Aggodalomra adhat okot, hogy ténylegesen megváltozott a hadgyakorlatok arculata mind a NATO, mind az orosz részről – állapította meg a brit European Leadership Network kutatóintézet. Sajnálatos tény, hogy a hadgyakorlatokon valódi háborús helyzeteket szimulálnak, éles lőszert használnak, és egymás hadmozdulatait is szorosan nyomon követik.
A brit kutatóintézet a közelmúlt hadgyakorlatai alapján azt állapította meg, hogy az ukrán válságban érintett felek mindegyike konfrontációra készül. Ez a feszült helyzet megnöveli a háború véletlenszerű kirobbanásának esélyét, és bizonytalanságban tartja egész Európát.
A kutatóintézet két, közelmúltban lezajlott hadgyakorlatot vizsgált. Oroszország Lettország megtámadását szimulálta, az orosz haditengerészet hasonló műveleteket hajtott végre a Barents-tengeren. A NATO összesen tizenötezer katona részvételével négy különböző gyakorlatot szimulált, úgymint a Kalinyingrád elleni támadást, tankcsatákat Lengyelországban és a balti államokban, valamint egy lengyelországi támadás elhárítását.
„Nem azt szeretnénk sugallni, hogy bármely oldal vezetése a háború mellett döntött, de a hadgyakorlatok megváltozott arculata tény, és ez szerepet játszik abban, hogy félelem és feszültség uralja Európát” – vonta le a végkövetkeztetést Ian Kearns, az ELN igazgatója.
Bővebben a témában itt olvashat.
Forrás: napigazdasag.hu
Fotó: qmagazine.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS