Pesti Srácok

Moody's: A koronavírus-sokk sem tudja kikezdeni az Egyesült Államok világgazdasági dominanciáját

Moody's: A koronavírus-sokk sem tudja kikezdeni az Egyesült Államok világgazdasági dominanciáját

Megerősítette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "Aaa" szintű államadós-besorolását a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte azt a véleményét, hogy az amerikai gazdaság és a dollár domináns világgazdasági szerepe továbbra is kikezdhetetlen, és az amerikai gazdaságban a koronavírus-járvány mély sokkja sem okoz szerkezeti károsodást.

A Moody's az amerikai szuverén adósosztályzat stabil kilátását is érvényben tartotta. Elemzésében hangsúlyozta: az elsőrendű "Aaa" besorolás megerősítésének fő tényezője az Egyesült Államok kivételes gazdasági ereje, gazdaságának puszta mérete – amelyet az amerikai hazai össztermék (GDP) 21 ezer milliárd dolláros tavalyi értéke is tükröz –, valamint a dollár és az amerikai kincstárjegypiac által a globális pénzügyi rendszerben betöltött egyedülálló és központi szerep, amely egyéb előnyök mellett rendkívüli finanszírozási kapacitást biztosít. Az elmúlt évtized halmozódó államháztartási hiányai nyomán az amerikai szövetségi államadósság mára a legmagasabbak között van világon és az "Aaa" besorolású szuverén adósok körében is, és a koronavírus-járvány okozta mély gazdasági sokk ezt a folyamatot felgyorsította – áll a hitelminősítő helyzetértékelésében.

A Moody's közölte: várakozása szerint a GDP-arányos szövetségi államháztartási hiány az idén meredek emelkedéssel eléri a 18 százalékot, és jövőre is még 11 százalék lesz, nagyrészt a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó költségvetési ösztönzők miatt. Hosszabb távon a hitelminősítő a deficit csökkenésével számol, de még 2030-ra is 7 százalékos GDP-arányos hiányt valószínűsít az amerikai szövetségi költségvetésben. Ebben a környezetben a Moody's előrejelzése szerint a szövetségi szintű amerikai államadósság-ráta 2030-ra valamivel meghaladja a hazai össztermék 120 százalékát, ha addig nem lesz irányváltás az amerikai költségvetési politikában.

A Moody's hangsúlyozza, hogy tavaly a GDP-érték 79 százalékának felelt meg az amerikai államadósság. A dollár globális tartalékvalutaként betöltött domináns szerepe miatt azonban az Egyesült Államoknak sokkal nagyobb az adósságtűrő kapacitása, mint a világ bármely más szuverén adósának. A szövetségi kormány kamatfizetési kötelezettségei tavaly a költségvetési bevételek 11 százalékát, a hazai össztermék 1,8 százalékát tették ki, és ez önmagában azt jelentené, hogy az amerikai államadósság a legkevésbé fenntarthatók között van az "Aaa" osztályzatú szuverén adósok és a hét legnagyobb ipari hatalom csoportján (G7) belül egyaránt. Tekintettel azonban az amerikai kamatszintek hosszú távú csökkenésére, a deficit finanszírozásának költségei még ebben a környezetben is alacsonyabbak, mint korábban – áll a Moody's elemzésében. Mindemellett a dollár ma is a világ első számú tartalékvalutája: a globális devizatartalékok 60 százalékát dollárban denominált adósságeszközökben tartják. Az amerikai közadósság-állomány értéke 20 ezer milliárd dollár, és ez azt jelenti, hogy az amerikai kincstárjegypiac messze a legmélyebb és a legbőségesebb likviditású állampapírpiac az egész világon. Ráadásul az amerikai kincstárjegyállomány jelentős hányada nem rezidens befektetők kezében van, és ez is tükrözi az amerikai szuverén adósság elsődleges befektetői menedékstátusát – hangsúlyozza elemzésében a Moody's. A hitelminősítő szerint a dollár és az amerikai kincstárjegy mértékadó globális szerepe elszigeteli az amerikai gazdaságot, a kötvénypiacot és a pénzügyi rendszert számos lefelé ható szuverén kockázattól.

PestiSracok facebook image

Mindezt egybevetve a Moody's nagyon valószínűtlennek tartja az Egyesült Államok gazdasági erejének érdemi gyengülését a belátható jövőben. Az Egyesült Államok viszonylag gyors kilábalása a 2008-2009-es globális pénzügyi válság után már megmutatta, hogy az amerikai gazdaság mennyire ellenálló a nagyon súlyos sokkhatásokkal szemben, és a Moody's várakozása szerint az amerikai gazdaság a koronavírus-járvány által okozott nagyon mély sokk időszaka után is ugyanezt az ellenállóképességet fogja demonstrálni. A cég valószínűtlennek tartja, hogy az amerikai gazdaságban a koronavírus-járvány sokkja érdemi szerkezeti károkat okozna.

Hasonló indokokkal nemrégiben egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is megerősítette stabil kilátással a lehetséges legjobb – e cég módszertanában "AAA" jelölésű – amerikai államadós-osztályzatot. A harmadik globális hitelminősítő, a Standard & Poor's azonban – elsőként és eddig egyedüliként a piacvezető hitelminősítők közül – már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az "AAA" államadós-osztályzatot, először azóta, hogy a szuverén amerikai adósságra ezt a besorolását a cég 1941-ben megadta. A Standard & Poor's a kilenc évvel ezelőtti – a globális piacokon komoly megrázkódtatást okozó – leminősítés óta az "AAA"-nál egy fokozattal alacsonyabb, "AA plusz" besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot. Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta a leminősítést, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!