Pesti Srácok

Szlovéniában eltörölték az üzemanyagárstopot – Elképesztő drágulás lett a vége

Szlovéniában eltörölték az üzemanyagárstopot – Elképesztő drágulás lett a vége

A hatósági árszabályozás nem működik, és el kell törölni, hogy a világpiaci árakat követhessük – ezt hallgattuk az ellenzéktől az egész kampány alatt. Szlovénia példáján azonban láthatjuk, hogy milyen is lenne, ha ők lennének kormányon: alig törölték el az intézkedést szomszédunkban, a normál benzin ára mintegy nyolc százalékkal, a gázolajé pedig több mint húsz százalékkal emelkedett.

Vasárnap Szlovéniában a normál benzin ára mintegy nyolc százalékkal, a gázolajé pedig több mint húsz százalékkal emelkedett, miután a kormány megszüntette az árstopot – írja a Portfolio az Euractive nyomán. A normál benzin literenkénti ára szolgáltatótól függően 1,617–1,619 euró, az autópályákon pedig akár 1,628 euró is lehet (ma árfolyamon számolva hatszáztizennyolc–hatszázhuszonkét forint). Szombatig 1,503 euró (ötszázhetvennégy forint) volt a felső határ. A dízel ára a nagyobb szolgáltatóknál az 1,817–1,824 euró közötti sávba ugrott volt (hatszázkilencvennégy–hatszázkilencvenhét forint), egyes kisebb benzinkutaknál pedig még ennél is magasabb. Ehhez képest szombatig 1,514 euró (ötszázhetvennyolc forint) volt. Ez húsz százalékos drágulást jelent.

Az árakat március közepén maximálták, hogy enyhítsék az energiaárak emelkedését a világpiacokon. A múlt hét végén a kormány azt mondta, hogy az intézkedést nem hosszabbítják meg, mivel a piacok stabilizálódtak. Az árstopot nem ugyanaz a kormány vezette ki, mint amelyik bevezette: április 24-én a Robert Golob által alapított frissen alapított balközép Szabadság Mozgalom (Gibanje Svoboda) nyerte meg a választásokat, leváltva a Janez Janša miniszterelnök vezette jobboldali Szlovén Demokrata Pártot. Az áremelésre széles körben számítottak, és az árkontroll megszüntetéséről szóló bejelentés miatt szombaton hosszú sorok kígyóztak a benzinkutaknál Szlovénia-szerte, mivel az emberek sietve igyekeztek tankolni. Sok töltőállomáson átmenetileg elfogyott a gázolaj.

Forrás: Portfolio; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!