Elővettünk az asztalfiók mélyéről néhány dokumentumot abból az alkalomból, hogy Mesterházy Attila és Bajnai Gordon ma bejelentette: minden korábbi ígéretük ellenére mégis választási szövetséget kötnek a Demokratikus Koalícióval. Ezeket az iratokat Hankiss Ágnesnek köszönhetően a print-médiaőskorban, 2005-ben a Magyar Nemzetben már lehoztam, ám a levelek a szájbervilágban nem váltak ismertté. Az egyik iratban 1988 nyarán Gyurcsány Pécs KISZ-titkáraként azt vázolja fel, miként kell elszigetelni az éppen alakuló Fidesz-csoportokat. Egy másik levélből pedig kiderül: akkoriban nem babra ment a játék, hiszen az MSZMP PB három hónappal korábban a fideszesek rendőri megfélemlítését, bomlasztását és egzisztenciális zsarolását határozta el.
HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
Akár pozitív személyiségjegyként is értékelhetjük, hogy a karácsonyi szakácskönyvével háziasszonyok ezreit megfőző, és így a népszerűségi versengésben Bajnai Gordon pártját, az Együtt-PM választási szövetséget utolérő Gyurcsány Ferenc 1988-ban “csak” politikai eszközök bevetését javasolta az országszerte alakuló Fidesz-csoportokkal szemben. De azért lássuk be: mégiscsak ciki, hogy miközben a mai politikai elitünk másik része a rendszer ellen lázadt, az akkor 27 éves Gyurcsány Ferencnek, mint pécsi KISZ-vezetőnek az volt a legfontosabb teendője, hogy a város felsőoktatási intézményeinek párttitkárait tájékoztassa a Fidesz elleni teendőkről. “Fel kell lépni az elfogadhatatlan törekvések ellen, és politikai munkával kell elszigetelni az esetlegesen megalakuló Fidesz-csoportokat” – írta Ferenc, hozzátéve és felkiáltójellel nyomatékosítva, hogy a párttitkár elvtársaknak a KISZ-szervezetük segítségére kell lenniük a hatékony politikai taktika kidolgozásában.
Szinte kizárt, hogy Gyurcsány a levél megfogalmazásakor hivatali úton ne ismerte volna az MSZMP Politikai Bizottságának három hónappal korábbi, a dokumentumnézegetőnkben szintén elolvasható javaslatát, amelyben azt indítványozzák, hogy a belügy büntetőeljárások elrendelésével “polarizálja” (Istenem, milyen szép kifejezés! – HG) a fideszes ellenzékieket. Felvetik azt is, hogy az új mozgalom szervezőinek “egzisztenciális érdekeire ható intézkedéseket” is foganatosítsanak (magyarul rúgják ki őket az egyetemről, munkahelyről, stb.). Hiszen a kollégiumi KISZ-bizalmiból a kommunista pártszervezet csúcsaira törő Gyurcsány Ferenc már 1988 nyarán is bejáratos volt a legfelsőbb körökbe, és nem sokkal később a KISZ Központi Bizottságának titkárává nevezték ki. Bennfentességét jelzi a fenti levél is, amelyben ő, a 27 éves elvtárs tájékoztatja a helyi MSZMP-potentátokat (és nem fordítva), hogy mit kell kezdeni a fideszes szervezkedőkkel. Gyurcsány ráadásul olyan bizalmas információkra utalgat, amelyeknek akkor az állampárt csúcsszervei és az állambiztonsági szolgálatok voltak a birtokában. A KISZ-vezér tehát pontosan tudhatta, hogy a célszemélyekre nézve milyen következményekkel járhat az efféle politikai akció.
Bár korábban az MSZP-nek és a Bajnai-párt prominenseinek is számtalan erkölcsi aggálya volt Gyurcsány Ferenccel szemben (Szanyi Tibor nemrég például “megzakkant bolsi milliárdosnak” titulálta őt), úgy tűnik, a politikai számítás most felülírta ezeket az aggályokat. A most formálódó politikai alku keretében a kudarcot kudarcra halmozó Bajnai-párt és kisebb részben az MSZP vélhetően kénytelen lesz számos képviselőjelölti státuszt átengedni Gyurcsány Demokratikus Koalíciójának, hogy ne vesszenek kárba a nép szakácsára leadott, öt százalék körülire taksált baloldali szavazatok.
Emlékezetes, hogy az ellenzéki oldalon nagy port kavartak Kövér László házelnök, Fidesz-alapító egy héttel ezelőtti szavai, amelyben “a demokrácia testén gennyedző sebnek” nevezte Gyurcsány Ferencet és botránynak minősítette, hogy a bukott miniszterelnök egyáltalán jelen van a magyar politikában.
[book id=’2′ /]
Facebook
Twitter
YouTube
RSS