Múlt hét szerdán megmozdult az ukrán hátterű adatcsalók magyarországi országos hálózata. Az ország különböző pontjaiból mintegy húszan indultak a főváros egyik éttermébe, feltehetően, hogy legújabb nagyszabású lopássorozatuk részleteit megtárgyalják. A módszer már nem ismeretlen. Az összelopkodott banki adatokat összevárják, és egy napot szemelnek ki áldozataik bankszámlájának leürítésére, hogy még aznap el is tüntessék a pénzt más bankszámlákon, vagy bankautomatákon keresztül. A bűnszervezet egyet nem sejtett, mégpedig, hogy tevékenységükre már hónapokkal korábban felfigyelt a rendőrség, a nyomozásba pedig fokozatosan kapcsolódtak be a különböző vármegyék rendőr-főkapitányságai. A nyomozás már végső szakaszába került, a rendőrök fejében minden összeállt, már csak a letartóztatások voltak hátra, amikor, mint a mesében, a gyanúsítottak egy jelentős csoportja egy helyre kezdett gyülekezni. Épp csak a kezüket nem tartották előre fel, hogy azon csattanjon a bilincs. Az eset részleteiről dr. Farkas Péter rendőr alezredes, a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdasági bűnözés elleni főosztályának vezetője tartott sajtótájékoztatót.
A mostani letartóztatások hatása az országos szinten érezhető lesz – jelentette ki előzetesen Farkas Péter, kifejtve, az elmúlt hét keddjén és szerdáján Budapesten, Tolna, Veszprém és Pest vármegyékben zajlottak le az előállítások annak érdekében, hogy a rendőrség felszámolja az eddigi legkiterjedtebb, ukrán hátterű, online csalásokkal foglalkozó csoportot.
A nyomozás részleteit ismertetve a rendőr alezredes elmondta: a Paksi Rendőrkapitányság bűnügyi osztálya kezdte meg azt a hónapokon keresztül tartó, szisztematikus munkát, amely során számtalan hasznos adatot gyűjtöttek be. Az adatok valódi jelentősége kezdetben még nem is vált világossá; később derült ki, hogy több nyomozás közt is összefüggés van. Így értek össze a nyomozások szálai például a Balatonfüredi Rendőrkapitányságon augusztusban, ahol felismerték, hogy a hálózatnak, amelyre rábukkantak, máshol, feltehetően Budapesten van a központja.
Mindeközben a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdasági bűnözés elleni főosztálya a nyár közepén letartóztatásokkal koronázott meg egy ügyet, amelyben egy szintén adatlopásokra specializálódott ukrán csoport volt érintett. Ekkor azonban a rendőrök látókörébe került egy olyan szereplője az online csalásoknak, aki minden eddiginél fontosabbnak tűnt országos szinten, ezért új nyomozás indult július végén. A balatonfüredi, budapesti és Pest vármegyei nyomozások pedig szépen egymásba fonódtak, ahogy az országos bűnszervezet képe kezdett kirajzolódni.
Feladatkörökre osztották fel az ukrán csalók a digitális lopásokat
Farkas Péter kitért arra, hogy az online adatlopásos csalások rendkívül összetettek: egyes csoportok lopják a személyes adatokat, más csoportok a pénzek eltüntetésével foglalkoznak különböző módokon, mindegyik csoport más „tudással”, más kapcsolatrendszerrel rendelkezik. Ami a közös bennük, hogy tevékenységüket egy ember fogta össze. A rendőr alezredes hozzátette: az adatlopás jelenleg két igen jellemző formában történik, de ez nem azt jelenti, hogy nincs sok más módszer is az adatcsalók tarsolyában.
Az egyik ismertebb elkövetési mód, hogy a csalók telefonon keresik fel áldozataikat, azt állítva, hogy a bankszámlájuk „támadás alatt áll”. A hivatalosnak álcázott hívásnál, amely egyre profibb felépítésű, jellemzően olyan adatokra kíváncsiak, amelyeket mondjuk az internetes vagy mobiltelefonos bankügyintézésnél használnak az emberek. A másik módszer az internetes vásárlásokhoz köthető, jellemzően közösségi oldalakon (a sajótájékoztatón nem mondták ki, de feltételezhetően jellemzően a Facebookon), ahol a magát régi eladónak álcázó csaló a vásárolni szándékozó vevőnek egy linket küld, ahol fizetni tud. Ezen a rendőrök által csak „bankválasztó” oldalnak nevezett felületen az ismert bankok logói láthatók, az áldozat kiválaszthatja a saját bankját, majd akaratlanul megadja banki adatait. Az elkövetők módszerére jellemző, hogy nem azonnal nyúlják le az összes pénzt, hanem akár napokon keresztül is várnak, mire az ukrán hálózat megszervezi a pénz eltüntetésének folyamatát.
A múlt héten szerdára lényegében már minden együtt állt, amire mi vártunk. Mondhatnám, egy kicsit furcsa is volt, hogy egy adott pillanatban minden egyes célszemélyünk elindult az ország minden szegletéből egyetlen irányba, Budapest belvárosának egy éttermébe
– idézte fel az eseményeket Farkas Péter, kiemelve: ekkorra már a TEK bevonásával a rendőrök is készenlétben vártak, hogy az alkalmas pillanatban egy helyszínen a 19 legfontosabb gyanúsítottat egyszerre tartóztassák le. Ezzel párhuzamosan huszonkét helyen indultak meg a házkutatások, tengernyi kommunikációs eszközt foglaltak le. Országos szinten 33 embert állítottak elő, tizenegyen kerültek letartóztatásba. A mintegy 212 millió forintnyi kárösszegből azonban mindezidáig 30 milliót sikerült visszaszerezni. A szálakat mozgató központi figuráról az alezredes annyit árult el, hogy egy ukrán állampolgárról van szó, aki törve beszéli a magyart, ezért biztos, hogy hazai bűnözői csoportoktól is kaphatott segítséget.
Előbb a bankot hívjuk, aztán a rendőrséget
Portálunk érdeklődésére Farkas Péter arról beszélt: a rendőrség szorosan együttműködik a Magyar Bankszövetséggel, de az egyes pénzintézetekkel is külön-külön. Kiemelte: a bankoknak a saját, jól működő jelzőrendszere van, amely riaszt a gyanús pénzmozgások esetén, így elsősorban ezekre kell figyelni. A rendőr alezredes nyomatékosan hangsúlyozta, hogy az adatlopásos csalások gyanúja esetén először a bankot és nem a rendőrséget kell hívni, ugyanis a bankoknak van lehetősége tranzakciókat leállítani, visszahívni, utánamenni a rossz szándékú utalásoknak. Kitért arra is: nem szabad elmenni amellett, ha valakinek az e-mail-fiókját feltörték, hiszen sokan ugyanazt a jelszót használják mindenhová. Ráadásul külön problémát jelenthet, ha egyes webáruházakban a bankkártyaadatainkat is megadtuk. Mint kiemelte, a rendőrség minden alkalommal az ellopott pénz nyomába ered, de a legfontosabb, ha pénzügyeink tekintetében nem kapkodunk, és úgy hamarább átláthatunk a szitán.
Vezetőkép/videó: Police.hu/Youtube
Facebook
Twitter
YouTube
RSS