A szokásoknak megfelelően az aktuális parlamenti szezon kezdete előtt a kormánypártok kihelyezett frakcióülést tartottak, amelynek helyszíne Balatonalmádi, az ülést követően pedig Kocsis Máté és Simicskó István, a két kormánypárt frakcióvezetói tartottak tájékoztatót. Azt már előzetesen tudni lehetett, hogy az ülés kiemelt napirendi pontjai között szerepel az új államfőjelölt személyéről szóló frakciódöntés, az európai parlamenti és helyi önkormányzati választásokra való felkészülés, illetve az új gyermekvédelmi törvénycsomag. Ennek megfelelően Kocsis Máté bejelentette, hogy a nagyobbik kormánypárt parlamenti frakciója Dr. Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét javasolja köztársasági elnöknek, az elnökjelöltek közüli választás időpontja pedig a pénteki házbizottsági ülésen dől el. Ezzel párhuzamosan Kocsis bejelentette a Fidesz EP-listavezetőjét is: Deutsch Tamás neve fog a szavazólap első helyén szerepelni.
Jövő hétfőn, február 26-án dönt az Országgyűlés Novák Katalin lemondásáról, a kormánypárti frakciók ezt elfogadják – jelentette ki Kocsis Máté. Hozzátette: az új jelöltről szóló szavazás időpontja a holnapi házbizottsági ülés után dől el. Sulyok jelöléséről szólva kifejtette az Alkotmánybíróság elnökéről: több alkalmas jelölt van az országban, ezek közül ő a legalkalmasabb, képes arra, hogy képviselje a nemzet egységét.
Az EP-listavezető személyét is bejelentette a frakcióvezető: mint ismertette, a jelölést a Fidesz választmányának is jóvá kell hagynia, de az elnökség Deutsch Tamást jelöli listavezetőjének. A további négy, a szavazólapon feltüntetett hely sorrendjével kapcsolatban elárulta: arról a választmány hoz végleges döntést.
A Fidesz frakcióvezetője ismertette: egy harmadik fontos téma is terítékre került, méghozzá az, hogy a délelőtti órákban elítélték Varju Lászlót, a DK országgyűlési képviselőjét erőszakos bűncselekmény miatt. Kocsis Máté szerint az erőszakos cselekedetek nem állnak távol a baloldaltól. Felidézte azt is, hogy a héten támadta meg egy Jámbor Andráshoz köthető antifa aktivista a józsefvárosi Fidesz irodáját, Fekete-Győr Andrást pedig azért ítélték el, mert füstgránátot dobott rendőrökre. Kocsis felszólította a baloldali politikusokat az agressziótól való tartózkodásra, és az ilyen cselekményben érintett politikusokat – így Varjut – lemondásra szólította fel.
Varju mindig is egy bűnöző volt, de már papírja is van róla
– fogalmazott Kocsis.
Kocsis Máté azt is aláhúzta: a sajtóban is kiemelten fontos téma a gyermekvédelem kérdése, ugyanakkor felhívta arra a visszásságra a figyelmet, hogy azok támadják a kormányt, akik nem szavazták meg a gyermekvédelmi törvényt vagy a pedofilok nyilvánosan kereshető jegyzékét. Bejelentette: az sem kizárt, hogy a Btk.-t új tényállásokkal is bővíthetik a gyermekvédelmi szabályok szigorítása kapcsán. Kiemelte: a pedofil bűnelkövetésnek nem lesz törvényi elévülése, valamint a pedofil bűnelkövetők nem lesznek feltételesen szabadlábra helyezhetők. Hozzátette: az ilyen bűnelkövetők soha nem lesznek törölhetők a bűnügyi nyilvántartásból.
Novák Katalin lemondásáról szólva Kocsis kijelentette:
Én is szeretném tudni, hogyan jutottunk idáig.
Kifejtette: érthetetlen, hogy miután Magyarországon elfogadták a legerősebb pedofilellenes törvényt, megtörténhet egy ilyen kegyelmi döntés. A Fidesz frakcióvezetője ismertette továbbá: a gyermekvédelmi rendszert teljesen átalakítják, a jelenlegi gyermekvédelmi rendszert „el lehet felejteni”. Hozzátette: a részleteket hamarosan ismertetik, az új rendszer kidolgozását pedig szakemberekkel való egyeztetéseket követően vázolták fel.
Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője elmondta: üdvözlik a svéd miniszterelnök magyarországi látogatását, és meggyőződését fejezte ki, hogy az együttműködés szükséges Magyarország és Svédország között. Hozzátette ugyanakkor: jogos volt a frakció svéd politikusokkal szembeni kritikája. A svéd NATO-csatlakozás körüli viták enyhülése kapcsán Kocsis kérdésre válaszolva elmondta: az elmúlt hetek tárgyalásai oldották a svéd politikai vezetés részéről generált feszültséget, így nem tart attól, hogy az ország csatlakozását ne ratifikálná az Országgyűlés.
Magyar Péterről Kocsis úgy fogalmazott: egy sértett ember, aki elvesztett valamit, most pedig hibásokat keres. A kormányra nézve terhelő állításai kapcsán a frakcióvezető úgy fogalmazott: bizonyítékokat eddig nem mutatott fel, és nem hiszi, hogy valaha is tudná bizonyítani állításait.
Vezetőkép: MTI/Bodnár Boglárka
Facebook
Twitter
YouTube
RSS