Pesti Srácok

Háromezer újabb LED-világítótestet telepítenek az őszig Budapest közterületein

Háromezer újabb LED-világítótestet telepítenek az őszig Budapest közterületein

Idén is folytatódik a budapesti közvilágítás korszerűsítése, az ősz végére további háromezer LED-világítótestet telepítenek. A tavaly megkezdett program első ütemében négyezerkétszáz világítótestet modernizáltak, ami évente huszonhétmillió forint megtakarítást eredményezett – idézte a Főpolgármesteri Hivatal közleményét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal.

A „Budapest Smart City jövőképpel” összhangban a Budapesti Dísz-és Közvilágítási Kft. folyamatosan végzi a közvilágítás energiatudatos korszerűsítését, okos technológiák fogadására alkalmas világítótestek telepítését. 2018-19 folyamán hétezer világítótest LED-es korszerűsítésére kerül sor két lépcsőben.

A projekt megvalósítására – a főváros által rendelkezésre bocsátott hétszázkilencmillió forintból a korszerűsítésre – eddig eddig háromszázharminckilencmilliót használtak fel. A korszerűsítés első ütemének befejezése százkilencvenöt kilowatt összteljesítmény-csökkenést és több mint nyolcszázezer kilowattóra energiamegtakarítást eredményezett, ami már 2019-től kezdődően évente huszonhétmillió forint megtakarítással jár ahhoz képest, mintha hagyományos nagynyomású nátrium lámpatestekkel történne a világítás. Idén is folytatódik a korszerűsítés, az ősz végére további háromezer LED-világítótestet telepítenek a fővárosban.

A felszerelt világítótesteket egy, a nemzetközi gyakorlatban alkalmazott, szabványos csatlakozó aljzattal, valamint vezérelhető meghajtóval látták el. Ehhez könnyen csatlakoztatható bármilyen vezetékes, rádiófrekvenciás vagy mobiltelefon alapú távfelügyeleti, valamint le- és felszabályozó rendszer, ami további, a lakosság igényeinek megfelelő időszakos világításváltoztatást tesz lehetővé a jövőben.

PestiSracok facebook image

Forrás: Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!