Videót készített magáról a tragédia előtti pillanatokban M. Richárd, annak a két sofőrnek az egyike, akik a vád szerint a 2017 májusában a Dózsa György és a Kassák Lajos utca sarkán bekövetkezett, két halálos áldozatot követelő baleset felelősei. A felvételt a történtek miatt indított büntetőper csütörtöki tárgyalásán mutatták be a Fővárosi Törvényszéken; a néhány másodperces filmen M. Richárd oldalról, alulról látható, és a balesetet, illetve az azt követő pillanatokat is megörökítette. A videón látható, hogy M. Richárd jobb karját nem használja a vezetéskor, az viszont nem világos, hogy tartotta a telefont, vagy az rögzítve volt valahol az autóban. A vádlott azzal védekezett szerdán, hogy a készülék a pohártartóban volt, és azt is elmondta, hogy azért videózott, mert az autót, amelyet vezetett, a barátnőjének vásárolta, és őt akarta meglepni a kisfilmmel. A védelem a tárgyaláson azt indítványozta a bíróságnak, hogy személyiségi jogok miatt a filmet zárt körben, a nyilvánosság kizárásával vetítsék le, a törvényszék ezt azonban elutasította. Helyt adott ugyanakkor a bíróság annak a kérésnek, hogy a videó végét, amelyen az áldozatok szenvedései is hallhatók, ne mutassák be a hallgatóság előtt.
A filmről várhatóan szakértő állapítja majd meg, hogy milyen körülmények között készült, M. Richárd kezében volt-e a telefon, mert ha igen, azzal a vádlott súlyosabb helyzetbe kerülhet, hiszen olyan dolgot tett a gyorshajtása mellett, amely elvonhatta a figyelmét a vezetéstől, és közrejátszhatott a vészhelyzet kialakulásában. A videó ugyanakkor közelebb vihet annak megállapításához is, hogy M. Richárd milyen sebességgel haladt valójában, ami a film szakértői módszerekkel történő elemzésével megállapítható. A büntetőeljárás egyik vitás pontja a gyorshajtás kérdése; a vádlott szerint legfeljebb óránkénti nyolcvan kilométeres sebességgel vezette a Mercedest, a vád azonban nem zárja ki ennek kétszeresét sem. M. Richárd azzal biztosan nem védekezhet, hogy jobb karja azért nem volt a kormányon, mert váltott, autója ugyanis automata váltós volt. A vádlott a per júliusi kezdetekor módosította korábbi vallomását, és azzal védekezett, hogy úgynevezett menekülő gyorsításba kezdett, amikor látta, hogy az elé kanyarodó Citroën vezetője szabálytalanul vágta le a kanyart, a manőver életszerűségéről ugyancsak szakértői vélemény alapján dönthet majd a bíróság.
A szakértő szerint M. Richárdot a büntetés sem tartja vissza az erőszaktól
A Fővárosi Törvényszék csütörtökön meghallgatta azt a pszichológus szakértőt, aki M. Richárdot megvizsgálta korábban; a szakember megállapítása szerint a vádlott szocializációja következtében kialakult személyiségszerkezete nem tette őt alkalmassá a közúti vezetésre, és nem volt az a baleset idején sem. A szakértő arra jutott, hogy M. Richárd impulzív, indulatai által vezérelt, egoista, a szabályokat inkább be nem tartó, a rizikót kereső ember, akit a vele szemben alkalmazott büntetések sem tartanak vissza a kockázatok vállalásától. A védelem azt tudakolta a szakértőtől, hogy ha a terhelt huszonöt éve vezet, akkor eddig miért nem derült ki az alkalmatlansága. A szakember erre emlékeztette a védőt, hogy M. Richárd a vizsgált baleset idején sem rendelkezett jogosítvánnyal, mert azt szabálytalanságai miatt bevonták tőle a hatóságok. A szakértő szerint a vádlott megállapított személyiségét alátámasztja az M. Richárd elleni másik vádpont is, amikor társával leszorítottak, majd bántalmaztak egy kerékpárost Budapest belvárosában, mert a sértett hozzáért a luxusautójukhoz.
Nem fogadta el a bocsánatkérést a megvert kerékpáros
A tárgyaláson a baleset szemtanúit is meghallgatta a bíróság, akik látták, hallották a balesetet, illetve megpróbáltak segíteni a sérülteken; egyikük elmondta, hogy megpróbálta szóra bírni a Citroën egyik utasát, de a férfi akkor már nem élt. Ugyancsak megjelent a bíróságon csütörtökön az az említett biciklis, akit négy éve a Károly körúton vertek meg M. Richárdék; a történet előzménye, hogy a vádlottak kis híján elsodorták a kerékpársávon haladó embert, aki ezért rácsapott az autójukra, de kárt nem okozott a járműben. A terheltek ezután a kocsival elé álltak a biciklis sávban, kiugrottak a BMW-ből; egyikük megütötte a sértettet, akinek az anyját szidták, és megjegyezték, hogy a kocsi fényezése többet ér, mint az ő élete. M. Richárd a tárgyaláson azt állította, azért álltak meg, hogy meggyőződjenek, a biciklisnek nem esett baja, majd bocsánatot kért a viselkedésükért. A bíróság kérdésére a sértett azt mondta: azt el tudja hinni, hogy M. Richárd már megbánta a történteket, de a bocsánatkérést nem fogadta el. A Dózsa György úti, két ember halálát követelő baleset miatt indított büntetőper decemberben folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.
Videó forrása: Youtube/atv.hu; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS