Az elmúlt fél évben Ukrajna, de főleg Zelenszkij valóságos szent tehénként haknizta körbe a világsajtót. Egy ponton ez érthető is. Oroszország megtámadta Ukrajnát, ilyenkor pedig az ember automatikusan az áldozat mellé igyekszik állni.
A jóemberkedés új szintre lépett. Akkor lehetsz csak a morállófasz büszke birtokosa, ha teljes mellszélességgel kiállsz Ukrajna mellett. A tapasztalt haladárok igazán előkelő pozícióból indulhatnak, mivel nincs más dolguk, mint frissíteni a korábbi paneleiket. Egyszerűen ki kell cserélniük a „meleg”, „bevándorló” vagy „cigány” szót az aktuális trendnek megfelelőre, ami így hangzik: „ukrán”.
Akkor már nem is sajnálhatom őket?
Ez persze nem zárja ki a valós együttérzés lehetőségét, de ne felejtsük el, hogy Ukrajnában nemcsak ukránok élnek. Sőt, egyes népcsoportok, úgynevezett történelmi kisebbségek már Ukrajna létezése előtt is ott éltek. Ilyenek például a kárpátaljai magyarok. Az ukrán kormány sosem bánt kesztyűs kézzel a kárpátaljai testvéreinkkel, de „a méltóság forradalma” óta nem túl rózsás a kárpátaljai magyarok helyzete. Fenyegetik, vegzálják, listázzák őket, megtámadják a műemlékeiket és ellehetetlenítik anyanyelvüket.
De hogyan lehet betiltani egy nyelvet?
Az ukrán kormánynak nagyon egyszerű a válasza erre a kérdésre: hát pénzbírsággal. Persze nem arról van szó, hogy otthon nem beszélhetsz magyarul, de a közintézményekben az egyetlen megengedett nyelv az ukrán (és persze az angol, mert a tartótiszt nem tanul meg ukránul). Ha magyarként bekerülsz egy kórházba, nem beszélhetsz magyarul a magyar orvossal még úgy sem, hogy az adott helyzetben kulcsfontosságú az információáramlás. Pénzbírság jár érte.
Ennyi idő alatt miért nem lehetett megtanulni ukránul?
Mert nem volt rá szükség. Oroszul szinte mindenki beszélt. Az orosz „világnyelvként” működött Ukrajnában. A kisebbségi iskolában pedig úgy oktatják az ukránt, hogy a diák semmit se értsen belőle. Kárpátaljai tanárok egy csoportja kidolgozott egy működő tantervet, amit ingyen átadtak az ukrajnai jogalkotóknak, de ők hallani sem akartak az ötletről. Szerintük Ukrajnában nem lehet az ukránt idegen nyelvként oktatni. Ez pedig azt eredményezte, hogy a diákok sikeresen megtanultak minden más nyelvet, kivéve az ukránt. Joggal tesszük fel a kérdést: hogy akar így Ukrajna csatlakozni az Európai Unióhoz? A választ mi sem tudjuk, de az uniót sosem érdekelték a történelmi kisebbségek jogai, Ukrajnában pedig ilyen jogok nem is léteznek. A videóban szereplő hölgy erről bőven tud mesélni. Nézzétek meg a teljes beszélgetést!
Köszönjük, hogy olvassa az írásainkat!
Segítsd munkánkat és oszd meg a cikkünket másokkal is!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS