Társtettesként, csoportosan, közösség tagjai ellen elkövetett erőszak miatt ítélt el jogerősen a Veszprémi Törvényszék egy huszonéves székesfehérvári fiatalembert csütörtökön. Egyet, mivel egyetlen ember ellen történt vádemelés abból a tömegből, amely 2012 augusztus 5-én Devecserben, a Jobbik által szervezett tüntetésen, illetve felvonuláson durva szitkok közepette köveket hajigáltak az ott élő romák közé. Az egyik kő egy fiatal nőt, egy másik – vélhetően véletlenül – éppen a demonstráció főszervezőjét, Ferenczi Gábor akkori jobbikos országgyűlési képviselőt találta el.
A történet előzménye a devecseri Homok utcában élő Bognár családot ért incidens volt. Egy júliusi napon, kisebb szóváltást követően, 80-100 felfegyverzett roma jelent meg a házuknál. Az összecsapásban a család tagjai és romák is többen megsérültek. Körülbelül két héttel a történtek után a Jobbik demonstrációt szervezett Devecserbe, melyre közel ezren érkeztek számtalan településről, a Jobbik tagjai mellett olyan szélsőséges szervezetekből, mint a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, vagy a Betyársereg. A felvonulás elfajult. A rendezvényen résztvevők közül sokan cigányellenes jelmondatokat skandáltak, majd különböző tárgyak, üvegek, kövek repültek a levegőben. Egyes állítások szerint a tüntetők dobáltak a saját portáikon félve megbújó romák felé, más hírek szerint kölcsönös volt az adok-kapok, és mindkét irányba repültek a nehéz kövek.
Nyomozás, feljelentések
Az ügy több szálon terelődött jogi útra. Az incidenst elszenvedők közül hárman is feljelentést tettek, köztük Ferenczi Gábor volt országgyűlési képviselő is, aki eleinte úgy hitte, az egyik roma dobta fejbe, később az ATV felvétele viszont azt látszott igazolni, hogy valószínűleg véletlenül, az egyik tüntető találta el kővel a politikust. A Helsinki Bizottság is jogi útra terelte az ügyet, két pert is indított, melyek Strasbourgban, az Emberi Jogok Bíróságán folytatódhatnak.
A már említett ATV felvételek alapján a támadók, dobálózok közül egy ember azonosítása megtörtént. Jogi képviselője szerint az akkor 22 éves fiatal férfi maga jelentkezett a rendőrségen. Az elfajult roma ellenes demonstráció, kőhajigálás, megfélemlítés ügyében indult büntetőeljárások végén ezen egyetlen fiatalember ellen emelt vádat az ügyészség. Ez az egyetlen férfi állt később a bíróságon a vádlottak padjára.
Másodfokon még súlyosabb ítélet
A vádlott végül első fokon 10 hónap börtönbüntetést kapott, 2 évre felfüggesztve, közösség tagjai elleni erőszak bűntette miatt. Az ítélet ellen a vád súlyosbítást, a védelem felmentést kérve nyújtott be fellebbezést. Másodfokon Mészáros Mária büntető tanácsa súlyosabb minősítést állapított meg és súlyosabb büntetést is szabott ki a fiatal férfira: a 10 hónapot 1 év 3 hónapra emelte, melyet 2 helyett 3 évre függesztett fel. Az ítélet jogerős.
Indoklásában a tanácsvezető a bizonyítottan megtörtént bűncselekmények súlyáról beszélt, melyet nem enyhít az a kérdés, hogy ki kezdte a tettlegességet. Mint mondta, a gyülekezési jog ugyan szabad, de csak addig, amíg az másokat nem sért etnikai hovatartozásukban. A másodfokon eljáró bírói tanács azt nem látta bizonyítottnak, hogy a Ferenczi Gábort ért követ is a vádlott dobta volna, azt viszont igen, hogy a vádlott videón látott mozdulatai szerint, tárgyakat, flakont és követ is hajíthatott a romák felé, vállalva annak eshetőségét, hogy bárkit eltalál, sérülést okoz. Mészáros Mária aláhúzta, a felvételek is tanúsítják, hogy az erőszakot többen, több ember követte el a tömegből, de mint mondta, ítéletet csak arra lehet kimondani, aki ellen az ügyészség vádat emel.
Békésen tüntetett csak
A vádlott mind első, mind másodfokon lefolytatott tárgyaláson tagadta a bűnösségét, legalább is azt, hogy bármit eldobott volna. Az utolsó szó jogán is úgy fogalmazott, ha a demonstráción felvonult tömeg egyöntetűen bűnözők tömege volt, akkor ő is bűnös. Védője védőbeszédében is azt emelte ki, hogy a vádlott a felvételek alapján sem az, aki a legkirívóbban viselkedett. Szerinte védence a szabad gyülekezési joggal élve, csendben, békésen vett részt egy demonstráción és aggályosnak tartja, hogy egy tévé stáb egyetlen emberre fókuszálva, annak szinte minden mozdulatát, személyiségi jogot figyelmen kívül hagyva, kikockázta.
A Magyar Helsinki Bizottság Strasbourgig vitte az ügyet
Fazekas Tamás, sértetti jogi képviselő, a Helsinki Bizottság jogásza az ítélethirdetést követően kérdésünkre azt mondta, abban a tekintetben elégedett az ítélettel, hogy az kimondta, csoportosan elkövetett, közösség tagjai elleni erőszak történt. Véleménye szerint a súlyosabb ítélet is indokolt.
“Számomra továbbra is kérdés viszont az, miért egy ember állt itt a vádlottak padján” – fogalmazott Fazekas Tamás. A jogász emlékeztetett, az ami Devecserben történt, maga az egész rendezvény, az azt hirdető szórólapok, az ott elhangzó beszédek rasszisták és gyűlöletkeltőek voltak. A kővel való hajigálás pedig akár emberéletet is követelhetett volna. “Nem értjük, hogy a rendőrség miért nem avatkozott közbe, miért nem próbálta megakadályozni, megállítani az események folyamát, ami több ember sérülésével zárult” – mondta Fazekas Tamás. A Helsinki Bizottság jogásza emlékeztetett, két pert is indítottak. A Kúria nem látta megalapozottnak az általuk elővezetett jogsértéseket és kimondta, hogy a rendőrök megfelelően jártak el, amikor nem oszlattak a felvonuláson. A Helsinki Bizottság a határozat ellen panasszal élt és a strasbourgi Emberi Jogok Bíróságához fordult.
A címlapképen szélsőjobbosok felvonulása látható Devecserben, 2012 augusztus 5-én.Fotó:hvg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS