
Pár nap múlva megkezdődik az olajszankciók következő szakasza, ami az orosz finomított kőolajtermékekre vonatkozik majd, és ez nagy hatással lesz az európai dízelpiacra – hívta fel a figyelmet a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára pénteken. Dömötör Csaba a Facebook-oldalán közzétett videonyilatkozatában rámutatott: a dízelellátás már eleve elég szűkös, ami miatt a dízel ára több európai régióban is jóval a benzinár fölött van.
Ráadásul az európai országok a világ más térségeihez képest jóval nagyobb arányban használnak dízelt. Oroszország pedig évtizedek óta a legnagyobb importforrásuk
– tette hozzá, kiemelve: ilyen körülmények között “sikerült” dönteni ezekről a szankciókról. A parlamenti államtitkár megjegyezte, hogy a Financial Times is írt a várható hatásokról; olajipari szereplők szerint ezek a döntések megugró árakhoz és akár hiányhoz is vezethetnek. Arra is kitértek a cikkben, hogy az olajárak emelkedése sajnos ellensúlyozhatná azt, hogy a földgáz ára az elmúlt hetekben mérséklődött. Ez véget is vetne annak a reménynek, hogy az üzemanyagárak már elérték a csúcspontjukat. A pénzügyi lap arra is felhívja a figyelmet, hogy ha nincs import orosz forrásból, akkor Európának olyan régiókkal kell majd versenyeznie, amelyek fizikailag közelebb vannak az importforráshoz, így indiai, közel-keleti finomítókra és kínai exportra kell majd támaszkodni.
Ez aligha lesz olcsóbb
– mutatott rá Dömötör Csaba, aki hozzátette: nem túl optimista a lap zárómegállapítása sem, miszerint a dízelellátásban biztosan zavarok lesznek a következő hónapokban.
Valakinek biztos jó ez, de Európának aligha
– fogalmazott az államtitkár.
Forrás: MTI; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Bela
2023-01-28 at 12:16
Királytigris: Nekem úgy tűnik hogy te nem is érted hogy kell dolgokat összehasonlítani, de akkor úgy látom még egyszerűbben kell neked elmagyaráznom. Vegyünk három országot, legyen a nevük A, B, C.
Ha csak annyi információt kapsz meg hogy A ban 50% volt az infláció idén és tavaly pedig csak 4%, akkor logikusan az ember arra gondol hogy idén valamit elrontottak (például választás volt közben és az új kormány rossz gazdaságpolitikát csinált, stb).
Viszont ha azt az információt is megkapod hogy B-ben 100% volt az infláció, C-ben meg 120, és tavaly mindkettőben 10, akkor teljesen más konklúzióra jutsz, arra hogy A-ban az állam, vagy az emberek jól kezeltek valami több országra kiterjedő problémát.
Ha ezzel szemben meg azt az információt kapod, hogy B ben 25%, C-ben 10%, tavaly meg mindkettőben 3% volt, akkor meg megint más konklúzióra jutsz, arra hogy A-ország nem kezelte jól a válságot, és C nagyon jól csinálta.
Ha az érdekel hogy egy ország jól fejlődik-e, akkor mindig össze kell hasonlítani különböző más országokkal. Hiszen ha az egész világon 4% az infláció, egy országnál meg 15%, akkor nem a világ csinál nagyszerűen valamit, hanem az az egy ország csinál valamit szarul.
De az autós kérdésedhez: Ez most arra lenne példa hogy nyugaton annyira rosszul megy ott hogy ennyivel többe kerül? Egyrészt gondolom nem Németországban rendelted, hanem Magyarországon, így minden infláció nélkül is kb 10-20%al többe kerülne csak a forint árfolyam változása miatt (még 0% inflációnál is). Nézd meg hogy euróban relative mennyivel kerül többe, az a releváns adat.
Királytigris
2023-01-28 at 09:44
Bela2023-01-28 at 01:29!
Drága Béluska! Kevered az almát a körtével! A relatíve összehasonlítást a saját teljesítményekhez kell érteni! Ne hasonlítsd össze egy 45 évi szovjet megszállás és kirablás alatt nyögő országot a marschal segéllyel fellendített és fejlettebb nyugati országokkal. Ez hülyeség! Ezt meg trombitálni baromság!
Mondok neked egy példát:
2020 októberében rendeltem egy új kocsit, német gyártmány, Németországban gyártják. 8 hónapot vártam, amíg leszállították. Ez 2021 júlusában megtörtént. Ha ma rendelném, ugyanezért a kocsiért 6,5 millióval többet kellene fizetnem.
Maradjunk annyiban, hogy ott is szar van a palacsintában.
Ébresztő
2023-01-28 at 02:34
Bukohill :
Nem azt mondta Dömötör hogy … az országnak aligha lesz jobb “. Hanem azt mondta hogy …. Európának !
Nagy különbség.
Ebben persze az is benne van, hogy Európát valakik el akarják áztatni.
Okosabb, ha csendben marad
2023-01-28 at 02:20
Yoggi annyira bepörgött OV trükkjeitől, hogy ő maga is alkalmazza azokat:
Ő Fidesz szavazó, mivel ő NEM SZAVAZOTT a Fideszre, se az ellenzékére… 😂
Ébresztő
2023-01-28 at 02:11
Kiváncsi vagyok hogy az európaiak mikor fognak felébredni hogy mindent a megkérdezésük nélkül döntenek el az áruló vezetőik? Hogy demokráciának hűlt helye sincs. Hogy meztelen a király ?
Nem verte ki a biztosítékot az, hogy egy, az EU-n kívüli országot támogatunk maximálisan óriási amyagi-fegyver-es hjmanitàrius küldemènyekkel . Az se verte ki a biztosítèkot, hogy a szankciók ellenenünk sültrk el, se az, hogy felrobbantottàk ( tudjuk hogy az angolok) az Eszaki gàzvezetèket, ellehegetlenítve Európa gazdasàgàt.
A hàborùban való egyre veszèlyesebb kockàzat vállalás se de még az idàig èrő környezeti ártalmak( káros sugárzás a legegőben) se verte ki a biztosítékot, nincs tiltakozás.
Talán Van de lejjebb legújabb húzása ki fogja verni a biztosítékot? Az tudniillik hogy megigérte a erogosnak, hogy UKRAJNÁT EURÓPA ORSZÁGAI FOGJÁK ÚJJÁÉPÍTENI ? Az ugyanis a terv a jó- nyelvek szerint hogy rákényszerít az EU minden országra egy akkora banki kölcsönt, amekkora egy ukrán megye újjá varázsolásához kell.
Bukohill
2023-01-28 at 01:58
“a dízelellátásban biztosan zavarok lesznek a következő hónapokban.
Valakinek biztos jó ez, de Európának aligha”
Akkor most a rémült emberek ismét megrohanhatják a kutakat, és ez valakinek biztos jó lesz, de az országnak aligha. Kösz Dömötör.
Bela
2023-01-28 at 01:29
Királytigris: Honnan van ez, hogy “relative nagyobb a visszaesés” nyugaton? A relatív mint kifejezés azt jelenti, hogy valamivel összehasonlítva. Magyarországon az egyik legnagyobb az infláció és legrosszabb a GDP növekedés az EUban (magyarország meg a balti államok állnak legrosszabbul), és mivel mindkettő százalékban van, így relatíve (1 évvel ezelőtti magyarországhoz képest) rosszabb Magyarország helyzete, úgy hogy nálunk kisebbnek kellene lenni a hatásnak (és mégse kisebb), hiszen kivételeket kaptunk. Ehhez irreleváns, hogy nominálisan hol áll a többi ország egymáshoz képest.
Ha én lefutottam 500km-t tavaly, idén meg 250km-t, egy nyugati barátom meg 1000km-t csinált tavaly, idén meg 650km-t, akkor nekem 50% os volt a visszaesés, neki meg 35%. Tehát ha az egymás teljesítményét hasonlítjuk össze, akkor ő jobb volt, hiszen ha ugyanazt csináltam volna mint ő, akkor 75km-rel többet tudtam volna futni.
Királytigris
2023-01-27 at 22:05
Béla2023-01-27 at 19:22!
Relatíve ez nem igaz!
Teljesen világos, hogy korábban is sokkal jobb volt a helyzet, Nyugat-Európában, mint itthon. Nyílván a jóval nagyobb előnyből még mindig előrébb vannak.
Másként fogalmazva, a nyugat-európai visszaesés relatíve nagyobb mint nálunk, de még mindig jobb a helyzet náluk. Fordítva is igaz, ha azok a szankciók érvényesek lennének, ami az EU-ra vonatkozik, akkor mi már rég letérdepeltünk volna. Szerencsére erről nincs szó, köszönhetően a szankciók alól való felmentésünknek.
Béla
2023-01-27 at 19:22
Királytigris: Hogy lehet az hogy Magyarország kivételeket kapott mindenféle szankciókból és mégis rosszabb helyzetben van mint Európa?
Királytigris
2023-01-27 at 17:56
Yoggi2023-01-27 at 16:36!
Még egyszerűbben: Ha az EU a kútba ugrik, mi nem ugrunk utánnuk!
Királytigris
2023-01-27 at 17:53
Yoggi2023-01-27 at 16:36!
Minden olyan esetben, amikor a szankciók magyar érdekeket sértenek, felmentést kapott Magyarország.
A dízel krízis sem fog minket olyan súlyosan érinteni, mert a százhalombattai finomítóban előállított gázolaj mennyiségén felül, a MOL pozsonyi fimomítójából pluszban is szállítható az orosz kőolajból előállított gázolaj Magyarországra.
Viszont az EU egységének fenntartása véget nem vétózhatunk meg mindent, mert ahhoz kicsik vagyunk. Tehát a lehetőségek figyelembevételével ez a maximum ami, az adott szituációból Magyarország érdekei szem előtt tartásával, kihozható.
Érted már?
Yoggi
2023-01-27 at 16:36
Mindeközben a gazdasági szankciókat meghosszabbították 2023. július végéig. Természetesen Orbán Viktor úgy szavazta meg, hogy közben nem szavazta meg (jön majd a narraríva a hülyének nézet szavazóknak).
Persze a reggeli rádióinterjúban megmagyarázta, ha fegyvereket szállítasz, te állod a költségeket stb. akkor mimdegy mit mondasz, háborúban állsz. Akkor ezt fordítsuk át. Ha megszavazod a szankciókat, akkor teljesen mindegy mit hazudozol, tamogattad és megszavaztad a szankciókat.
Mindemellett külföldi újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen így fogalmazott: háborúban állunk Oroszországgal. Mégsem láttam a blogposztot: nem állunk háborúban Oroszországgal, a magyar miniszterelnök meg elmebeteg. Pediz ez letz volna az adekvát válasz, nemde?
És mielőtt jönnének a fröcsögők: én is fidesz szavazó vagyok. Mármint abban az értelembem, hogy nem szavaztam ugyan a fideszre, de a nagy ellenzéki összeborulásra sem…