszű tüntető közli, hogy csak reggelig kell kihúzniuk, és akkor sokkal többen lesznek. Bravó!
Békésen indult
A CEU-tüntetést a Facebookon szervezte az Oktatási Szabadságot csoport – ők szervezték a két korábbi, az egyetem melletti tüntetést is. A demonstráció békésen indult. A tiltakozók a Várkert Bazárnál gyülekeztek, és fél 5-kor indultak meg a Lánchídon át a Parlamentig. Áder János köztársasági elnököt kérték arra, hogy küldje az Alkotmánybírósághoz a felsőoktatási törvény módosítását. A becslések szerint mintegy tíz-húszezer fős tömeg ezután indultak el a Lánchídon át a CEU Nádor utcai épületének érintésével a Kossuth térre.
A rendezvény kezdetén a tiltakozók nagyrészt megtöltötték a Duna-part Várkert Bazár előtti szakaszát, a Lánchídtól az Erzsébet hídig. A demonstrálók közül volt, aki nemzetiszínű, illetve uniós zászlókat lobogtatott, mások molinókat, táblákat tartottak a magasba. Egy nagyobb molinón a “Civil vagyok, magyar vagyok, szabad vagyok” felirat volt olvasható, és több kisebb lapon is ez a szöveg állt. A tüntetők közül sokan „A CEU-val vagyok” kitűzőt viseltek, szintén sokan érkeztek kék ruhában, ahogy a szervezők kérték. A menet a ” Miért féltek az oktatástól? ” feliratú molinó mögött indult el. A Kossuth téren az egyik szónok arról beszélt, hogy az akadémiai szabadság közös érték és minden egyes CEU-s publikáció viszi Magyarország jó hírét. Egy másik a civil szervezetekről szóló törvényt kritizálta. A beszédek után a szervezők befejezettnek nyilvánították a tüntetést.
Előzmények
A kedden elfogadott törvénymódosítás után az egyetem közleményében azt írta, hogy a CEU 2004 óta, a Magyar Köztársaság akkori miniszterelnökének és New York Állam kormányzójának közös nyilatkozata alapján törvényesen működik, az új törvény pedig szerintük sérti az alaptörvénynek a tudományos kutatás szabadságát óvó rendelkezéseit. Azt is írták, hogy jogi lépéseket terveznek. A törvény ellen külföldön is többen tiltakoztak, tudósok és egyetemek mellett többek között az amerikai külügyminisztérium és az Európai Néppárt is. Utóbbi frakcióvezetőjének Orbán Viktor levélben azt írta, hogy a napokban több, egyébként
jó szándékú és Magyarországgal szimpatizáló közéleti szereplő valótlan tényeken alapuló nyilatkozatokat tett, a valótlanságok között szerepel, hogy Magyarországon a kormány egyetemet zárna be, és tanszabadságot sértően akarna beavatkozni bármely felsőoktatási intézmény működésébe.
Azt is írta a miniszterelnök, hogy az ilyen téves információk az egyetemet alapító „Soros Györgyhöz tartozó szervezetektől, illetve személyektől” származnak. Lázár János a csütörtöki Kormányinfón azt mondta, hogy az egyetem ügyében „politikai hisztéria” zajlik, mert a kormány nem lehetetlenítette el a Közép-Európai Egyetem működését, a szuverenitása megmarad. Az Emmi közleménye szerint a parlament által elfogadott törvénymódosítás nem érinti a Közép-Európai Egyetemet, a CEU pedig tovább működhet, amint a két ország ezt elvi szinten nemzetközi megállapodásban támogatja.
No gallery template found!Forrás: Origo.hu, Index.hu. Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS