Pesti Srácok

A lengyel pénzügyminiszter szerint a V4-ek az EU egyik fő gazdasági motorjává válhatnak

A lengyel pénzügyminiszter szerint a V4-ek az EU egyik fő gazdasági motorjává válhatnak

A kelet-közép-európai régió és különösen a V4-ek a legjobb úton járnak, hogy az EU egyik legfontosabb gazdasági motorjává váljanak – mondta a hirado.hu-nak adott interjúban Tadeusz Koscinski lengyel pénzügyminiszter. A tárcavezető megjegyezte: a visegrádi országok gyors gazdasági fellendülése nagyban függ az együttműködéstől, ezért a lengyel elnökség prioritásként kezeli ezt a területet.

– mondta Tadeusz Koscinski az együttműködés főbb területeit firtató kérdésre. Úgy fogalmazott: csak az európai országok közötti hatékony együttműködés képes kezelni az áfacsalást és az adómegtagadást. A koronavírus utáni fellendülés a pénzügyminiszter szerint lehetőséget adhat a gazdaságok újjáépítésére. Elmondása szerint a lengyel kormány az innovatív és egyre inkább digitalizált üzleti modellekre összpontosít. Tadeusz Koscinski rendkívül fontosnak tartja a mesterséges intelligencia, az e-kereskedelem, a robotika és a kiberbiztonság fejlesztésének területén is az együttműködést a V4-ek között. Tadeusz Koscinski beszélt arról is, hogy változik a globális gazdasági környezet iránya. A jelenlegi körülmények között szerinte fokozottan kell összpontosítani a jobb válságkezelésre, az egészségügyi rendszerekre, a régiók közötti együttműködés erősítésére és az ellátási láncok rövidítésére.

A közös projektekre irányuló kérdésre a miniszter továbbá kiemelte a "Solidarnosc" Központi Közlekedési Csomópont és a Via Carpathia útvonal fejlesztését, amelyek megerősítik a légi és közúti közlekedés hozzáférhetőségét az egész kelet-közép-európai régióban. Tadeusz Koscinski beszélt a Három Tenger Kezdeményezésről is, amelyben Magyarország a kezdetektől fogva részt vesz. Kiemelte a kezdeményezés azon célkitűzését, hogy közös energetikai, infrastrukturális és IT-projektek jöjjenek létre, amelyek növelik az összeköttetést és a biztonságot. Tadeusz Koscinski felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország a lengyel befektetések ötödik legnagyobb külföldi célpontja; a befektetések összege 2019 végén 1,3 milliárd eurót tett ki. Továbbá jelezte, hogy Lengyelország is nyitott a magyar befektetők előtt. A pénzügyminiszter úgy vélekedett, hogy a lengyel gazdaság a válság által legkevésbé érintettek között lesz Európában. Idén elmondása szerint a reál GDP-növekedés Lengyelországban négy százalékra ugorhat fel.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!